Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Taksicilik İçin 1.0 Ecoboost Uygun Olur Mu?

Mustafa Çakıroğlu

Önerilen Mesajlar

O arkadaşın kendi bileceği birşey.Ben belirtilen şartlarda araç alacak olsam 1.0 ltr eb yerine 1.6 dizel cmax alırdım hepsi bu.Araçlar kötü değil ki zaten sadece ihtiyaçlar farklı 

Yahu zaten en mantıklısı dizel ama o seçenek yok şuan haliyle olmayan şık için yorulmaya değmez.  Bu sebeple olmayan şeyi yazıp kafa karıştımanın konu dağıtmanın arkadaşa faydası olmaz. 

1.6 lpg mi 1.0 eb mi ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yahu zaten en mantıklısı dizel ama o seçenek yok şuan haliyle olmayan şık için yorulmaya değmez.  Bu sebeple olmayan şeyi yazıp kafa karıştımanın konu dağıtmanın arkadaşa faydası olmaz. 

1.6 lpg mi 1.0 eb mi ? 

cmax önerilmiş akabinde karşı cvp gelmeden ben de cmax dedim.Şu an tabiki yok öyle bir seçenek.Lpg hakkında da hiçbir fikrim yok bir yorum yapamam bu konuda ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lpg bugün edirne'de 2.90 tl benzin ise 4.87 tl ilerde ne olur bilemeyiz bu fiyatlara göre 3 yıl boyunca yılda 50k km yapan bir vatandaşın yakıt ve vergi masrafı şu şekilde olacak (vergi düzenlemesi değişecek ayrı mesele)

NOT: Aşağıdaki tablo fabrikasyon lpg ile satılan focus ve 1.0 eb teknik verileri içermektedir.Arkadaşımız aracı yer yer zorlayayacağını söyeldiği için start stop etkisini yok ederek ek olarak 0.5 litre tüketimi arttırdım 7.5 litre olarak şehiriçi hesap ettim ayrıca lpg tüketim değerini direkt aldım.

post-1-0-47346400-1382048217_thumb.png

Lpg ilk alım masrafı ile birlikte 1.0 eb satış fiyatı benzer olacağı için dikkate almadım..Sonrası masrafları detaylı bilmiyorum onlarıda ekleyemedim haliyle..

Sonuç olarak şöyle bir tablo ortaya çıktı;

{content}

Tablo'yu herkes göremeyebilir;

1.0 eb masrafı 56.339 TL

1.6 lpg masrafı 49.881 TL

aradaki fark 6.460 lira 3 yıl içinde lpg için harcananları siz hesaplayın..

Not: 1.0 eb ile 6.5 lt tüketim yapabilseydiniz eğer tüm masrafınız (49.032 TL) olacaktı.

EK NOT: 

Diyelimki tdci bu şartlar altında 6.0 litre tüketseydi 1.6 ti-vct benzin ile 9.0 litre tüketse ne masrafınız ne olurdu?

1.6 Tdci için 3 yıl - 150.000 km sonunda vergi ve yakıt masrafı: 43.071 TL

1.6 Ti-vct benzin için 3 yıl - 150.000 km sonunda vergi ve yakıt masrafı: 68.226 TL olacaktı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tablo'yu herkes göremeyebilir 1.0 eb masrafı 19.800 tl 1.6 lpg masrafı 18.200 tl aradaki fark 6.460 lira 3 yıl içinde lpg için harcananları siz hesaplayın..

..   Hesap ortada tabiki 1.0 EcoBoost

Tembel mode ON

Türkiyedeki şuanki alış fiyatları ve LPG takma masrafınıda düşününce ne oluyor peki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tembel mode ON

Türkiyedeki şuanki alış fiyatları ve LPG takma masrafınıda düşününce ne oluyor peki?

