Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Dikiz Aynası Ayarı Ve Ek Sorular

Volkan Çelebi

Soru

Merhaba arkadaşlar,

Muhtemelen sorduğum sorulara gülünecek ama şahinden sonra böyle bir araba sahibi olunca insan afallıyor doğal olarak. İlk olarak sorunun yanıtını kullanıcı kitabında aradığımı ama bulamadığımı belirteyim.

1.) İç dikiz aynası nasıl ayarlanıyor, elle biraz zorladım sanırım bir kumanda düğmesi filan olmalı.

2.) Kısmetse 2 hafta sonra TR'ye gideceğim. 2500 km için bakım filan yaptırmama gerek varmı. Bakımları 2 ay önce filan yapıldı. Yanıma almam gereken bir şeyler var mı? Fren yağı, motor yağı vb.

3.) Otomatik klimadan ben bir şey anlamadım. Çlaıştırınca kaça ayarlıysa o ayarda son gaz soğuk hava üflüyor. Nasıl çalışıyor bu meret.

4.) Genelde şehir dışı kullanmama rağmen benzin tüketimim 6.9 ortalamaya çakıldı kaldı. %99 klima açık bunun etkisi ne kadardır.

5.) Yan aynalardaki çizginin olayı nedir?

Aracım tekno paket değil, titanium x olandan.

Teşekkürler şimididen

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Öncelikle gülmek yok ne demek.Ama klavuzunuza göz geçirmeniz sizin için iyi olacak.

1-İç dikiz aynası el ile ayarlanır. 

Not: Dış dikiz aynası aşağıdaki gibi

post-1-0-66700700-1374654991_thumb.png

2- Gerek yok

3- Auto tuşuna bastıktan sonra otomatik çalışır lütfen aşağıdaki sayfayı inceleyiniz

post-1-0-75785200-1374654998_thumb.png

4- Hızınıza göre tüketim değişir klima ortlama 0.5 lt 0.7lt gibi etkiler.

5- Çizgini dış kısmı daha geniş açı ile sizin daha fazla yer görmenizi sağlar yani kör noktayı azaltmayı hedefler..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba arkadaşlar,

Muhtemelen sorduğum sorulara gülünecek ama şahinden sonra böyle bir araba sahibi olunca insan afallıyor doğal olarak. İlk olarak sorunun yanıtını kullanıcı kitabında aradığımı ama bulamadığımı belirteyim.

1.) İç dikiz aynası nasıl ayarlanıyor, elle biraz zorladım sanırım bir kumanda düğmesi filan olmalı.

2.) Kısmetse 2 hafta sonra TR'ye gideceğim. 2500 km için bakım filan yaptırmama gerek varmı. Bakımları 2 ay önce filan yapıldı. Yanıma almam gereken bir şeyler var mı? Fren yağı, motor yağı vb.

3.) Otomatik klimadan ben bir şey anlamadım. Çlaıştırınca kaça ayarlıysa o ayarda son gaz soğuk hava üflüyor. Nasıl çalışıyor bu meret.

4.) Genelde şehir dışı kullanmama rağmen benzin tüketimim 6.9 ortalamaya çakıldı kaldı. %99 klima açık bunun etkisi ne kadardır.

Aracım tekno paket değil, titanium x olandan.

Teşekkürler şimididen

Gulunecek deme bence herkes afallaya bilir.

Oncelikle ayna biraz serttir fakat elle ayarlamalisin herhangi bir dugmesi yok.

Aracin bakim araliklari 15.000de 1 kez. Sadece hava filitresini ben 5.000 de 1 degistiriyorum yan sanayi ile sikinti olmuyor.

Derece ayarini tuslarla yapabilirsin dual veya tek yonlu yapman icinde tuslar mevcut.

Yol bilgisayyarini direksiyonun sol tarafindaki ok butonu ile sifirlarsan tekrardan olcme yapabilirsin. Suan uzun zamandir sifirlamadigin icin istedigin kadar ekonomikte gitsen o 6.9 kolay kolay dusmez.

Yan aynalardaki cizgi kor nokta icin yapilmis birsey. O cizgiden ilerisi farkli bir aciya sahip ve daha uzaklari gormeni sagliyor yanlis hatirlamiyorsam. Daha guzel gorus acisini yaratmak icin yapilmis.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevaplarınız için teşekkür ederim.iç dikiz ayarsız gidiyordum uzun zamandır.problem set olması imiş demekki. Klima için gelen cevap için şunu belirteyim.tabiki nasıl açıldığını biliyorum ama otomatik olarak ayarladığım vakit sadece kaç derece ise o ayarda son gaz üflüyor.Benim beklentim ise atıyorum yirmi derce olunca klimanın kapanması ve ısı artınca tekrar açılması vs. Sorum bunun üzerine idi daha çok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevaplarınız için teşekkür ederim.iç dikiz ayarsız gidiyordum uzun zamandır.problem set olması imiş demekki. Klima için gelen cevap için şunu belirteyim.tabiki nasıl açıldığını biliyorum ama otomatik olarak ayarladığım vakit sadece kaç derece ise o ayarda son gaz üflüyor.Benim beklentim ise atıyorum yirmi derce olunca klimanın kapanması ve ısı artınca tekrar açılması vs. Sorum bunun üzerine idi daha çok

Zaten öyle çalışıyor ama sadece AUTO modunda iken öyle çalışıyor ayrıca klima tamamen kapanmaz 20 derece oldu diyelim kapandı 1 dk sonra tekrar çalışacak !? Yani 20 derece olduğunda minimum seyirde sürekli devam eder.

Kapanma olayı yok. Güç azalır güç artar.

