Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aracınızın Kasko Değerleri

Önerilen Mesajlar

Perte çıkmazsa yani kısmi hasarlarda onarımlarda öder. Style diye kaskoda gözüken ama Plus paket opsiyonu olan aracımda park sensörüde plus paket ile gelen bir opsiyon. Kaza yaptım ödedi mesela. Ama led stoplar takmış olsaydım ödemezdi gibi :) ve değeri piyasa değerinde bile değildi style değerinde idi.

Sadece pert durumunda 70 bin piyasası olan fakat 60.000 kasko değeri üstünden kasko yapılan opsiyonlu araca 60 bin ödeyip, işin içinden çıkmak ister. Bu tür durumlarda da prim farkını ödeyip yüksek değerden ödeme alınabiliyor kaza yaptıktan sonra bile. Çok duydum ve yapılıyor, tabi sigorta yerse yapıyor epey. Yasal yola başvurmakla tehtit vs durumlarında büyük sigortalar hallediyor.Yine tersünide yapıyorlar. 60.000 değeri gözüken fakat piyasa değeri 50 bin olan araca pert durumunda 50 bün ödenir. 10.000 liralık prim farkı iade edilir :) Yeterki Ak,Anadolu,Axa,Sompo gibi bilindik sigortalar olsun. Yasal olarakta bunun önü açıktır. Fakat baş ağırmasın diye en başta yüksek değer gösterip 50 lira kadar fazla prim ödemek daha mantıklı.Başak sigorta normal ödemelerde bile çok sıkıntı çıkartıyor mesela. Şimdi var mı onuda bilmiyorum.

Tatlı dilden pek anlamıyorlar, biraz kaba ve yasal yollara başvurma tehtitleri ile konuşmak lazım. Şeker çocuk misali yerse yapıyor.

Araçta sonradan takılan mesela büyük ekranlı gösterge, my touch sistemi gibi sonradan takılan donanımları belirtmek lazım. O parçaların çalınması veyahut aracın komple çalınması, yanması, pert olması vs gibi durumlarda o donanımların parasını kesinlikle ödemiyor. Yasal olarakta sigorta ödememekte haklı. Ve orjinal takılıydı o gibi şeyleri asla yemiyorlar. Ford etis şifresi var mesela birçok sigorta şirketinin ve experin. İthalatçılar, servisler ile aralarıda oldukça iyi. Bazı özel araçlar oluyor mesela bende vardı Jeep Compass. Özel bir üretimdi ve Dünyada tekti. There is only one etiketleri vardı, Cenevre fuarı için özel üretimdi. Has Otomotivin sahibi onu almış getirmiş Türkiye'ye çok güzel bir ücrete satmış. Bende ikinci sahibi idim. Ek olarak özel ses sistemi, ek izalasyonlar, dvd,navigasyon vs.. vardı. Motor gücü yükseltilmişti 30 beygir kadar. Bende sattım, alan kişi satmaya çalışıyordu ne yaptı bilemiyorum :)

Neyse o aracın kaskosunu yaptırırken değerini yüksek bile göstermedik. Kasko acentam sadece there is only one yazısını çekti :) Kaza durumunda her masrafı ödeneceğini, çalınma,pert durumunda ek prim ödemesi ile gerçek değerini alabileceğimi teyit etti bölge müdürlüğü ile görüşmemi sağlayarak. Zaten sigortada şase&motor numaraları olduğu için her türlü bilgiye ulaşabiliyor.

Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Perte çıkmazsa yani kısmi hasarlarda onarımlarda öder. Style diye kaskoda gözüken ama Plus paket opsiyonu olan aracımda park sensörüde plus paket ile gelen bir opsiyon. Kaza yaptım ödedi mesela. Ama led stoplar takmış olsaydım ödemezdi gibi :) ve değeri piyasa değerinde bile değildi style değerinde idi.

Sadece pert durumunda 70 bin piyasası olan fakat 60.000 kasko değeri üstünden kasko yapılan opsiyonlu araca 60 bin ödeyip, işin içinden çıkmak ister. 

Dikkat ettiysen ödemez demedim, ödemeyebilir dedim. yani isterse sigortalanan aracın park sensörü yok ben bunu ödemem diyebilir. Bende senin dediğin gibi düşünüyordum, acentemle uzun uzun konuştuk bu konuyu ve haklı olduğuna karar verdim. Hem focusun hem cmaxin otomatik park paketini 1000tl olarak eklettim. Cmaxin X paketinide ekletçektim ama liste X vardı gerek kalmadı.

Değişen şartlara göre kasko değeri 60000tl olsada rayiç bedel 70000tl ise ödemek zorunda, zaten artık poliçede kasko değeri yazmıyor, opsiyon olayından bahsetmiyorum burda opsiyon her türlü eklenmeli dediğim gibi.

Birde ben farları ekletmedim mesela yine sigortacımın yönlendirmesiyle. detayları burdan yazıp kafa bulandırmıyım, sen zaten tahmin edersinde, merak ediyorsan PM atarsın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat ettiysen ödemez demedim, ödemeyebilir dedim. yani isterse sigortalanan aracın park sensörü yok ben bunu ödemem diyebilir. Bende senin dediğin gibi düşünüyordum, acentemle uzun uzun konuştuk bu konuyu ve haklı olduğuna karar verdim. Hem focusun hem cmaxin otomatik park paketini 1000tl olarak eklettim. Cmaxin X paketinide ekletçektim ama liste X vardı gerek kalmadı.

