Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Esp çalışması ve Motordan gelen ses hakkında

Kenan Özcan

Soru

Mrb arkadaşlar daha önceden pasif olarak takip ettiğim foruma üye olmak bu güne kısmetmiş.

Focus 3 style tdci aracımı alalı 2 ay oldu. Araç 120 km nin üstünde ayağımı gazdan hafifçe çektiğimde önce motor kısmından baya bi takırtı sesi geliyor ve bu esnada araba sarsılıyor. İlginç olanı bunu sürekli yapmaması ama giderek artması bu durumun. Servis bunun normal olduğunu söyledi. Acaba sizlerde de benzer durum varmı?

Birde aynı gün içinde araç 3 defa baya bi arkadan kaymasına rağmen esp devreye girmedi. Servistekiler buna da normal bi durum dediler. Esp' nin devreye girmemesi normal mi acaba?

Otosan' a şikayet formu açtırdım sonucu bekliyorum bu arada sizlerinde bu konuda ki bilgilerini almak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bu sabah hafif yokuş aşağı yolda110 km hızla, hafif ile orta arası viraja girdim. ESP devreye girdi.

Çokta yoldan kopma savrulma olmamasına rağmen devreye girdi.

Eğer arkası bariz kopup savruluyorsa ESP nin müdahale etmesi gereki kanımca.

ESP'nin yol bilgisayarı ayarlarından iptal edilmiş olma ihtimali varmıdır ?

Yok değilse açık bir alanda tekrar tekrar test etmek olmuyorsa başka bir servise baktırmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kaan bey motordan gelen ses ve vuruntu sürekli olan bir durum değil daha bi hafta önce 2000km uzun yol yaptım ortalama 100km de bir oldu diyebilirim. Aracın arkası diğer şeride kaydı bu durumda esp devreye girmez mi peki? İlk arabam olmuş olsaydı ve ilk defa araç kullansaydım dedikleriniz doğru olabilirdi ama siz direk acemi şöför muamelesi yapıyosunuz. Ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu sabah hafif yokuş aşağı yolda110 km hızla, hafif ile orta arası viraja girdim. ESP devreye girdi.

Çokta yoldan kopma savrulma olmamasına rağmen devreye girdi.

Eğer arkası bariz kopup savruluyorsa ESP nin müdahale etmesi gereki kanımca.

ESP'nin yol bilgisayarı ayarlarından iptal edilmiş olma ihtimali varmıdır ?

Yok değilse açık bir alanda tekrar tekrar test etmek olmuyorsa başka bir servise baktırmanızı tavsiye ederim.

Yol bilgisarında ki ayarlarda bir sıkıntı yok. Bir de sizin araçta dediğim şekilde bir vuruntu ve ses oluyormu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yol bilgisarında ki ayarlarda bir sıkıntı yok. Bir de sizin araçta dediğim şekilde bir vuruntu ve ses oluyormu acaba?

Bahsettiğiniz sarsıntı ses yok bende.

Ara sıra ayağımı gazdan çekince motordan bir ses alıyorum şakırdama gibi ama üzerinde durmadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servisten aracı teslim aldım. 70km test etmişler ( çeyrek depo mazot gitmiş ) herşeyin normal olduğunu söylediller. Yakıt aldığım istasyonu değiştirmemi birde öyle bir süre kullanmamı söylediler. Motorda aynı şekilde ses ve vuruntu olursa getir detaylı bakarız dediler. İçim rahat etmedi ama bir süre daha böyle devam edelim bakalım. Otosan' ın müşteri memnuniyetine verdiği önem ve şikayetleri hemen çözmesi veya çözüm bulmaya çalışması taktire şayan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İçiniz rahat etmediyse , trafiğe kapalı bir alanda kumlu veya ıslak zeminde esp testini yapabilirsiniz .

Ama esp anlık ve çok hızlı devreye girip çıktığı için esp ışığını farketmek zor olabilir.

Motor'da ki vuruntuyu birde önerdikleri gibi yakıt istasyonunu değiştirip dinleyin bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Esp yi bir ara sürüş eğitimi alanında test etmeyi düşünüyorum, içimin rahat olmadığı konu motor ile ilgili, aynı şekilde sürekli olan bir durum olmadığı için tespiti de zor, inş. istasyon değiştirince düzelir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Esp ile ilgili tecrübem oldu kışın yeni kar yağdığı zamanlarda yol kar kaplanmıştı ESP ışığı sık sık yandı ve ben hiçbir savurma kayma hissetmedim fakat tedirgin olduğum için yavaşladım. Sonra frene bastığımda anladım ki yol berbat araba hiç yavaşlamadı bile ABS devreden çıkmadı resmen.Buda demek oluyor ki benim hissetmediğim şekildeki kayma ve savrulmalar da bile ESP devreye giriyor.Motordan gelen ses yorumsuz, sıksık olmuyor diyorsunuz servise de başvurmuşsunuz arabanın ikaz ışıkları ve uyarılarına dikkat edin yeter birsüre sonra eğer bir arıza varsa dahada artacak sonuç olarak kendini gösterecektir.Aracınızın da garantisi var hallederler merak etmeyin bence kafaya da takmayın. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Sadık Taşyürek

