Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Frenlerden Gelen Sürtme Sesi

Guest Murat yılmaz

Soru

arkadaşlar aracım 20.000 km de .  15 bin bakımları yapıldı 30.000 de getir diskler balatalar değişecek dendi. eyvallah  ama şu birkaç gündür inanılmaz bi sürtme sesi geliyor önden. yavaş hızlarda özelliklerde.yanımdaki arabalar dönüp bakıyor o sese trafikte gerisini siz hesap edin artık.   ne yapmam lazım garantiden mi değişir bunlar yoksa benmi değiştiricem  yada tornacıyamı gitsem....(cevaplar için şimdiden teşekkurler)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Sürtme sesi tiz bir ciyaklama mı yoksa harbi sürtme sesi mi (of sesi yazı ile sorgulamak ne kadar zor)?

Bu kadar bariz bir sesin kontrolunu yaptırmak doğru olur, disklerde eğilme veya aşırı aşınma varsa değişir, torna asla yaptırmayın.

Fren aksamı çok özel durumlar dışında garantiye girmez, hele 20K km yaptıysanız...

Geçmiş olsun, kolay gelsin!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

murat bey sürtme sesinin frenlerden geldiğine emin misiniz. düşük hızla giderken vitesi boşa attığınızda da aynı ses geliyor mu. bunun testini yapmanızı öneririm. eğer vitesi boşa attığınızda ses kesiliyorsa boş yere fren tertibatına masraf etmeyin. test ettikten sonra durumu bildirirseniz olabilecek sorunları masaya yatırırız. ayrıca yahu arkadaş bu servisler fren balatalarına 30.000 km de değişmesi gerekir diyorlar. benim aracıma da dediler ama balatalara bakıyorum daha değişecek duruma gelmemiş. bence servisler bu balata işini rutine bağlamışlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu servisler fren balatalarına 30.000 km de değişmesi gerekir diyorlar. benim aracıma da dediler ama balatalara bakıyorum daha değişecek duruma gelmemiş. bence servisler bu balata işini rutine bağlamışlar.
Frenlemede sorun yoksa, örneğin tutma gücünde azalma, titreme, sürekli ses yapma vb.,  değiştirme taleplerine olumsuz yanıt vermeniz mümkün.

Ancak servis açısından baktığınızda 30.000 km balataların aşınmaya bağlı değişiminin yapılabileceği makul bir başlangıç değeri, onlar değerlendirirken kalan balatanın 15.000 km daha dayanıp dayanmayacağına bakıyorlar ve biraz da buna göre karar veriyorlar. Tabii kazanç sağlama beklentisini yok saymak mümkün değil. Ustanızla birlikte değerlendirmeniz ve sizi ikna etmesini sağlamanız lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Benim araçta yıkamadan çıkınca sürtme sesine benzer bi ses oluyor fakat bi kaç metre yol alınca eski halıine yani sessiz haline geri dönüyor

Disklerde su maruziyetinde balata tozundan kaynaklanan ince bir oksitlenmiş tabaka oluşuyor, yağmurda gece park edip sabah bindiğinizde, ya da uzunca bir süre aracı kullanmadığınızda da aynısı olabilir, ilk frenlemede balatalar bunu sıyırıp atıyor, normal bir durum.... 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ankara'da benim denk geldiğim servisin sadece balatalar için bile istedikleri fiyatlar daha önce de belirttiğim gibi çok saçma olduğundan garantiye girmeyen ve muhtemelen girmeyecek bir parça için servise ekstradan para vermeyi mantıklı bulmuyorum. Sorun tespiti serviste yaptırılabilir, OEM parçalar dışarıdan alınıp herhangi düzgün bir ustaya değiştirilebilir bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

dün gittim balatalar bitmiş o kadar arabam oldu ama ilk defa 20.000 de bi balata değiştirdimi biliyorum . neyse motocraft marka balata aldım taktırdım dısarıdaki ustama.(servisteki ustamın tavsiyesi marka)     cevaplar için çok teşekkurler            

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

dün gittim balatalar bitmiş o kadar arabam oldu ama ilk defa 20.000 de bi balata değiştirdimi biliyorum . neyse motocraft marka balata aldım taktırdım dısarıdaki ustama.(servisteki ustamın tavsiyesi marka)     cevaplar için çok teşekkurler            

İyi, güle güle kullan, bundan sonraki değişimde olasılıkla diskler de değişecek, şimdiden demedi deme.

Bir de 20K'da balata bitiriyorsan dağlık bölgede yaşamıyorsan kullanım stiline eleştirel bir bakışta yarar var!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İyi, güle güle kullan, bundan sonraki değişimde olasılıkla diskler de değişecek, şimdiden demedi deme.

Bir de 20K'da balata bitiriyorsan dağlık bölgede yaşamıyorsan kullanım stiline eleştirel bir bakışta yarar var!

valla bende anlamadım cem abi bu benim 8. arabam ama ilk defa 20.000 de balata değiştirdim. benden çok eşim kullanıyor bu arabayı o çok basıyor frenlere herhalde :)    

ha bu arada balatalar 110 tl.  arkalarıda sordum onlarada 90 tl  dediler bilginize.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.