Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.0 Eb Motor Arıza Işığı

Guest Egemen Toksoy

Soru

Guest Egemen Toksoy

Herkese merhaba,

Malum sitenin ilk 1.0 EB'si ve belkide Tr'nin tek superchips li eb'si... Kötüye yormak istemiyorum ancak servise gitmeden önce yorumlarınızı almanın faydalı olacağı kanaatindeyim. Yaşadığım 2 hadiseyi sizinle paylaşmak istedim.

İlk vukuat; aracı alıp ilk uzun yola çıktığımda (yazılım yokken) 4. vitesde 160 gibi bir süratte seyrederken; 3. vitese atmış bulundum. (3. Vitesde 145 de araç limitöre giriyor)  araç 7500 deviri gördü ve motor arıza ışığı yandı. Bunun sebebini aracın kendini korumaya alması olarak değerlendirdim. Sağa çekip, aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda herhangi bir sıkıntıyla karşılaymadım. (Bu olay üzerinde yaklaşık  7 ay geçti)

İkinci vukuat; 3 gün önce kırımızı ışıklarda duruyordum. Bunun öncesinde rahat 1,5 saat dur-kalk lı, yoğun trafikteydim. Yeşil yanınca aracı yürütmeye başladım. Daha ikinci vitese atmak üzereyken sağımdaki ve solumdaki araçlar; üzerime gelmeye başlayınca gaza basıp arada tost olmamak için, kurtulmak istedim ve gaza yüklendim. 1. viteste 6 devirdeyken 2. vitese aldım ve gaza sonuna kadar yüklendim. Bununla birlikte arıza tekrar yandı. Buna bir anlam verememekle beraber baskı balataya fazla yüklendiğimi düşünüyorum. Tekrar sağa çekip aracı stop edip, çalıştırdığımda uyarılar geçmişti. Halen bir sorun yok. :)

2 olayda da sarı (i) ışığı yanıp, ekranda "motor arızası, servise götürün" uyarı vardı. Bakım zamanı zaten servise götüreceğim ancak nedenleri konusunda bilgisi olan, paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Sadece bu iki durumda mı yandı söndü ? 

Uyarı verince mesaj kısmında farklı yazı var mı diye kontrol ettiniz mi ? Bazen basit şeyler içinde yanıyor.

Yakıt içinde farklı şeyler kullanıyorsanız aşırı beslemede zenginliği değişmiş olabilir. Baktırmakta fayda var. B 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ben düşündüğünüz sebeplerden kaynaklanacağını düşünmüyorum.Ben focusa sizin dediğiniz türden zorlamalarda bulundum(yüksek hızda vites düşürmek dısında)fakat hiçbir uyarı arıza ısıgı vb vermedi..bence başka bir sorun var  bakımını beklemeden servise gidin..

Özcan B. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Egemen Toksoy

Sadece bu iki durumda mı yandı söndü ? 

Uyarı verince mesaj kısmında farklı yazı var mı diye kontrol ettiniz mi ? Bazen basit şeyler içinde yanıyor.

Yakıt içinde farklı şeyler kullanıyorsanız aşırı beslemede zenginliği değişmiş olabilir. Baktırmakta fayda var. B 

Sadece bu 2 dürüm için yandı söndü; daha neler neler yaptım da hiç bir problem olmamıştı. :) Açıkcası bende basit bir şey olarak değerlendirdim, ancak farklı bir yazı ile karşılaşmadım. Yakıtta sadece shell 97 oktan kullanıyorum. Bulamazsam arada bir 95 de atıyorum ancak bahsettiğin türde bir zenginleştirici kullanmadım.

ben düşündüğünüz sebeplerden kaynaklanacağını düşünmüyorum.Ben focusa sizin dediğiniz türden zorlamalarda bulundum(yüksek hızda vites düşürmek dısında)fakat hiçbir uyarı arıza ısıgı vb vermedi..bence başka bir sorun var  bakımını beklemeden servise gidin..

Ben çok kere yüksek devirlerde vites değiştirip, tekrardan gaza yükleniyorum. Misal; 200 bin kere yapmışımdır sadece 1 kere oldu. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Egemen Toksoy

yanlız ; sizin araçta yazılım vardı sanırım ; serviste anlaşılır ise ; garanti dışı kalabilir ...  Aracı stock haline getirebilirseniz öyle gidin servise derim ...

Aynen dediğinizi yapacaktım. Uyarı için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yazılım değişikliğinde hangi durumların arıza ışığını tetikleyeceğini bilmek imkansız, yani yeni yazılımdan kaynaklanan ve belki de zararlı olmayan ama normal dışı nedenlerle yakmış olabilir.