Kaan bey dedikleriniz doğru ama arabanın arkası diğer şeride geçmişti ve dediğiniz gibi babadan kalma yöntemlerle düzelttim aracı . Engin bey sabit hızda girip devam edeyim derken oldu ayrıca bundan önce ki aracım avensis te aynı yerde bu kadar kayma olmuyordu

özel test alanına gerek yok, trafiğin olmadığı boş bir alanda (zeminde tozlu veya ıslak olursa tadından yenmez) aracınızı sola doğru dönel kavşaktan dönüyormuşcasına sertçe kaldırın. 2 viteste gaza yüklenin ve döndüğünüz yöne düz gitmeye çalışın, daire çizmeyin. bu esnada ESP mutlaka devreye girecektir. ekrandan esp lambasını takip edin. zaten esp nin devreye girmesiyle abs nin takırtılarının sesini de duymaya ve hissetmeye başlarsınız. ilk seferde olmazsa bir kez daha bu kez daha sert ve hızlı kalkış yapmaya çalışın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracı aldıktan bir ay sonra hızlı girdiğim bir virajda esp hemen devreye girmişti geçen gün devreye girmemesi kafamda soru işareti yarattı, yarın esp testini yapcam bakalım bu sefer ne olcak. Gerçi servistekiler hem esp hemde motordan gelen ses ve vuruntu için çeyrek depo mazotumu harcayıp bi şey yok dedilerde birde ben deniyim esp yi içim rahat eder en azından.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

benim arkadaşım f3 titanıum x paket yeni aldı daha otokoç'dan 2 gün önce ankara-malatya arası hız:140 ki uzun yolda ve düz bir yol normaldir kaçdım bir çukurdan araç savurdu hemde olağanüstü şekilde yol kuruydu lastik durumu nerede ise %100 ve göstergede ne esp ne başka bişi görmedim resmen teneke bir şahin kullanıyor gibi hissetim ve savrula savrula anca topladım aracı ve altını çiziyorum taş çatlasa 20 cm çevirdim direksiyonu abartı dönmedim yani şerit değiştirme gibi çukurdan kaçtım

1.madem esp var bu araç full paket biz gidip öldükten sonra mı devreye girecek

2. 65.000 lira sayıyorsun bir araca alıyorsun ve aldğın andan beri tek avuntun aracın donanımlı olması çalışmasa bile.. ?? 2004 den beri 8 ford değiştim kısacası 2010'dan sonra bıktım artık ford'dan tek kelime para tuzağı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kaan bey dediğim olay sürekli olan bir olay değil düz yolda 130 ile giderken ayağımı hafiften çekince olan olay yığılma değil bildiğiniz arabada vuruntu oluyor araba baya bi sarsılıyor. Esp olayında ise bu arabayı fazla zorlamış olsam bile dediğim şekilde ki bir arkadan kopma durumunda esp'nin devreye girmesi gerekmez mi? Yoksa benim esp arabayı zorluyorum diye inat edip devreye mi girmiyor.

140 la giderken gazdan ayağımı çektim 80 e kadar düşmesini bekledim. Anlattığınız gibi bir ses kesinlikle yok. Aracı denedim hatta aksine çok sessiz. Ayrıca bu araçların yol tutuşları gerçekten emsallerine göre çok üst düzeydedir ve adeta yere yapışıyor. Şerit değiştirirken kayma yapacak bir araç değil. Kafanıza takmayın, problem varsa mutlaka çözerler. Fakat çok zorlarsanız (sizin için zorlamışsınız demiyorum) kaymada yapar takla da atar. Formula 1 araçları bile çok zorlanırsa yoldan çıkabiliyor...

saner can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Saner bey kayma yaşadığım sırada aracı zorlamadım desem yalan olur. Kafama takılan esp nin devreye girmemiş olmasıydı. Motordan gelen ses ve aynı anda olan vuruntuyu sürekli yapmıyor. Gerçi aracı servisten aldığımdan bu yana ses ve vuruntu sorunu yaşamadım şimdilik herşey yolunda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.