Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Tdci Fan Çalıştırıyor

Buğra T.

Soru

Selam arkadaslar, 

Yeni bir sorunla karsinizdayim :) 

Focus 3 dizel aracimla max 6 km yol yaptiktan sonra eve geldigimde fanin calistigini fark ettim, motoru durdurduktan sonra yaklasik 5-6 dakika fan calismaya devam etti..  Ki trafige girmedim yokus cikmadim araci devirli kullanmadim yani fani calistiracak birsey yapmadim.. Yasadigim durum bana biraz tuhaf geldi.. Sebebi ise daha once kullandigim hic bir aracta boyle birsey yasamamis olmam buna 99 model fiat siena dahil 160 bastiktan sonra bile fan calistirmiyor :).

Bilemiyorum, belkide ford icin normal bir durumdur aranizda fan calistiran var mi?

Tekrar 5-6 km lik bir yere gittim gittigim yerde yag cubugunu cektim ki 2 cizgi den fazla yag seviyesi dusmus. Dikkatinizi cekerim arac daha 5000 km de yani 0 gibi birsey. Dizel araclar bakim zamanina yaklastigi zaman az da olsa yag yakarlar bunu biliyorum fakat 5000 km yapmis bir aracin 2 cizgi yag eksiltmesi bana normal gelmedi.

Eger bu bahsettigim durumlar sizlerde yoksa artik fordla mahkemelik falan olurum zira aldigim gunden beri servisteyim bir far su alir bir musur yanar bir sigorta atar akisten ses gelir.. Normalde 2. el arac alicaktim 0 alayim kafam rahat olsun dedim vallahi bezdim artik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 14 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Fan açması çok normal. Eski aracınla kıyaslıyorsun fakat unutmaki Onur'un dediği gibi dpf var. Yağ konusunda ise düzenli olarak takip et.Örneğin sıcak motoru stop ettikten 10 dakika sonra kontrol et ,çubuğu çek temizle,tekrar sok,çek seviyesine bak,temizle tekrar sok,tekrar çek. Kısaca iki kez kontrol et.Bazen yağ çubuğunun girdiği kanalda yağ olabiliyor.Çekerken yağ çubuğuna değiyor ve az yağ olsa bile üst kısımlara sürüldüyse fazla algılayabiliyorsun... Eksiltmeye devam ederse servise başvurmanı öneririm.

Tekrar sokmayı unutma :kıhkıh:

Dua etki akstan ses gelince aks değişen bir servisin var.Çoğu marka kullanıcı hatası diyor değiştirmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fan açması çok normal. Eski aracınla kıyaslıyorsun fakat unutmaki Onur'un dediği gibi dpf var. Yağ konusunda ise düzenli olarak takip et.Örneğin sıcak motoru stop ettikten 10 dakika sonra kontrol et ,çubuğu çek temizle,tekrar sok,çek seviyesine bak,temizle tekrar sok,tekrar çek. Kısaca iki kez kontrol et.Bazen yağ çubuğunun girdiği kanalda yağ olabiliyor.Çekerken yağ çubuğuna değiyor ve az yağ olsa bile üst kısımlara sürüldüyse fazla algılayabiliyorsun... Eksiltmeye devam ederse servise başvurmanı öneririm.

Tekrar sokmayı unutma :kıhkıh:

Dua etki akstan ses gelince aks değişen bir servisin var.Çoğu marka kullanıcı hatası diyor değiştirmiyor.

Yok zaten baya soktum cikarttim   :kıhkıh:

Yakup un demesi uzerine kitapcigi kurcaladim biraz 5000 km den sonra yag tuketimi normale doner(mis).Herkesin aklinda olmasi gereken bir bilgi.. Fan icin de bazi durumlarda fan calisabilir yaziyor ama hangi durumlar onu cozemedim. 

Servis konusuna gelecek olursakta Allah var ford yetkili servislerden cok memnunum  :claps:

Bir de DPF nin fan ile bir alakasi var mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@,

Ozan sende DPF yakarken göstergede yazı çıkıyor mu(stop ettirmeyin,sürmeye devam edin gibi)? Dpf yaktığını hissettiğin an egzosttan beyaz-gri duman çıktığını hiç fark ettin mi?

Çağlar Kasımoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

klavuzun birde DPF geçen kısımlarını oku ;)

Okudum, fanla alakali bir yaziya rastlamadim.

@,

Ozan sende DPF yakarken göstergede yazı çıkıyor mu(stop ettirmeyin,sürmeye devam edin gibi)? Dpf yaktığını hissettiğin an egzosttan beyaz-gri duman çıktığını hiç fark ettin mi?

