Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Kuga Kışlık Lastik Ve Jant Seçimi

Ziya Kokarağaç

Önerilen Mesajlar

Focus'tan Kuga'ya geçiş yapıyorum. ( Siparişini verdim ay sonuna kadar gelecek.)

Lastik maliyeti ve sök-tak işlemlerinde jantın yıpranmaması için üzerinde gelecek 18" jantlara kışlık lastik almak istemiyorum. Onun yerine 17 ve hatta mümkünse 16" jant takımı alıp ona uygun kış lastikleri almayı düşünüyorum.

Aracın kapı eşiğinde yazan ölçülere baktım 16" jant listede yok ama maliyet olarak daha avantajlı olacağı için ilk tercihim 16 olur. Zaten 5x108 bijon ölçüsü olduğu için focus'tan çıkma bir jant rahat bulabilirim diye düşünüyorum.

Görüntüsünün kötü olması dışında bir sıkıntı yaşar mıyım ? Yorumlarınız ne olur ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 değilde 17 daha mantıklı olabilir. 16 olursa ölçü farkı dış çap ve yanak kalınlığını etkileyeceğinden az da olsa hem km/h olarak farklılık hem de viraj ve fren performansı olarak olumsuzluklar olacaktır. Benim aklıma gelen bunlar oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

51 dakika önce, Ziya Kokarağaç yazdı:

Zaten 5x108 bijon ölçüsü olduğu için focus'tan çıkma bir jant rahat bulabilirim diye düşünüyorum.

5*108 olması yeterli değil. Focus jantına geniş taban lastik takamazsınız mesela. Çapı tutturmak için yanağında epeyce kalınlaşması gerekir. ETsininde uygun olması lazım vs.

Çap olarak orijinalinden küçük ve dar taban olursa araç yere yakınlaşır göstergede sapma olur. ESP ABS vs sapıtabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuga için öngörülen lastik ebadları yanlış hatırlamıyorsam şöyle idi:

235/50-18 

235/55-17 % -0,9

215/65-16 % -0,3

(Yüzdeler yeni lastik çevresindeki farkı gösteriyor, hız göstergeniz bu miktar kadar az gösteriyor olacaktır).

+/- %2 sapmaya kadar kabul edilebilir.

Tabii jant genişliği ve ET'si de aynı olmalı.

17 olanla hemen hiç fark yaşamazsınız. 

16 olanla kuruda tutunma ve fren performansında biraz azalma kaçınılmaz, ama önemsenecek düzeyde olacağını düşünmüyorum.

Bence lastik fiyatları belirleyici olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hızlı bir arama ile 215/65-16 410 TL , 235/55-17 520 TL civarına bulunabiliyor. (Nokian marka)

Jant genişliği ve ET'yi hesaba katmamıştım o halde focus jantı olmaz. Çıkma kuga jantı veya oem jant gerekir.(Maliyet açısından) Sanırım en mantıklısı 17 kuga jantı bulmak. 

Yorumlarınız için teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ziya Kokarağaç yeni araç hayırlı olsun. 

Forumdan @Doğan Kurban da 17' oem Kuga jantı var ve satılığa çıkardı.

Et değeri ve diğer tüm parametreler aynı olsun derseniz, kaçırılmayacak fırsat derim zira fiyatı gayet uygundu...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.