Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hız Kontrollerinde Gelinen Son Nokta(.)

Mehmet Can Hatipoğlu

Önerilen Mesajlar

Devletin derdini bilmem ama polisin böyle bir derdi olmadığına eminim, 1 cezada da maaş aynı, 1000 cezada da... Hiç bir trafikçinin evine gittiğinde kestiği cezalardan ötürü sevindiğini ne duydum ne gördüm :) bence Türkiye ihlal/ceza kıyaslamasında gelişmiş ülkelerin çok çok altında, aynı ihlalleri Avrupa'da yapsak sizce sonuç ne olur?

Amac para toplamak değil caydiricilik olmalı, yakalanma ihtimali yüksek olsa herkes adam gibi araba kullanır, medeni bir trafik ortamında araba kullanabiliriz. Tek problem hız değil, hatalı sollama, kavşaklarda geçiş önceliği, yakın takip, makas atmalar vs. Bunları yapanları yakalayan bir sistem yok. Radardan başka bir uygulama yokmudur? Yollarda serseri mayın gibi araba kullananlara dokunulsa keske. Gece esim bir yerden donecekse ben gidip alıyorum, sürekli sagı solu kolluyorum manyagin biri makaslayip önüme dalar mı diye. Sadece belli noktalarda oturup hız cezası kesmek maalesef trafikte hiçbirşeyi duzeltmiyor. Böyle bir niyet olsa biraz yollara çıkılır kim ne yapıyor bakılır sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstanbul'da 35 bin polis var. Çalıştığım ilçe 600 bin nüfuslu bir yerdi, 450 polis vardı. 24 saat esasına göre çalışıldığı için bunların 150'si aynı anda çalışıyordu. Önleyici 80-90, asayiş 25, çocuk büro 7-8, terör-güvenlik 7-8, polis merkezleri 20, trafik polisi ise 6 kişi idi. Trafikçi arkadaşlarım kazalara bakmaktan uygulama yapmaya fırsat bulamıyordu. Kazalarda da öncelik ölüm-yaralamalı ardından maddi hasarlık kazalara bakıyorlardı, belki göze gelmeyebilir fakat her gün onlarca kaza yaşanıyor ve her biri için bir sürü prosedür uygulanıyor. Bu keşmekeşte uygulama sayısı çok düşük kalıyordu.

Bunlar polis için mazaret olmakla beraber kanun koyucular ve kolluğu yönetenler için mazeret değildir. E-5 üzerinde makas atan 150-160 KM/H yapan bir şüpheliyi yakalamak için iyi sürücü bulsanız bile Ford Connect yetersiz kalır. Ki emniyet artık kendine kasko firması bulamıyor, her araç kazalı, lastik değişimi için 60 bin km bekliyoruz. En son yaşadığımız hadise CAM FİLMİ olan Seat Leon aracı kovalayan FIAT Fiorinonun ağaca çarpması oldu :) Yani diyeceğim Türkiye'de insanların davranışları değiştiğinde, polisinde, doktorunda, hakim ve savcılarında değişecektir. EDS için sprey satılıyor, köprüden geçerken plaka sökülüyor, en kolayı ise aynı model ve renk başka bir aracın plakası change yapılarak istenilen suç işleniyor.

Velhasıl art niyetli polislerin varlığından fazla art niyetli vatandaş var. Sistem ise Allah'a emanet, ben İstanbul'dan kurtulduğuma seviniyorum, çekilecek tarafı yok inanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İstanbul'da 35 bin polis var. Çalıştığım ilçe 600 bin nüfuslu bir yerdi, 450 polis vardı. 24 saat esasına göre çalışıldığı için bunların 150'si aynı anda çalışıyordu. Önleyici 80-90, asayiş 25, çocuk büro 7-8, terör-güvenlik 7-8, polis merkezleri 20, trafik polisi ise 6 kişi idi. Trafikçi arkadaşlarım kazalara bakmaktan uygulama yapmaya fırsat bulamıyordu. Kazalarda da öncelik ölüm-yaralamalı ardından maddi hasarlık kazalara bakıyorlardı, belki göze gelmeyebilir fakat her gün onlarca kaza yaşanıyor ve her biri için bir sürü prosedür uygulanıyor. Bu keşmekeşte uygulama sayısı çok düşük kalıyordu.

