Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus III Motor Sesindeki Anormallik

Tolga Ata

Soru

Arkadaşlar ben bir şey daha farkettim.Aracı bir süre kullandıktan sonra sessiz biryere park ederseniz (yani motor ısındıktan sonra) Rölantide çalışma esnasında motordan rulman yada sürtme sesi gibi bir ses geliyor.Mototrun ısınmasını da şundan dolayı belirttim motor ısınınca sesi azalıyor diğer sesleri duymanız kolaylaşıyor. Servise uğradığımda gösterdim ses olmadığını söylediler fakat ben sesin nereden geldiğini ve nasıl olabileceğini anlatınca arkadaşlar kursuna gitti sizi davet edelim dediler bekliyorum bende.Sizde müsait bir zamanda dinlerseniz aynı ses sizdede varmı .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bu sesin nedenini bulup düzelttik triger setti değişti ses gitti bilginize

Ya bu ne saçmalık yaa. Valla Ford aldığıma pişman oldum. Dakka bir gol bir. Ya daha arabayı alalı 10 gün olmadan ne bu triğer seti değişecek falan. Suç bendeki bile bile aldım Fordu, benim 2008 ghia dizeli aldım 2.günü marş dinamosu kitledi evin önünde kaldım, 2 hafta sonra devirdaim su kacırmıs komple tırger degıstı sans herhalde diye yorumladım .Dedim sene 2012 ford kendını gelıstırmıstır dedım şimdide yok ses geliyor yok triğer degişince ses kesiliyor valla bunalıma girdim. Ayıp yaaa :( Bin pişman oldum verdiğim parayamı yanayım çektiğim piskolojik üzüntüyemi Az değil 66Bin TL yi buldu bana maliyeti arabanın...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar; aracınızı kapalı bir otoparka çekin ''Motor sıcakken yapıyor sogukken pek duyamadım'' ( mümkünse duvar kenarı olursa ses daha bilirgin bir şekilde bariz belli oluyor) Diğer arkadaşımızın dediği gibi kesik kesik keman sesi gibi geliyor. Sizin araçlardada böyle bir ses varmı bir kulak verin, İllaki çözümü triğer değişimimi bir araştıralım ve bilgilerimizi paylaşalım. Yoksa pire için yorganı yakacam satacam arabayı çok gıcık aldım vallaa, sinirlerim bozuldu gece gece :(

Osman Hamdi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Neden garanti var ?

Mantıklı düşünerek üzüntüye son vermek çok kolay..

aynı ses benim arabamda da var. duymamazlıktan geliyorum. 4 aydan beri, egsoz tıpası, döşemelerden gelen sesler, yazılım güncellemesi, güncelleme sonrası oluşan yazılım hatası gibi nedenlerle en az 5 kere servise gittim, gittiğim ve deneme turlarında yaktığım mazota mı yanayım çektiğim psikolojik sıkıntıya mı... bu motordaki ses için de gitmiyorum artık. duymamazlıktan geliyorum. garanti var haklısınız ama bu sıkıntıyı çekmek ve zaman kaybına uğramanın telafisi yok. bazen, normaldir her arabada böyle şeyler olur diye avutuyorum kendimi. acaba her markanın bu sınıftaki modellerinde bu tarz sıkıntılar yaşanır mı? fordun düşük sınıfta bir marka olduğuna kanaat getirdim. bakalım, umarım daha ciddi sorunlarla karşılaşmam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aynı ses benim arabamda da var. duymamazlıktan geliyorum. 4 aydan beri, egsoz tıpası, döşemelerden gelen sesler, yazılım güncellemesi, güncelleme sonrası oluşan yazılım hatası gibi nedenlerle en az 5 kere servise gittim, gittiğim ve deneme turlarında yaktığım mazota mı yanayım çektiğim psikolojik sıkıntıya mı... bu motordaki ses için de gitmiyorum artık. duymamazlıktan geliyorum. garanti var haklısınız ama bu sıkıntıyı çekmek ve zaman kaybına uğramanın telafisi yok. bazen, normaldir her arabada böyle şeyler olur diye avutuyorum kendimi. acaba her markanın bu sınıftaki modellerinde bu tarz sıkıntılar yaşanır mı? fordun düşük sınıfta bir marka olduğuna kanaat getirdim. bakalım, umarım daha ciddi sorunlarla karşılaşmam.

