Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sony Müzik Sisteminin Desteklediği Formatlar

Alparslan Kaplan

Soru

Günaydın,

Acaba Sony müzik sistemi hangi dosya tiplerini destekliyor mp3, wma .....

Mesela FAT 32 formatlı usb bellek içinde  MP3 formatında dosyalar var bunların çok büyük bir kısmında geçersiz dosya biçimi gibi bir uyarı alıyorum

bazı dosyalarıda okurken ortasında kesip yine geçersiz dosya biçimi uyarısı alıyorum.

farklı marka belleklerde denedim sonuç aynı acaba bu konu hakkında bir fikriniz varmı? Ünite bozuk olabilirmi ?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Ses formatları şunlardır; MP3, WMA, WAV and ACC. 

MP3 ve WMA Parçalar ve Klasör Yapısı

MP3 ve WMA parçaları ve klasör yapılarını tanıyabilen müzik sistemleri aşağıdaki şekilde çalışır:

• MP3 ve WMA disklerinin çalınması için iki farklı kip vardır: MP3 ve WMA parça kipi (sistem varsayılanı) ve MP3 ve WMA klasör kipi.

• MP3 ve WMA parça kipi, MP3 ve WMA diskindeki klasör yapılarını dikkate almaz. CD çalar, disk üzerindeki her bir MP3 ve WMA parçasını (.mp3 dosya uzantısı ile belirtilen) T001'den en fazla T255'e kadar numaralandırır. Çalınabilecek en yüksek MP3 ve WMA dosyaları sayısı, CD yapısına ve mevcut radyonun modeline bağlı olarak değişebilir. 

• MP3 ve WMA klasör kipi, bir klasör seviyesinden oluşan bir klasör yapısını kullanır. CD çalar disk üzerindeki tüm MP3 ve WMA parçalarını (.mp3 veya .WMA dosya uzantısı ile gösterilen) ve MP3 ve WMA dosyalarını içeren tüm klasörleri F001 (klasör) T001 (parça) değerlerinden F253 T255 değerlerine kadar numaralandırır.

• Sadece bir klasör seviyesine sahip diskler oluşturmak, disk içindeki dosyalar arasında gezinmeyi kolaylaştırır.

Kendi MP3 ve WMA disklerinizi yapacaksanız, sistemin oluşturduğunuz yapıyı nasıl okuduğunu anlamanız önemlidir. Çeşitli başka dosyalar (mp3 ve WMA dışındaki uzantılara sahip dosyalar) bulunsa da, sadece .mp3 ve WMA uzantısına sahip dosyalar çalınır, diğer dosyalar sistem tarafından dikkate alınmaz. Bu, aynı MP3 ve WMA diskini iş bilgisayarınızda, ev bilgisayarınızda ve araç içindeki sisteminizde çeşitli işler kullanmanızı sağlar. 

Parça kipinde, sistem yapıyı sadece bir seviye derinliğinde görüntüler ve çalar (belirli bir klasör içinde olmalarına gerek kalmadan tüm .mp3 ve WMA dosyaları çalınır). Klasör kipinde, sistem sadece geçerli klasördeki .mp3 veya WMA dosyalarını çalar. 

EK OLARAK

MP3 ve WMA Dosyası Çalma

MP3 (MPEG 1 Ses Katmanı-3) veya WMA (Windows media audio) ses verilerinin sıkıştırılmasını sağlayan bir standart teknoloji ve dosyalama biçimidir. Bu biçim, ortamın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlar.

Bir MP3 CD’si çalınıyorsa, mevcut parçanın CD-ROM, CD-R ve CD-RW biçimlerinde kayıtlı MP3 dosyalarını çalabilirsiniz. Disk, ISO 9660 seviye 1 veya 2 biçiminde ya da genişletilmiş Joliet veya Romeo biçiminde olmalıdır. Ayrıca çok oturumlu bir disk de kullanabilirsiniz.

ISO 9660 Biçimi

Bu, CD-ROM’lardaki dosya ve dizinlerin sanal biçimlendirmesi için en sık kullanılan uluslararası standarttır.

Çeşitli teknik özellik seviyeleri vardır. 1. seviyede, dosya isimlerinin 8.3 biçiminde (dosya ismi için azami sekiz karakter ve .MP3 ve .WMA uzantıları için azami üç karakter) olması ve büyük harflerle belirtilmesi gerekir.

