Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.0 Ecoobost İlk Bakım

Muhammed Keser

Soru

Sonunda ilk bakım zamanımız geldi.:) 1 sene boyunca beni hiç üzmedi. Pazartesi için randevu aldım manisa özkanlar ford plazadan 340 tl indirim yapıcaklarını söylediler.

Daha önce 1,0lt motor kullanan arkadaşlardan bakıma girenler varsa yapılması gerekenler veya tavsiyeleriniz

Birde bu yağ konusu vardı geçenlerde 5w-20 yerine 5w-30 konulan arkadaşlar vardı.Bu arkadaşların yakıt artmıştı biraz galiba hala aynımı yoksa zmanala bakımdan sonra azalıyormu.

Biraz uzattım galiba :) kısacası bakımda dikkat etmem gerekenler neler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Birde bu yağ konusu vardı geçenlerde 5w-20 yerine 5w-30 konulan arkadaşlar vardı.Bu arkadaşların yakıt artmıştı biraz galiba hala aynımı yoksa zmanala bakımdan sonra azalıyormu.

Bakımdan sonraki 7.5 - 7.6lt'yi bulan aşırı tüketim biraz daha azaldı ama henüz eskisi gibi değil. Şu an agresif olmayan kullanımla 7.2 - 7.3lt civarlarında tüketiyor araç.

Bir süre sonra eski haline dönecekmiş gibi geliyor bana. Takipteyim :)

- Ben serviste sağ aks keçesini kontrol etmelerini söylemiştim. Sorun yokmuş.

- 1.vitesten 2.vitese geçişlerde araç silkeliyorsa onu söyleyebilirsiniz. Forumda kendi kendimize çözüm bulmaya çalışıyoruz ama belki servisin farklı bir önerisi / çözümü vardır.

Yağın dışında 1.0 için özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum yok sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bakımdan sonraki 7.5 - 7.6lt'yi bulan aşırı tüketim biraz daha azaldı ama henüz eskisi gibi değil. Şu an agresif olmayan kullanımla 7.2 - 7.3lt civarlarında tüketiyor araç.

Bir süre sonra eski haline dönecekmiş gibi geliyor bana. Takipteyim :)

- Ben serviste sağ aks keçesini kontrol etmelerini söylemiştim. Sorun yokmuş.

- 1.vitesten 2.vitese geçişlerde araç silkeliyorsa onu söyleyebilirsiniz. Forumda kendi kendimize çözüm bulmaya çalışıyoruz ama belki servisin farklı bir önerisi / çözümü vardır.

Yağın dışında 1.0 için özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum yok sanırım.

Teşekkürler.yağ konusunu özellikle tanıdık ustama sordum fabrikadaki gibi 20 lık kondugunu söyledi.

Fİyat almak için denizli forda telefon ettim yağ konusunu sordum fabrika neyse onu koyuyoruz dedi.5w-20 koyuyosunuz o zaman dedim 20lık yağmı konur o motora dedi :)

Aks aklımda.

silkelenmede 1   2 kez başıma geldi artık yakıt tanmı bilmiyorum bu aralar yok ama onuda söylicem.

Birde bir arkadaş bakımda karter yağ boşaltma tapasının değişmesi hakkında birşey demişti onun değişmesi gerekiyomu.

Muhammed Keser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Teşekkürler.yağ konusunu özellikle tanıdık ustama sordum fabrikadaki gibi 20 lık kondugunu söyledi.

Fİyat almak için denizli forda telefon ettim yağ konusunu sordum fabrika neyse onu koyuyoruz dedi.5w-20 koyuyosunuz o zaman dedim 20lık yağmı konur o motora dedi :)

Aks aklımda.

silkelenmede 1   2 kez başıma geldi artık yakıt tanmı bilmiyorum bu aralar yok ama onuda söylicem.

Birde bir arkadaş bakımda karter yağ boşaltma tapasının değişmesi hakkında birşey demişti onun değişmesi gerekiyomu.

Tapa bizde değiştirilmişti. 5 TL gibi bir ücreti var yanlış hatırlamıyorsam.

Bu arada anladığım kadarıyla silkeleme sizde pek olmuyor. 1-2 vites geçişini nasıl yapıyorsunuz, hangi devirlerde? Mehmet Demir hocam 1.viteste 2000 devire ulaşmadan 2'ye atmak gerektiğini söylemişti, siz de öyle mi kullanıyorsunuz, yoksa devirli kullanıldığında da mı silkeleme olmuyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2300-2500 gibi 2. vitese geçiyorum ben öyle alıştırdım kendimi debriyajıda yavaş bırakıyorum.Ama geçende 1. vites devir 1400 gibi sabit bir şekilde giderkende silkeleme yaptı çok nadir rastladım bu şekilde.