Yokmuymuş ? Hangi araba o acaba ? alayım :)

Ayrıca bu araç yeni bir araç bebek rahatsızlığı olur..Bana tek bir model gösterin sorunsuz olan ilk çıktığında :) bizde onu alalım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yokmuymuş ? Hangi araba o acaba ? alayım :)

Ayrıca bu araç yeni bir araç bebek rahatsızlığı olur..Bana tek bir model gösterin sorunsuz olan ilk çıktığında :) bizde onu alalım..

o zaman bu benim için biraz teselli oldu. markayla alakalı değil diyorsunuz yani, gayet normal her markada olabilecek şeyler. bunu duymak güzel :sofeer:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

o zaman bu benim için biraz teselli oldu. markayla alakalı değil diyorsunuz yani, gayet normal her markada olabilecek şeyler. bunu duymak güzel :sofeer:

Premium araçlarda bile bolca var fakat net dünyasında bunlara rastlamak zor. (çok nedeni var)

Önemli olan bu oranların düşük kalıp kronik olmaması zamanla hepsi azalır.Tüm modeller böyledir yaklaşık olarak..Yani arızalar çözülecek şeyler ise üzülmeye hiç gerek yok. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakınan ve Ford'u kötüleyen arkadaşlara (yazılmışları tekrar adına da olsa):

1. Yeni Focus göreceli yeni bir model, üretim tam oturana kadar ufak tefek sorunlar olabilir.

2. Bu tür sorunlar dikkatli takip ederseniz hemen her marka ve model araçta görülebilir, 1000 km'de şanzıman değiştiren A4, yine aynı sürede yağ yaktığı için komple motor değiştiren Q5 sahibi arkadaşlarım var.

3. Ford/Otosan Avrupa merkezi ile işbirliği halinde garantiden kanıtlanmış sorunları halletmek konusunda duyarlıdır.

4. Sorunun sorun olarak algılanması bazen sorun olabilmekle beraber biraz sabır ve karşılıklı iyi niyetli yaklaşımla çözüme ulaşılabilmektedir.

5. "Bende bu ses var,sizde de var mı" tarzı mesajlara cevap vermek ses iletimi olmadığı sürece kolay değildir, kaldı ki olması da olmaması da bazen durumu değiştirmez, sesi gidip yetkili servise, onlar duyamaz ise tanıdığınız etkili bir ustaya dinletip sonra garantiden çözümü için talepte bulunmanız gerekir.

6. Ford'u forumlarda kötülemek, yana yakıla mesajlar yazmakla bu tür sorunların çözümünü sağlamak mümkün olmaz.

7. Aracınıza ve servisine güvenin, bazen şanssızlıklar olabilir ama onlar da zaman içerisinde hallolur.

8. Forum ortamı deneyimlerin paylaşılması ve müşteri ruh halinin Ford/Otosan'a iletilmesi açısından doğal olarak faydalıdır, yapıcı olmak kaydı ile. Bu çerçevede elbetteki sorunları çözümleri ile paylaşamaya devam edelim.

9. Her zaman yazdığım gibi: "Durum vardır, insanlar onu sorun yapar"

Önce geçmiş olsun, sonra şansınız bol olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Neyse arkadaslar şimdi servisten geliyorum sese baktırmaya gitmiştim, adamlar dinledi dinledi ses bir türlü gelmedi. Dediler bir sıkıntı yok saat gibi çalışıyor, peki dedim madem sorun yok yapacak birseyde yok. Aracın servis kaydını olustururken ekzos tıpası degişecek notunu gördüler hazır gelmişken onu değişelim dediler tamam dedim. Usta motor üst kapagını söktü vida bariz belli zaten demir bir vida oldugu, neyse vidayıda söktü aaa sizinki zaten değişmiş gerek yok dedi. Adama diyecektim zaten dıştan kör olsa görür demir vida oldugunu nıye boşa söktün neyse dedim susayım oturayım. Bu arada yedek parça bölümüne gittim St spoiler sormaya var dediler ayak üstü 800TL de ona para verdim bari mutlu olayım buraya kadar gelmişim dedim. Suan boyanıyor yarın hayırlısıyla takılacak yeni fotoları paylaşırım artık. Aklıma gelmişken aracı otoparka koyduktan sonra söyle etrafını dönüyordum bu seferde arka sağ çamurluk ön paçalıgının olmadıgını gördüm sol çamurluga baktım solda var sağda yok, durduk yere yine sinirim hafiften bozuldu, artık düşmüşmü yoksa hiçmi takılmamış orasını bilmiyorum yarın servise spoileri taktırmaya giderken bakacam varsa ellerinde ondanda taksınlar.