Değişen şartlara göre kasko değeri 60000tl olsada rayiç bedel 70000tl ise ödemek zorunda, zaten artık poliçede kasko değeri yazmıyor, opsiyon olayından bahsetmiyorum burda opsiyon her türlü eklenmeli dediğim gibi.

Birde ben farları ekletmedim mesela yine sigortacımın yönlendirmesiyle. detayları burdan yazıp kafa bulandırmıyım, sen zaten tahmin edersinde, merak ediyorsan PM atarsın :)

Kaskonu detaylı oku. Orijinal fabrikasyon her türlü donanımın ödeniyor işte.Sonradan takılan sunroof,ses sistemi,multimedya sistemleri cart curt ekletmen lazım.Ki sendeki araçlarda öyle değil bendekilerde.Sadece senin Focusta orijinal parça fakat fabrikasyon olmayan farlar ekranlar göstergeler cart curt var. Onlar kabul olmuyor fabrikasyon olmadığı için. Kaskonun o maddesini dikkatlice oku anlayacaksın demek istediğimi.

Acentan seni değil kendi ve şirketinin karını düşünmüş hepsi gibi  :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kaskonu detaylı oku. Orijinal fabrikasyon her türlü donanımın ödeniyor işte.Sonradan takılan sunroof,ses sistemi,multimedya sistemleri cart curt ekletmen lazım.Ki sendeki araçlarda öyle değil bendekilerde.Sadece senin Focusta orijinal parça fakat fabrikasyon olmayan farlar ekranlar göstergeler cart curt var. Onlar kabul olmuyor fabrikasyon olmadığı için. Kaskonun o maddesini dikkatlice oku anlayacaksın demek istediğimi.

Acentan seni değil kendi ve şirketinin karını düşünmüş hepsi gibi :D

Acentanın öyle birsey yapması mumkun değil, mareayi pert ettigimde tüm pazarlıkları vs kendisi yaptı, poliçede yazan araç bedeli ödendi mesela :) olay basit, sigortacınin senin aracında olan donanımları bilme zorunluluğu yok senin beyanına göre poliçe hazırlanıyor, seninde araçta bulunan opsiyonlari teminat Alman gerekiyor, yoksa aynı mantıkla benzinli trend olarak yaptıralım Neden dizel titanium olarak yaptırıyorum? Yada listede sadece Ford focus olsun. Ama dediğin gibi park sensörü vs ufak seylerde önemsemiyorlar ama isterse ödemez çünkü senin sigortalattigin araç style ama hasar gören parça style plus.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Acentanın öyle birsey yapması mumkun değil, mareayi pert ettigimde tüm pazarlıkları vs kendisi yaptı, poliçede yazan araç bedeli ödendi mesela :) olay basit, sigortacınin senin aracında olan donanımları bilme zorunluluğu yok senin beyanına göre poliçe hazırlanıyor, seninde araçta bulunan opsiyonlari teminat Alman gerekiyor, yoksa aynı mantıkla benzinli trend olarak yaptıralım Neden dizel titanium olarak yaptırıyorum? Yada listede sadece Ford focus olsun. Ama dediğin gibi park sensörü vs ufak seylerde önemsemiyorlar ama isterse ödemez çünkü senin sigortalattigin araç style ama hasar gören parça style plus.

İşte ruhsatında Titanium geçiyor o yüzden trend yaptıramazsın :)  Diyelim ki noterde satış yapılırken yanlış girildi ve kasko yanlış yapıldı.Aracının değeri 20 bin eksik gözüküyor. Pert durumunda senden 20.000 lik ek prim farkı alıyor iş kapanıyor senin gerçek değerini ödeyip.

10 bin liralık ek paketin olur x+smart cart curt gibi onlar zaten orijinal aksesuar diye geçer ve geçiyor. Çok yazdım aynı şeyleri.

İnatla okumuyorsun kasko klozunu :D :D

Aşağıdaki alıntıyı oku !!!

Aracın aksesuarları kasko sigortalarına dahil midir?

Sigortalı aracın fabrika çıkışı orijinalinde bulunan aksesuarlar teminata otomatik olarak dahildir. Sigortalanan aracın fabrika çıkışı orijinalinde olmayan aksesuarlar poliçede belirtilmediği sürece teminata dahil değildir. Araca sonradan monte edilen aksesuarlar (radyo-teyp, kolon, çelik jant, özel lastik, telsiz, telefon ve diğer aksesuarlar) sigorta bedeli belirtilerek ve primi ödenerek teminata dahil edilebilir

.

Yani senin o belirttiğin şeyler  için aslında sen bunlar sonradan takılma diyorsun. Fuzuli ek prim ödüyorsun. Sen kaza yapıp expertiz geldiğinde zaten şase numaranda çıkan parçalar ödenecektir. Sen ek aksesuar kısmına şu şu var demediysen...

Fabrika çıkışlı olduktan sonra istersen bendeki gibi Dünyada tek olsun istersen en boşu olsun.

Linkede bak kapanışı yapalım bu konunun. Acentanda yanlış,eksik biliyor olabilir. Çoğunun güneş görmeyen yerleri 1 metre havadadır. Mevzuatı bile tam bilmeden acente oluyorlar :)

http://www.sigortam.net/kasko-sigortasi/aracimdaki-ek-aksesuarlari-kasko-policemin-kapsamina-dahil-ettirebilirmiyim

5 senedir sigortalar ile çalışıyorum.Ne çarklar ne dümenler dönüyor anlatmakla bitmez. Mesela düşük sermaye ile sigorta şirketi kurup, tam zayi araç alıcılarından  aldığı yüksek teminatları sermaye diye gösterip büyüyen sigortalar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.