Gerçi ben aracı çok fazla trafik olan bir şehirde kullanmıyorum.Manisanın ilçesinde oldugum için aracım en yoğun gördüğü trafik izmir :) belki ondna çok nadir silkelemeye rastladım.

Test sürüşünde silkelemeyi göstericem ustaya düşük devirde viteş degiştirip bakalım belki bi çözüm bulurlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

geçen servisteyken 5-20 konusu açıldı. 5-30 koyuyoruz dediler. bende kılavuzda 1.6 eb için bile 5-20 deniyor ama 5-30 opsiyonu var ama 1.0 için kesinlikle 5-20 yazıyor dedim. bana 5-20 yağ yok dediler.

normalde düşünürsek türkiye şartlarında 5-30 normal ama 5-20 daha özel bir yağ ise konmalı. benim çok daha önce okuduğum dökümanlarda 5-20 yağın diğer yağlara göre %0.2 az tüketim sağlıyormuş yazıyordu. amaç sadece 0.2 tüketimi azaltmaksa varsın 5-30 koysunlar.

1 den 2 ye atarken 2000-2300 bulabiliyor ama 2 den sonrakilerde 2000 de atıyorum vitesi. 1500-1600 sürüş.. az önce yine baktım 3 tane 5 yonca da dolu. ecomode full yani. tüketim 5.9 şu anda. -düzeltilmiş kalibrasyonla- düzeltmesem 5.7 gösterirdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Daha önce de yazdım 5W-20 yağ kullanımında temel kaygının tüketim ve emisyonu düşük tutmak olduğu görüşündeyim ve 5W-30 yağın kesinlikle motora zarar vermeyeceğini düşünenlerdenim. 

Ancak yine de kullanım kılavuzundaki kesin ifadeler nedeniyle yetkili servisten 5W-30 yağ koyulduğunu hatta buna bağlı oluşabilecek arızalarda sorumluluğu üstlendiklerini belirten resmi bir belgenin -sırf onları rahatsız etmek için bile olsa- alınması gerektiğini düşünüyorum. 

Bana yapmamam gerektiğini söylediklerini kendileri yapıyorlar!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende 2 ay önce girdim bakıma. 5W-30 yağ konuldu.

Tüketim ilk başlarda 0,5-1lt arası fazlaydı ancak uzun yol yaptıktan sonra normale indi. 

Şu an ş.içi 6.0lt ortalamam var 650km de.... 

Performans olarak bir fark hissetmedim.

Birde bakımdayken bir ara tüm elemanlar araç lifte kaldırılınca altında toplandılar. 

Bekleme salonundan izliyordum onları hepsi hararetli hararetli konuşuyorlardı.

Dayanamadım yanlarına gittim "bir sorun mu var" dedim.

Ustanın cevabı:

"Yok abi bu motoru çok duyduk eğitim vs gördük ama 2 senedir ilk kez servise geliyor bakım için.

Daha önce hiç görmedik meraktan toplandık...."  :kıhkıh:

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bekleme salonundan izliyordum onları hepsi hararetli hararetli konuşuyorlardı.

Bu bekleme salonundan içeri girmek yasak değil dimi biraz çok meraklıyım ustayla beraber bende kontrol etmem lağzım :)

Gerçi ustayla önceden arkadaş olduk bi şekilde yanına girerim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün ilk bakımımızı yaptık.Araç 10bin km de. Yağa önem vermiştim 5w-20 koydular.Diğer hava filtresi,yağ filtresi vb şeyler zaten standart,yalnız aklıma takılam yazılım güncellenmedi.

Servis elemanının dediğine göre ford artık iş emri istiyormuş yazılım yüklemek için gerçi benimde her hangi bir şikayetin olmadığı için pek üstelemedim.

Birde Avrupadaki bakımlar 20 bin olduğu için bu yağ değiştirme uyarısını resetliyorduk servis elemanı denedi olmadı nasıl yapılıyordu acaba o iş başa düştü :)

Aks keçesinde her hangi bir sorun yok sanırım belli bir seriden sonra düzeltilmiş.

İşte bir kaç resim.

iN3fiUy.jpg

UOAbB6z.jpg

8miH2PN.jpg

37ZYpu1.jpg

Muhammed Keser tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Az önce Van Akköprülü Ford Servisini aradım. 1.0 Ecoboost için hangi yağı kullandıklarını sordum. Sisteme gireriz ne çıkarsa onu koyarız dedi. 1.0 için ne kullanıyosunuz diye ısrarla sorunca yedek parça bölümüyle görüştükten sonra 5w-30 konulduğunu söyledi. Halen bazı servislere bu yağ gelmemiş demek ki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet çoğu servislerde yok sanırım bakımdan önce bir kaç servisle konuştum bende,onlarda 5w-30 koyduklarını söylediler.

Bakımdan sonra yaklaşık 1000 km yaptım yakıt artışı fln olmadı eskisiyle aynı düzeyde diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.