Jump to content

Fotoğraf Yarışması:

Haziran katılım burada
Mayıs anketi burada

• Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Sign in to follow this  
kazım korkmaz

Bir Kaç Soru

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olacaktı

1. aracım uzun yol (100km mesafe) yir halindeyken çok buhulaşıyor sebebi ve çözümü nedir.

2. 100 ve üzeri km hızda ilerlerken sanki ön sağ cam hafifaçıkmış gibi rüzgar sesi geliyor sebebi nedir ?

ama camın kapalı olduguna eminim...

merhaba arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olacaktı

1. aracım uzun yol (100km mesafe) yir halindeyken çok buhulaşıyor sebebi ve çözümü nedir.

2. 100 ve üzeri km hızda ilerlerken sanki ön sağ cam hafifaçıkmış gibi rüzgar sesi geliyor sebebi nedir ?

ama camın kapalı olduguna eminim...

1- Buğu önleyici sıvılar mevcut bunları bez yardımı ile sürüp önlem alabilirsiniz. Ürün örneği için Tıklayınız

2- Sadece o bölümden geliyorsa fitiller kontrol edilebilir ama birçoğu aynı ise yapacak birşey yok aracın karakteri ve üretimi bu şekildedir.Rüzgar sesi araç testlerinde dikkat edilen noktadır bu sebeple..

cvp için tşk ederim birde şöle bi duru var bende 2000 model clo var aynı yolu onla gidiyorum hiç buhu olmuyor :) filtreleri desen yok durumda sıfır araç alıyorsun bu sorunlar cıkıyor :) 

yeni bi soru daha ekleyecek olursam klima olan araçlarda kalorifer varmıdır varsa nası çalıştırlır :)

Kalorifer değilde onun yerine kömür sobası var yeni teknoloji araçlarda AC/ Klima tuşuna basmadın klimayı 1-2-3-4 seviyede çalıştırırsanız o zaman klima çalışmayacak sadece fan çalışacaktır bu da sanırım kalorifer olsa gerek

cvp için tşk ederim birde şöle bi duru var bende 2000 model clo var aynı yolu onla gidiyorum hiç buhu olmuyor :) filtreleri desen yok durumda sıfır araç alıyorsun bu sorunlar cıkıyor :)

yeni bi soru daha ekleyecek olursam klima olan araçlarda kalorifer varmıdır varsa nası çalıştırlır :)

Filtre olayı dediğimiz gibi belli bir hız üzerinde ses geilyorsa o  vakit sınıfı ve modeli yükseltmeniz lazım 40-50 bin lira arası bu durumda rüzgar sesi almayan araç göremezsiniz. 

Bana sorarsanız bu sorun değil önce buğu nedir ? Nasıl oluşur bunu konuşalım.

Camlardaki buğunun sebebi içerideki hava ile dışarıdaki havanın farklı sıcaklıkta olmasıdır.

Bu ikisinin arasındaki fark ne kadar hızlı açılırsa 2 ortamın teması sayılabilecek camlarda da buğulanma o kadar hızlı olur.

Örneğin soğuk bir günde arabada 2 kişi soluk alıp verse 10 dakikada camlar buğulanır ama 5 kişi soluk alıp verse 2 dakikada camlar buğulanır.. Buna ıslak giysiler de eklenirse daha da hızlı olur.

Peki arabada kimse yokken neden camlar buğulanır?

Camlardaki buğunun buharlaşan su olduğunu görmüştük. O zaman bu buharlaşan suyun kaynağı nedir?

1. Aracın içinde ıslak birşey olabilir. Islak koltuk.. Islak şemsiye yada halı paspas.. yada sıvı kokular..

2. Havalandırma kapakları kapalıysa olabilir. İçeride nemli ve sıcak hava gece dışarıda soğuk havanın tesiriyle buharlaşarak camda buğu ve suya dönüşür.. Sera gibi yani..

Öneri:
Aracın havalandırmaları kapalıysa açık bırakın.. Araçtan inmeden önce mümkünse bir süre kapıları açık kalsın.. Sıvı koku varsa ağzını kapatın.. ve en önemlisi aracın içerisinde ıslak birşey olmamasından emin olun..

Örneğin bagaja dökülmüş şişe su yada ıslak bırakılmış şemsiye gibi..

Çünkü içerideki bu nemli hava aracın bazı parçalarının paslanmasına da sebep olabilir.

Aracın havalandırmaları kapalıysa açık bırakın..

bunu anlamadım havalandırma nerede ? nasıl açık bırakılır 

Kalorifer değilde onun yerine kömür sobası var yeni teknoloji araçlarda AC/ Klima tuşuna basmadın klimayı 1-2-3-4 seviyede çalıştırırsanız o zaman klima çalışmayacak sadece fan çalışacaktır bu da sanırım kalorifer olsa gerek

a c dediğiniz bnm aracımda mevcut onu acıp 4 ayaramı getirmem lazım 

lmsc6.png

digerlerinden hangisi açık kalacak

Farketmez hava sirkülesi olsun yeterli. Ama direkt cama uygulamakta fayda var.Direk göğse hava üfletmek hasta yapabilir :)

Sevgili forumdaşım aracın kullanım kılavuzunu okursanız çok şey öğrenirsiniz...

Havalandırma ne, kalorifer var mı, neden "buhu" oluyor tarzında soruları soran biri için en iyi kaynak odur.

Cem abi kılavuzda "buhu"yu ben bulamadım?Bi yanlışlık olmasın:)

Sevgili forumdaşım aracın kullanım kılavuzunu okursanız çok şey öğrenirsiniz...

Havalandırma ne, kalorifer var mı, neden "buhu" oluyor tarzında soruları soran biri için en iyi kaynak odur.

Cem abi kılavuzda "buhu"yu ben bulamadım?Bi yanlışlık olmasın:)

buğu olarak bakın.