Alış olarak liste fiyatın 2.5k fark var ama 1.0eb'de hala ekstra indirim listede yok o fark biraz daha az yani. Lpg kaç para bilmiyorum onu işletmek vergi şubu garanti sorunları da olunca bu aradaki fark için bence değmez diyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynen Soner Bey doğru diyorsunuz valla ;)

Yakup Bey süpersiniz !!!

Fabrikasyon lpg focus var yani ?

Var ama ülkemiz'de yok. Lpg'li fabrikasyon satışı bildiğiniz motor'a direkt lpg entegre etmiyorlar gerekli parçalar değişiyor vs ve garanti devam ediyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Az önce istanbuldan bir taksici arkadaşımı aldım ve proje ile alakalı ona danıştım araç konusunu.

Çok fazla polemik yaratmamak için kullandığı marka aracı yazmıycam. Lpg ile çalışıyor sadece.

Eb yi anlattım ona. Her şeyiyle açıkladım motoru.

Ondan sonra 1.0 eb mi 1,6 lpg mi alırsın dedim.

Cevabı 1.0 benzinliyi al ne yaktığını bilirsin dedi !!!

Arkadaşlar az kaldı arabayı alıcaz beraber ve sizleri ziyarete gelicem :)

Daha önce bu şekilde düzgün bir forumla hiç karşılaşmadım. Hatta üniversite zamanında bende forum sitelerinde mod falandım ama bu site harika dostum :) :) :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Est. elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz her arkadaşımız adına rica ediyorum :) Eminim sizde o zamanlar elinizden geleni yapıyordunuz :)

Buarada neden lpg'li focus bize gelmiyor diyenler olabilir eğer gelseydi aynı koşullarda (1.6 manuel yani) lpg'li versiyon ortalama 7 bin tl pahalı olacaktı haliyle tercih edilmezdi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hahahaha süpersiniz Yakup kesinlikle haklısınız.

:)

Yakup bey bu arada doğru eklenişsiniz fazladan yakıt sarfiyatını iyi olmuş çünkü bazen gerçekten abanıyorum müşteriyi belletmemek için

Bu arada bi tespit yapayım size.

Bir kaç sene sonra 1.0 eb lere o zamana kadarda zaten iyi bir kit oluştururlar.

Bir çok taksici 1.0 eb sine lpg taktırıp bu işi yapacak :) :) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayda 180 tl fazla parayla benzinli kullanıcaZ.

Ya da şöyle mi düşüncez ayda 180 tl ye aracın orjinalliğini koruycaz :(

Benim sigortalar yandı yine :(

Mustafa Çakıroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayda 180 tl fazla parayla benzinli kullanıcaZ.

Ya da şöyle mi düşüncez ayda 180 tl ye aracın orjinalliğini koruycaz :(

Benim sigortalar yandı yine :(

Aynen öyle.. Bence değer gibi duruyor.. Bilemiyorum bu işin birde satış kısmı var 3 yıl sonra bence 1.0 eb daha değerli olacak..

bu durumda benim fikrim değişti, LPG çok daha ekonomik.

Fiyat farkı ilk alışta 2.000 dersek bunu lpg alarak kapatıyorsun çünkü minimum 1700 maksimum 2600 lira lpg'ye vereceksin..Ruhsat muayene işlemleri falanda olur. Bunları bilen varsa söylesin bari :D 1 yıl değil 3 desin sonra bunu 6500'den çıkartalım ortalama 5000 olduğunu düşünürsek..Ben olsam 1.0 eb yine.. Kafan rahat hem..

Şöyle birşeyde var bu araç 6.5 litre (49.032 TL) ile gezme potansiyeline de sahip eğer böyle olursa 1.6 lpg'den 3 yılda 800 tl daha az masraflı oluyor..Haliyle bu yakıt tüketimini oynatarak kar bile etme durumu söz konusu.. Bunuda unutmayalım..

Mustafa Bey bu da benden size 1.0 Hatırası.. 25 km sonunda aldığım bir değer.. ş.içi ortalama Hız sizin şehrinizde yada sizin için nedir acaba?  

IMG_6271.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.