Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Denizden babam çıksa yerim diyenler, aman dikkat!

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Toksikoloji'de "Puffer fish" -kirpi balığı- diye öğrenmiştik, Özellikle Japonya'da geçmiş yıllarda yanlışlıkla tüketilmesi sonucu içerisinde bulunan tetradoksin adlı toksik madde yüzünden pek çok ölüm vakası olduğunu hatırlıyorum. Az önce küçük bi araştırma sonucu balon balığıyla puffer fish'in akrabalıklarını öğrenmiş oldum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Toksikoloji'de "Puffer fish" -kirpi balığı- diye öğrenmiştik, Özellikle Japonya'da geçmiş yıllarda yanlışlıkla tüketilmesi sonucu içerisinde bulunan tetradoksin adlı toksik madde yüzünden pek çok ölüm vakası olduğunu hatırlıyorum. Az önce küçük bi araştırma sonucu balon balığıyla puffer fish'in akrabalıklarını öğrenmiş oldum :nazar:

law abiding citizen filminde de vardı bu balıktan alınan zehirle alakalı bi sahne..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kimse neden çipura yada mezgitten bahsetmiyo yahu??? bu arada amatör bir olta balıkçısı olarak nacizane bilgilerime dayanarak söyleyebilirim ki oğuz arkadaşımızın resimlerini paylaştığı kırmızı benekli alabalık familyasının kralıdır ve bunları yakalamak herkese nasip olmaz

şimdi mezgit diye o kocaman balıktan bahsediyorsanız ki aslen ismi bakalorya'dır, geçiniz efendim geçiniz.. ama yok karadeniz mezgit derseniz o bambaşka.. bir de içinden havyarı çıkar ki, ohh miss...

çipura (bence çupra) da eğer çiftlik değil de olta ise nefis olur....

bir de hamsinin uzaktan amcaoğlu sardalya vardır... mevsiminde (haziran sonu, temmuz) yenirse nefis bir tadı vardır.. gelibolu'da festivali bile yapılır.. temizlenmeden, içiyle pişirildiğinden yörede "boklu kebap" olarak adlandırılır.. (tabi içiyle yenmez.. kuyruğundan tutup çektiğinizde içindeki pislik, kılçığa yapışmış halde gelir)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şu balığın adında tam bir muamma söz konusu kimisi çipura der kimisi çupra der ama orası önemli değil önemli olan husus balığın illaaaaa ki olta olmasıdır. isimlere öok takılmamak gerekir. boklu kebap olayını ilkokul zamanlarımda dereden ilkel yöntemlerle tuttuğumuz çay balıklarıyla yapardık gerçekten tadı güzel olurdu... bakalım olta mevsimini yavaştan açmaya niyetlendiğimiz bu günlerde neler takılacak kısmetlerimize ?*

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanılmıyorsam bizdeki adı Balon balığı ve kurbağa balığı oalrak geçiyor. Yenmediği gibi denizdeki diğer balıklarıda yiyor. Kızıldenizden Akdenize geldiği söylenen balık her yeri sarmış durumda. Yakında bu balık yuzunden denizimizde canlı kalmayacak. Aman dikkat edelim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.