Dizin adları an fazla sekiz karakter içerebilir. En fazla sekiz dizin seviyesi (ağaçlar) olabilir. 2. seviye teknik özelliklerde, dosya adları en fazla 31 karakterden oluşabilir.

Her dizinde sekiz ağaç bulunabilir.

Genişletilmiş Joliet veya Romeo biçimi için, CD yazma yazılımınızı yapılandırırken bu sınırlamaları lütfen dikkate alınız.

Çoklu Oturum

Bu, Track-At-Once (Çok Geçişli Kayıt) yöntemi kullanılarak veri eklenebilmesini sağlayan bir kayıt yöntemidir.

Klasik CD’ler Lead-in adı verilen bir denetim alanında başlar ve Lead-out adı verilen bir alanda sona erer. Çok oturumlu CD birden çok oturuma sahip bir CD’dir ve Lead-in ile Lead-out arasındaki her bir kısım ayrı bir bölüm olarak kabul edilir.

CD Ekstra: Ses dosyalarını (ses CD’si verisi) 1. oturumdaki parçalar olarak, verileri 2. oturumdaki parçalar olarak kaydeder.

Karışık CD: Bu biçimde, veriler parça 1 olarak, ses dosyaları (ses CD’si verileri) parça 2 olarak kaydedilir.

Dosya Biçimleri

ISO 9660 seviye 1 ve 2 dışındaki biçimlerde, dizin veya dosya adları doğru görüntülenmeyebilir.

Adlandırma sırasında dosya adına .MP3 veya .WMA dosya uzantısını eklediğinizden emin olunuz.

MP3 veya WMA dosyası olmayan bir dosyaya .MP3 veya WMA uzantılarını eklemeniz halinde, birim dosyayı doğru şekilde algılayamaz ve hoparlörlerinize zarar verebilecek rasgele gürültüler ortaya çıkarır.

Aşağıdaki disklerin çalınmaya başlanması uzun sürer.

• Karmaşık sınıflandırma ile kaydedilmiş diskler.

• Çok Oturumlu kaydedilmiş diskler.

• Veri eklenebilen, sonlandırılmamış diskler.

Çok Oturumlu Disklerin Çalınması

İlk oturumun ilk parçası sadece müzik CD'si verileriyle, ilk oturumun müzik CD'si verileri çalınır. Ses verisi bulunmayan CD verileri, MP3 veya WMA dosyası bilgileri (parça numarası, süre, vs.) sessiz olarak görüntülenir.

Birinci oturumun birinci parçası müzik CD’si verileri içermiyorsa: 

• Diskte bir MP3 veya WMA dosyası bulunuyorsa, sadece MP3, WMA dosyası (dosyaları) çalınır, diğer veriler atlanır. Müzik CD’si verileri algılanmaz.

• Diskte herhangi bir MP3 veya WMA dosyası bulunmuyorsa, çalma işlemi gerçekleştirilmez. Müzik CD’si verileri algılanmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

şarkı isimlerinde türkçe karakter olmamasına dikkat edin , birde öyle deneyin bakalım ne olacak ...

misal  _________   Sıla - Acısada Öldürmez şarkıs         Sila_Acisada Oldurmez olarak deneyin birde , bir ihtimal türkçe karakterleri okuyamadığı için olabilir ... gerçi benimkinde ben bir sorun yaşamadım ama ....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Sadece USB'den okumada mı sorun var, yoksa aynı parçaları CD'ye aktarıp okuttuğunuzda da sorun oluyor mu...? Ve parçalar PC'de sorunsuz çalıor mu söz konusu bellekten?

Cem bey,

CD testi yapmadım sadece araba ile gelen CD yi taktım çalışıyordu ama o da track

şu an sadece USB de bu sorunu yaşıyorum

Bu arada parçalar pc de sorunsuz çalışyor

Alparslan Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende Sony yok ama Pc'de dinlediğim bazı şarkıları Usb'den okutamıyorum arabaya :) hatta bazı şarkılarının ilk saniyelerini okuyor sonra okumuyor :) Geçersiz Dosya Biçimi diyor diğer şarkıya geçiyor. Geçersiz Dosya Biçimi olsa şarkıyı hiç okumaması lazım. Yarısına kadar okuyor sonra hata veriyor. Çözemedim bir türlü :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Audio güncellemesini yapmayı deneyin...: http://www.ford-mobile-connectivity.com/downloadsUpdates/TR

CD'ye yazıp oradan okutmayı deneyin.

