Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dizel Araç'da Boşta Klima Çalıştırmak Zararlımıdır?

Mustafa Anil

Önerilen Mesajlar

Ben aslinda şunun icin sormuştum... diyelimki gidecek yerimiz yok..disardada usuyoruz...arabayi çalıştırıp kaloriferi açsak isinamayiz...

Tapatalk 2 ile Slider SL101 cihazımdan gönderildi

Evet aynen geç ısınır çünki

Bu konuda fordun türkiyeye getirtmediği bir ön ısıtıcı (PTC) hikayesi var aslında..(Webasto dedilen şey) Daha çok soğuk kış günlerinde önceden programlayarak sabah arabaya bindiğinizde içerisi ısınmış oluyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aslinda şunun icin sormuştum... diyelimki gidecek yerimiz yok..disardada usuyoruz...arabayi çalıştırıp kaloriferi açsak isinamayiz...

Tapatalk 2 ile Slider SL101 cihazımdan gönderildi

Bence arabayla birkaç tur atmayı deneyin. :) :) Tücrübe ile sabit 30 dk dan önce normal sıcaklığa ulaşmıyor. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dizeller yakıt özelliği nedeniyle daha verimli çalışır ve ısı üretme şeklinde enerji kaybına uğramazlar, zaten düşük tüketim değerleri de bundan.

Bu özellik kışın epeyi bir süre optimal olmayan ısılarda seyahat anlamına gelir.

Rölantide ısınması ise çok daha uzun sürecektir.

Bu nedenle rölantide çalıştırayım da kaloriferi de açayım da ısınayım demek biraz hayal görmek olur.

Her zaman yazdığımı yazıyorum, motoru çabuk ısıtmak istiyorsak düzgün bir rölanti devri tutturduğu anda yürümek lazım.

Yük altında ısınma çok daha çabuk gerçekleşir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu konu kapanmış (aslında mertol yeniden başlatmış aslında) ama nerede soracağımı bilemediğim bir soruyu buraya sıkıştırayım. ben de klima açık iken aracı durdurmak veya çalıştırmak zararlı olabilir diye bir şy duymuş idim bilgisi olan var mı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu konu kapanmış (aslında mertol yeniden başlatmış aslında) ama nerede soracağımı bilemediğim bir soruyu buraya sıkıştırayım. ben de klima açık iken aracı durdurmak veya çalıştırmak zararlı olabilir diye bir şy duymuş idim bilgisi olan var mı

Klima komprosör'üne zararı var tabi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim aracım manuel klimalı ve klima çalışırken genelde stop ederim.Ve bu zamana kadar hiçbir zararını görmedim.Servise bakıma gittiğimde özellikle, her zaman klimayı kontrol etmelerini söylerim.Onlar da bir şey olmadığını, gayet iyi çalıştığını söylerler.Ve halâ da ilk günkü gibi soğutuyor ve ısıtıyor.Sonuç olarak bence bir zararı yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim klimalar otomatik eğer zararı olsaydı otomatik klimada olmazdı diye düşünüyorum ben hiç açıp kapatmıyorum klimayı o kendi ısıtıp soğutuyor bildiğiniz gibi benim stop edeceğimi de anlamayacağına göre bir zararı yoktur.Olsaydı otomatik yapmazlardı Tolga Ata tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne zararı olur tam olarak şudur diyemem ama bilen bir kişi söylemişti.

Hatta bu yüzden SS'larda açıkken(A/C) çalışmıyor du SS.

Klima kompresörünü uzun vadede anlamlı zarar verecek tek eylem devirli kullanırken kompresörü devreye sokmaktır. Ani yük binmesinin yarattığı şaşkınlık uzun vadede şizofrenik davranış biçimi ile sonuçlanır (galiba bana da ufaktan gelmişler, gene fazla anestetik gaz kokladım akşam akşam).

Start-stop klima devredeyken de çalışıyor, ancak dış ortam ısısının 30 derece altında olması ve iç-dış ısı farkının belli bir değeri aşmaması lazım (değerini hatırlamıyorum). Bu şartlar yerine geliyorsa benimki küt diye duruyor, eğer içerisi ısınırsa motoru ve klima kompresörünü çalıştırıyor kendiliğinden. Tabii Auto konumundayken. Ya da en azından geçen seneden ben öyle hatırlıyorum, yeniden denerim, yavaş yavaş ısınmaya başladık bugünlerde.

Bir de arabayı stop etmeden klimayı kapatıp fanı güçlü bir şekilde çalıştırma sabrınız olursa hava yolunu ılıtıp çöken nem oranını azaltabilirsiniz, bu da uzun vadede küflenmeye karşı etkili olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.