Zaten mutlaka hata kodu atmıştır, IDS ile bakıldığında anlaşılacaktır. 

Yazılımı eski haline bile çevirseniz iyi bir araştırıcı "log"lardan farklılık olduğunu bulabiliyormuş.

Tabii bu ancak sorun olur, yazılımdan şüphelenilir ve araştırma yoluna gidilirse ortaya çıkacak bir durum.

Son söz: Yazılımla oynuyorsanız sarı ışığı da göze alacaksınız, çoğu kez zararsız da olsa...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Egemen Toksoy

Sonuca ulaşıldı mı acaba?

bugün çözdüm. çözdüm diyorum çünkü ben yaptım :) daha önceki tahminimlerim konusunda pek başarılı değilmişim.

Biraz ustalarla görüşüp, nette araştırma yaptıktan sonra olabilecek muhtemel çözümleri değerlendirmeye aldım. Olabilecek bir sürü etken var bana en mantıklı gelenler bunlar oldu. Bende en az maliyetli ve çözümü en basit olanı yaptım.

1. Turbo basıncıyla, manifold basıncı arasındaki fark nedeniyle gaz kelebeğinin bir miktar (koruma maksatlı) kendini kısması

2. Benzin pompasının yetersiz kalması.

3. Benzin pompasının görevini yapıp, yanma odacağında yeterli hava, yakıt karışımının sağlanamaması.

En basitinden başlayarak, motora giren hava miktarını bir miktar arttırarak çözdüm.  1.0 Eb artık daha ciğerli diye bir konu açıp resim ve video paylaşacağım. 

Sözün kısası açık hava filtresi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Egemen Toksoy

Arabanız iyiki reno ,dacıa falan değilmiş yoksa motor elinizde kalırdı bu kadar zorlamayla.Aman deyim !   :kıhkıh:  :kıhkıh:  :kıhkıh:

renoyla dacia aynı motor u kullanıyor, tayin nedeniyle artık reno sahibi maalesef değilim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arabanız iyiki reno ,dacıa falan değilmiş yoksa motor elinizde kalırdı bu kadar zorlamayla.Aman deyim !

Bende diyorum ki bizim Europa iyiki Renault motoruna sahip.

249,xxx km de. Benim hatırladığım 4 sefer hararet yaptı. Hararetin sebebi de susuz kalması, (bir kere de devirdaim hortumunu patlattık eksoz manifoldu yakmış) şu an kapakta çatlak var. Bu nedenle usta sibop ayarı tutmayabilir dedi. Aracın modeli 98. Üzerinden çıkan eski lpg tankının da modeli 98 di. Yani sanıyorum ilk bir iki deposundan sonrasını tamamen lpg ile çalışmış. Biz aldığımızda 104000 de idi. Şu an 249 binde. Ve sürekli lpg ile çalıştı. Hala çalışıyor. Henüz yakıt bitmesi dışında (o da iki kez) yolda bırakmadı. Renault un kötülüğü hakkında nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz. Niye bu kadar kötülemeye çalışıyorsunuz anlayamadım.

Provakatif şekilde konuşarak ortamı germeye çalıştığınızı düşünmeye başladım artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende diyorum ki bizim Europa iyiki Renault motoruna sahip.

249,xxx km de. Benim hatırladığım 4 sefer hararet yaptı. Hararetin sebebi de susuz kalması, (bir kere de devirdaim hortumunu patlattık eksoz manifoldu yakmış) şu an kapakta çatlak var. Bu nedenle usta sibop ayarı tutmayabilir dedi. Aracın modeli 98. Üzerinden çıkan eski lpg tankının da modeli 98 di. Yani sanıyorum ilk bir iki deposundan sonrasını tamamen lpg ile çalışmış. Biz aldığımızda 104000 de idi. Şu an 249 binde. Ve sürekli lpg ile çalıştı. Hala çalışıyor. Henüz yakıt bitmesi dışında (o da iki kez) yolda bırakmadı. Renault un kötülüğü hakkında nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorsunuz. Niye bu kadar kötülemeye çalışıyorsunuz anlayamadım.

Provakatif şekilde konuşarak ortamı germeye çalıştığınızı düşünmeye başladım artık.

madem reno o kadar iyi neden megane falan almadiniZ bu kadar memnunsunz neden focusa biniyorsunuz ? renodan memnun olan renoya biner .ben ford dan memnunum 12 yıldır focusa biniyorum.gidipte renoya binmiyorum .reno falan da kullandim ama hiç sahibi olmayı düşünmedim :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.