Eğer ikisine rağmen olmuyorsa mp3 encoder-decoder uyuşmazlık sorunu olabilir.

Ben her ortamdan mp3'leri sorunsuz okutabiliyorum (Aux 3.5", USB, BT, CD)

Güncelleme bilgisi:

Release: Kasım 2012
Ford Bluetooth ve çoklu ortam modülünüzün güncellenmesi size aşağıdaki olanakları sağlar:
- USB ve Bluetooth aygit bağlantılarının iyileştirilmis enerji yönetimi.

Release: Nisan 2012
Ford Bluetooth ve çoklu ortam modülünüzün güncellenmesi size aşağıdaki olanakları sağlar:
- Müzik dosyalarının USB Stick üzerinden çalınması
- iPod/iPhone cihazları ile baglanti kolaylığı
- Telefon ve Bluetooth baglantılarınada uyum kolaylılığı
- Cep telefonlarına uyumluluk

Release: Ekim 2011
Ford Bluetooth ve çoklu ortam modülünüzün güncellenmesi size aşağıdaki hususlarda iyileştirmeler sağlar:
- Orijinal Apple USB kablolarının desteklenmesi
- Apple iOS 5 uyumluluğu: Telefonunşarj durumunun ve sinyal gücünün gösterilmesi
- Apple iOS 5 uyumluluğu: Bluetooth aracılığı ile müzik akış kalitesi
- Müzik dosyalarının USB Stick üzerinden çalınması
- iPod/iPhone cihazlarında bağlantı istikrarı
- Bluetooth, telefon ve Bluetooth ses bağlantısında istikrar
- Cep telefonlarına uyumluluk
- Telefon rehberi ve çağrı listelerinin görüntülenmesi

Bu güncelleştirme yalnızca aşağıdaki araçlar için geçerlidir:
Araba Modeli   Üretim Tarih Aralığı
Fiesta:        Temmuz  2008 - Aralık 2011
Focus:         Şubat   2008 - Ocak   2012
C-MAX:         Şubat   2008 - Ocak   2012
Kuga:          Şubat   2008 - Ocak   2012
Mondeo:        Eylül   2008 - Ocak   2012
S-MAX:         Eylül   2008 - Ocak   2012
Galaxy:        Eylül   2008 - Ocak   2012
Transit:       Haziran 2009' dan beri
Ranger:        Nisan   2009' dan beri
Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende Sony yok ama Pc'de dinlediğim bazı şarkıları Usb'den okutamıyorum arabaya hatta bazı şarkılarının ilk saniyelerini okuyor sonra okumuyor Geçersiz Dosya Biçimi diyor diğer şarkıya geçiyor. Geçersiz Dosya Biçimi olsa şarkıyı hiç okumaması lazım. Yarısına kadar okuyor sonra hata veriyor. Çözemedim bir türlü

Aynı sorun

Audio gincellemesini yapmayı deneyin... CD'ye yazıp oradan okutmayı deneyin. Eğer ikisine rağmen olmuyorsa mp3 encoder-decoder uyuşmazlık sorunu olabilir. Ben her ortamdan mp3'leri sorunsuz okutabiliyorum (Aux 3.5", USB, BT, CD)

Cem bey etis te müzik sistemi için bir güncelleme  görünüyor

Audio güncellemesini nasıl yapacağım sitede bazı bilgiler var ama bu focus 2 lerdeki müzik sistemi için sanırım

Focus 3 için kendimiz güncelleme yapabiliyormuyuz ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tabi ki Focus 3 de güncelleniyor. Sitede açıklanmış. Gece olunca size formatları yazarım büyük ihtimal ses formatı uymuyordur. Mp3 böyle illet birşey hep track yaparım ben çünkü mp3 ile doldurunca istediğim müziği bulmak zor eğer SYNC yoksa :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tabi ki Focus 3 de güncelleniyor. Sitede açıklanmış. Gece olunca size formatları yazarım büyük ihtimal ses formatı uymuyordur. Mp3 böyle illet birşey hep track yaparım ben çünkü mp3 ile doldurunca istediğim müziği bulmak zor eğer SYNC yoksa

bekliyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Neyi? Godot?

Tabi ki Focus 3 de güncelleniyor. Sitede açıklanmış. Gece olunca size formatları yazarım büyük ihtimal ses formatı uymuyordur

Yakup gece hangi formatları desteklediğini bakıp yazacak onu bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.