Bunlar polis için mazaret olmakla beraber kanun koyucular ve kolluğu yönetenler için mazeret değildir. E-5 üzerinde makas atan 150-160 KM/H yapan bir şüpheliyi yakalamak için iyi sürücü bulsanız bile Ford Connect yetersiz kalır. Ki emniyet artık kendine kasko firması bulamıyor, her araç kazalı, lastik değişimi için 60 bin km bekliyoruz. En son yaşadığımız hadise CAM FİLMİ olan Seat Leon aracı kovalayan FIAT Fiorinonun ağaca çarpması oldu :) Yani diyeceğim Türkiye'de insanların davranışları değiştiğinde, polisinde, doktorunda, hakim ve savcılarında değişecektir. EDS için sprey satılıyor, köprüden geçerken plaka sökülüyor, en kolayı ise aynı model ve renk başka bir aracın plakası change yapılarak istenilen suç işleniyor.

Velhasıl art niyetli polislerin varlığından fazla art niyetli vatandaş var. Sistem ise Allah'a emanet, ben İstanbul'dan kurtulduğuma seviniyorum, çekilecek tarafı yok inanın...

Sistemdeki yetersizlikler polisin elini kolunu bağlıyor olabilir ama bu durumda ortalık ormana dönüyor. Belki farklı bir organizasyonla yapılır, belki mevcut polis kadrosuyla ama bir şekilde yollar kontrol altına alınmalı yoksa radar cezası para toplama ötesinde bir yere varılmıyor.Yıllardır ne düzeldi yollarda? Yanlışlıkla yurt dışında araba kullanınca ağlayacak gibi oluyorum. En son Dubai'de araç kullandım. Kurallara herkes uyuyor, döner kavşakların çoğunda ışık yok, herkes önceliğin kimde olduğunu biliyor, durup yol veriyor.(İstersen yolda aşırı hız yap, 700usd eve fatura geliyormuş, heryer kamera) Trafikteki medeniyeti ve düzeni görünce (pekte beğenmediğimiz,burun kıvırdığımız bir arap ülkesinde) acayip moralim bozulmuştu. Bunun sorumlusu eğitim sistemi, düzgün verilemeyen trafik ve birlikte yaşama kültürü, yetersiz kalan polis teşkilatı vs vs. Ama tümü ortada dururken biri gelipte 78km ile gittin diye ceza kesince bunda iyi niyet göremiyorum. Ha kesenin art niyeti yoktur, cebinede birşey girmiyodur. Ama kestirende iyi niyet olduğuna inanmıyorum. Yeterinden fazla vergi veriyoruz zaten. Ondan ötesi haram olsun.(çarçur edenlerde bir kuruş inanç varsa tabi)

Engin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunları konuşmaktan da yazmaktan da bıktım, ama habire gündeme geliyor işte.

Değerli arkadaşlarım bizler birlikte yaşamayı öğrenemedik, toplum olmayı beceremiyoruz, bireysel menfaat düzeyinde takılıp kalıyoruz, istediğimizi istediğimiz zaman istediğimiz gibi yapmayı bir kazanç zannediyoruz, herkes bireysel menfaat ve istekleri çerçevesinde yaşayınca da kaos doğuyor.

Bu durum giderek kötüleşiyor.

Kural tanımazlık genlerimizde var, tarihsel süreçten süzülüp bu güne gelmiş, marifet sayılıyor, ama topluma karşı çalışıyor ve sonuçta topluluğun içinde yaşamak zorunda olan bireyler de şu veya bu şekilde zarar görüyor.

Kollektif aklın gelişmesi lazım, sürücü sadece paradan olacağı için değil kaza ve ölüm riski arttığı için hız yapmaması gerektiğini bilmeli ve anlamalı. Bu uzun vadeli eğitimle olur, ama daha eğiticiler buna müdrik değil ki.

Polis kendi trafik kurallarına uymuyor, hatta bazen bunu bilmediğinden yapıyor. Kötü niyetten falan değil, tamamen eğitimsizlik ve denetimsizlikten, amacım polisi kötülemek değil, onlar da sonuçta bu tuhaf toplumun bir bileşeni..