Ben cevap vereyim tabi kurum yakma olayini yasadiysam. Ekranda hic birsey cikmadi. 

Tercihen bir anayol veya otoyolda
aracınızı sabit bir hızda 20 dakikaya
kadar sürünüz.
• Uzun süreli rölantiden kaçınınız ve hız
sınırlarına ve yol şartlarına daima dikkat
ediniz.
• Kontağı kapatmayınız.
• Seyir esnasında daha yüksek bir motor
devri sağlamak için uygun olduğunda
aracı normalden düşük bir viteste
kullanınız

Ben kontagi kapattim yani kurum yakma islemi yarida mi kesildi ? 
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu bir genel bilgidir.

Elleriniz ve giysilerinizi motor soğutma fanından uzak tutunuz. Bazı koşullarda motoru kapadıktan sonra fan birkaç dakika çalışmaya devam edebilir.

DPF için normalde sarı uyarı ışığı yanar ve aracınızı sürmeniz istenir.Her fan açılması kurum yakmak değildir. 

Sonuç olarak fan açması bir problem veya sorun değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@,

Hayır bir uyarı çıkmıyor. Egzoza bakmadım hiç.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben cevap vereyim tabi kurum yakma olayini yasadiysam. Ekranda hic birsey cikmadi. Tercihen bir anayol veya otoyolda aracınızı sabit bir hızda 20 dakikaya kadar sürünüz. • Uzun süreli rölantiden kaçınınız ve hız sınırlarına ve yol şartlarına daima dikkat ediniz. • Kontağı kapatmayınız. • Seyir esnasında daha yüksek bir motor devri sağlamak için uygun olduğunda aracı normalden düşük bir viteste kullanınız Ben kontagi kapattim yani kurum yakma islemi yarida mi kesildi ?

İşte ekranda bir şey çıkmıyor hiç. İki tip göstergeyide kullandım ikisinde de hiçbir uyarı yazı vs çıkmadı. Kitapçıkta da sanki uyarı veriyormuş gibi kontağı kapatmayınız falan diyor. Ulen nerden bileceğiz biz yakıp yakmadığını.

Bunlar aktif sistemli dpf ler.Yarıda kalsa bile bir sonraki çalıştırmanda motor ısısı yükselince yakmaya devam edecektir. Taki akü kutusunun yanındaki iki hortumun bağlandığı sensör, beyine basınç farklılık eşik değerini verene kadar. O hortumların birisi dpf in girişinde birisi çıkışında. İki taraftaki basıncı ölçüyor.Giriş fazla çıkış az ise ki bu hep böyledir fakat belirli bir değerden fazla ise bu basınç kaybı o zaman dpf dolmuş yakmam lazım diyor.Zengin yakıt o bu derken yükseltiyor dpf'teki sıcaklığı ve yakıyor. It's Deutschland technology :)

Hayır bir uyarı çıkmıyor. Egzoza bakmadım hiç.

Bende de çıkmıyor kahpe uyarı. İlk aldığımda stop etmedi durunca ışıklarda.Arkaya baktım ki beyaz duman çıkıyor,eyvah dedim birşeyler oluyor. Lan bu dpf yakması olmasın dedim.Opellerde,Bmw lerde ekranda yazı çıkıyor sürmeye devam edin stop etmeyin diye. Sürdüm gittim yüksek devirlerde basabas kullandım yaksın diye.O zamanlar aktif sistemli olduğunu bilmiyordum. Fuzuli tükettik mazotu :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aramada çıkanlar arasında en uygunu bu geldi.

geçen deponun yarısından sonrasını sürekli yüksek devirde kullandım, bu depoyu genelde 123 sabit(devir kaç oluyor bilmiyorum) kullandım. arada bi 50km dip gaz kullandım. bugun kurum yakacağı tuttu, saçma geldi yazayım dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Eski nesil dpf ler 100.000 maximum 150.000 km civarında tıkanıyordu. Yeni nesil rejenerasyonlu dpflerden daha doldu diyene rastlamadım. Sorunu aştılar sanırım. Birde çift kütleli volan sorununa çare bulsalar kronik sıkıntılar birbir giderilmiş olacak.

İptali sonrası gaz tepkimeleri çok artıyor, katalizör+dpf iptal edip çok memnun kalanlar ve enteresan tarafı bu iptallerden sonra tüketimi düşenler var. Dolduğu zaman 4500 TL verip değiştirmektense iptali daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.