Bunların hepsi yukardaki not da yazıyor lütfen inceleyiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Muhtemelen sorduğum sorulara gülünecek

Sorularda gülünecek bir şey yok da yandaki kişisel bilgiler kutusunda mesleği okuyunca kendimi tutamadım... İletişim teknolojileri sanırım  ;)

Çoğu cevaplanmış bir - iki katkı:

Avrupa'da bakım aralıkları 20.000 km, Türkiye'de 15.000; niyesini sormayın spekülatif cevaplar verebiliriz ancak. Sonuçta bu bakım aralıklrına uygunsa ek bir bakıma ihtiyacınız olmaz eğer herhangi bir yakınma yoksa.

Çağdaş motorların kullandıkları sıvılarda eksiği tamamlamak üzere sıvıları yanınızda taşımayı gerektirecek kadar acil bir eksiltme yapma olasılığı çok düşüktür, olursa da taşıdığınız sıvı muhtemelen yetersiz kalır. Yani bagajda bu tür sıvılar bulundurmak elzem değil.

Ben yaz - kış 22 dereceye ayarlı tutuyorum, yazın ısınmış kabinde bu ısıya ulaşması bazen 10-15 dakika sürebiliyor, ulaştıktan sonra da fanı yavaşlatarak dengeliyor. Auto konumunda bu şekilde uygularsanız aynı rahatlığı yaşarsınız.

Daha önce de yazıldığı gibi uzun süreli ortalamaların kısa vadede değişmesi kolay değil. Sıfırlayarak yeni ölçüm sürecini başlatabilirsiniz. Klima ort. %10 arttırır tüketimi. Beri taraftan 6,9 hiç de kötü bir değer değil.

Yan aynalarda en önemli sorun kör noktanın gözden kaçmaıdır, açılı aynalar buna çözüm getirmek amacı ile kullanılır.

Diğer yandan aynayı uygun ayarlarsanız daha da verimli olur: .

Prensipte kafamı sol cama dayadığımda arka kaportayı aynada ancak görebileceğim şekilde yaparsam ayar doğru olur ve kör nokta en aza iner.

Bu konumda araç iç dikiz aynasından çıktığı anda yan aynaya girer ve görüş alanından çıkmamış olur. Deneyin...

İyi yolculuklar şimdiden...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Prensipte kafamı sol cama dayadığımda arka kaportayı aynada ancak görebileceğim şekilde yaparsam ayar doğru olur ve kör nokta en aza iner.

Güzel bir paylaşım teşekkürler peki direksiyon ve koltuk ayarı nasıl olmalıdır?

Bu konuda çok fazla bilgi var ve genel kanıda şu yönde hangi ayarda rahat ediyorsan onu kullan gibi burada rahatlıktan çok sürüş güvenliği açısından kabul görmüş bir ayar var mıdır ?

Süleyman Altın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şimdiden bir şey olmazda, teknik bilgi verelim. focus 3 te yağ çubuğunun en üst çentiği ile en alt çentiği (yağ lambası yanarsa) arasındaki yağ miktarı 750 ml dir.

arabasında bu tür kronik sorunu olanlar 1 lt yağ taşımalılar

mesela arkadaşın 1.2 tsi yetisi 1. yıldan sonra başladı, her 8-10 binde yağ lambası sarı yandıktan sonra 800 ml yağ alıyor. kırmızı yanarsa zaten yağ pompası arızası olabilir. arabayı kenara çekip servisle irtibata geçilmeli.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sorularda gülünecek bir şey yok da yakındaki kişisel bilgiler kutusunda mesleği okuyunca kendimi tutamadım... İletişim teknolojileri sanırım ;)

Ya evet yanlış anlamaya oldukça müsait bir kısaltma :rolleyes:

Aklıma It crowd dizisinden bir sahne geldi. It manager için başvuran kadına iş görüşmesinde bu kısaltma nedir sormuşlardı o da internet things olarak cevaplamıştı:D

Information technology demek bu kısaltma

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Güzel bir paylaşım teşekkürler peki direksiyon ve koltuk ayarı nasıl olmalıdır?

Bu konuda çok fazla bilgi var ve genel kanıda şu yönde hangi ayarda rahat ediyorsan onu kullan gibi burada rahatlıktan çok sürüş güvenliği açısından kabul görmüş bir ayar var mıdır ?

soru cem abi ye ama başka açıdan, koltuk ayarının sürüş üzerindeki etkisini focus 3 kullanım tüyolarında yazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

rahat ettiğin ayarda kullan yaklaşımı tamamen yanlış.

koltuk dike yakın olmalı, debriyaja basıldığında dizler hafif bükük kalmalı. direksiyonun en uzak noktasına elinizi koyduğunuzda dirsekler hafif bükük olmalı. doğru ve en güvenli sürüş pozisyonu budur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

koltuk dike yakın olmalı, debriyaja basıldığında dizler hafif bükük kalmalı. direksiyonun en uzak noktasına elinizi koyduğunuzda dirsekler hafif bükük olmalı. doğru ve en güvenli sürüş pozisyonu budur. 

Bende yazdıklarınız gibi  bir video izlemiştim daha önce internette Stand-up yapar gibi anlatıyodu sunucu :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Prensipte kafamı sol cama dayadığımda arka kaportayı aynada ancak görebileceğim şekilde yaparsam ayar doğru olur ve kör nokta en aza iner. Bu konumda araç iç dikiz aynasından çıktığı anda yan aynaya girer ve görüş alanından çıkmamış olur. Deneyin...

bu mesaj üzerine ayna ayarlarımı değiştirdim (eskiden kafamı biraz sola götürdüğümde kaportayı ucundan görecek şekildeydi) park etmek çok zorlaştı bakalım alışabilecekmiyim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.