Üç şeritten tek şeride inen yolda yaşananları düşünün, herkes önce girmek istiyor, birbirinin üzerine sürüyor, ne oluyor, trafik kilitleniyor, kazancı olsa olsa üç-beş saniye ama halkım bunu hesapsız bir içgüdüsellikle yapıyor ve zaman kaybediyor, sinir harbi cabası.

Tipik ilkel toplum örneğidir, gelişmiş toplumlarda, aynı noktada trafik çok daha az yavaşlıyor, çünkü önceden herkes mantık çerçevesinde pozisyon alarak yerleşiyor. Aynı örneği arkadan gelen ambulansta da görüyoruz, geçen yaz Berlin'de sıkışık trafikte ambulansa yol verdik, fermuar yöntemiyle iki şeridin birini boşaltmak 5-10 saniye sürdü.

Bizler maalesef işin özünü kavramdan, kavramadığımızı da fark etmeden, bazen de işimize geldiğinden herşeyi "mış" gibi yapıyoruz.

İnançsız, göstermelik, şekilci!

Sonra iyi eğitim almış birkaç kişiyi oyuna getirip keriz yerine koymaya çalışmayı da marifet sanıyoruz.

Bu sistemde yaşamak zorundaysan bir süre sonra sen de bu ilkel yaşam formuna uyum sağlıyor ve yozlaşıyorsun.

Son söz: Birey düzelmedikçe toplum ıslah olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tespitleriniz doğru. İki ay evvel, arkamızda ambulans önümüzde bir araç vardı yalnızca, kornalar, sirenler adam yol vermiyor. İstanbul'da Eski Edirne Asfaltını bilenler bilir iki şerittir, biri hep araç doludur ortadan tramvay geçer. Kaçacak yer de yok, neyse yeşil yandı araç ilerde cepe girdi, biz de arkadan girdik hışımla yanına yaklaştık, niye yol vermediğini sorduk. Adamın cevabı evlere şenlik, önceden böyle ışıkta ambulansa yol veriyor, EDS yukardan ışıkta geçtiği için ceza kesiyor, eve makbuz geliyor, itiraz ediyor fakat fotoğrafta Ambulans gözükmediği için reddediliyor ve cezayı ödüyor. Ben bir daha kırmızıda babam ölse kimseye yol vermem diyor abimiz. Bir yerde alt yapısız bir sistemin doğurduğu sonuç, diğer tarafta belki ölümle pençeleşen bir hastanın 15-20 sn yüzünden hayata tutunamaması...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yazmayayım diyom diyom kurt dürtüyor...Mustafa kardeşim...birsürü polis amir şubu tanıyorum...en son hırsızlık yaşadım polis müfettişi arkadaşım bile bir numara yapamadı..evime gelenler..sanki cay kahve içmeye gelmişler gibiydi..mantıklarıda acık döte sinek konar dı...onun için toplumda polislik meslek ve meslek aşkı olmaktan çıktı artık...birsürü üniversite mezunu var ve iş bulamadığı için jeoloji meteoroloji arkeloji gibi bölümleri bitiren herkes polis oluyor bunlar polis olmak için değil ayda 2.500 tl.yi carparım birde calışan eş alırım 2.500 ta o getirir aylık 5000 tl..oh kebabız deyip polis oluyorlar..evet polislerin egitim seviyesi yükseldi ama polis mesleginin ruhunu yokettiler artık...kimse bu işi severek değil para için yapıyor böyle oluncada banane kardeşim vatanı benmi kurtarıcam türü insanlar cıkıyor..hem şikayet eden hemde şikayetin cözümünde yeralmayan...onun için üzülüyorum...tabiki bizim meslektede tüm mesleklerdede var birsürü kötü insan bizde cok iyi degiliz ama güvenliğimiz çok kötü durumda...10 yıl sonra metropoller new yorka dönecek yani her 3 dakikada bir hırsızlık her 4 dakikada bir cinayet ve tecavüze..görücez bakın..yaşayıp....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birgün onu da öğrenir yurdum insanı inşallah Tevfik Bey,gerçi asansöre binemeyen bir neslin çocukları ne şekilde öğrenir o kısma girmiyorum hiç :)

o kısımlara sinirlenince gel dök içini rahatla bölümü açmıştım ordaki havuzda rahatlıyoruz sayın doktorum... :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.