Osman Hamdi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar bende bu araç konusunda çok titizim herşeyi kafama takarım ve servise koşarım. Ama birçok marka aracım oldu hepsinde benzer hatta fazlası oldu 2008 Volkswagen passat aldım 2 ay sonra motor arıza ışığı yandı gittim hallettiler servisten çıktım 3 km sonra araç stop etti çekerek geri aldılar 2 gün sonra verdiler 30km sonra stop etti kaldı çekerek götürdüler yapıp geri getirdiler tahminen 1.5 ay sonra turbo gitti sonra yine motor arıza ışığı derken 1 sene sonra sattım.2009 da dizel megane 2 aldım sıfır aracı çıkarttım yolda baktım direksyon sola kaçık geri döndüm düzeltin diye en hızlı servise dönen müşteri oldum servisteyken sıfır Fluence alan biri daha aracı cıkarırken şanzıman kitlenmiş şanzımanı değişiyordu.Daha çok örnek var ki yeni çıkan araçlarda yenidoğan arızaları çoktur önemli olan bunların giderilmesi.Mesela Megane 2 modelinin en olgun aracıydı 8çünkü serisinin son modeli) ufak tefek işçilik zafiyeti dışında hiç arıza yaşamadım. Tahminimce f 3 erin triger settinin içinde geçen bir rulman problemli artık gergi rulmanı yada başka bir rulman onu bilemiyorum. Sadece rulamanı değiştirmek servis etiğine uygun olmadığından tüm setti değiştiriyorlar.Bu ses olayıda sonradan olmadı aracı aldığımda da vardı muhtemelen sesi duyanlarda da aynısı söz konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Premium araçlarda bile bolca var fakat net dünyasında bunlara rastlamak zor. (çok nedeni var)

bu konuda size bir örnek vereyim, zamanında çok gülmüştük. aracımızın ismi rolls royce ve "garip" bebeklik hastalıkları onu da vurmuş.

çoğunuz biliyordur,bilmeyenler için anlatayım. rolls'lar da şemsiye vardır. ön kapının içinden bir mekanik kilitleme düğmesine basarak büyük boy şemsiye çıkartırsınız ve arka kapıdan inen araç sahibinin yağmurda ıslanmaması için ona eşlik edersiniz.

işte şemsiye böyle bir şey (şemsiyeyi herkes bilir de kapının içinden bu şekilde çıkıyor)

2272926272_2565747f4e.jpg

en azından teoride :)

olay ghost coupe (reverse,diğer adı ile intihar kapılı) çizilirken mühendislerin bir modernizasyona gitmeleri ile ortaya çıkıyor. normalde üzerindeki kilidi açıp parmak uçlarınız ile şemsiye sapını kavrıyorsunuz, ancak yeni araç coupe .. yani bu aracı genelde araç sahipleri (bir diğer deyiş ile arabaya lahana doğrayanlar) kullanacak. özellikle kadın müşterilerin uzun tırnakları kırılmasın diye rolls mühendisleri şemsiye mekanizmasının arkasına ufak bir yay (kilit açıldığında şemsiyenin sapı kapıdan komple çıksın diye) ve bir de durdurucu / limitör takıyorlar (şemsiye yay itişi ile istenenden fazla çıkmasın diye) buraya kadar her şey yolunda.

millet manyak bedeller sayıyor ve güneşli california sahillerinde ghost coupe araçlarını tütsülüyor, ama californiada da yağmur yağar ... çok sık yağmasa da yağar. işte böyle bir günde aracının kapısının içindeki seksi rolls şemsiyesini çıkarmak isteyen araç sahibi kapıyı açıp şemsiye kilit mandalına dokunuyor ve şemsiye azıcık dışarı çıkıyor.

... ama o kadar. şemsiye kapının içine takılıyor ve daha fazla dışarı çıkmıyor. hay bin kunduz diyen araç sahibi şemsiyeyi yuvasına itiyor ama nafile bir çaba ... şemsiye olduğu yerde kalmakta fazlası ile ısrarcı (bkn. xxxxx kaçan şemsiye açılır mı?) araç sahibi servise telefon ediyor ve Beverly Hills gibi ezik bir mekanda bulunduğu için bir teknisyen geliyor. ama şemsiye ısrarcı (bkn.şemsiye açıkken xxxxxx çıkar mı?) ... santim oynamıyor.

araç park yerinden çekici ile alınıyor (kapı artık şemsiye nedeni ile kapanmıyor) ve incelemede uzun süre güneş altında kaldığı için yay/limitör mekanizmasının yağının kuruduğu ve sistemin tutukluk yaptığı gerçeği ortaya çıkıyor. rolls bunun üzerine tarihinde bir ilk'e imza atıp service call yapıyor ve piyasaya yeni mekanizma ile verdiği tüm rolls'ları geri çağırıp söz konusu mekanizmayı "eski tip" ile değiştiriyor.

... ne denir ki? olabilir böyle şeyler.

... gelelim konumuza.

Ses şikayetleri öncelikle görecelidir. Size göre rahatsız edici ya da bir sorunu işaret eden ses bir başkası için kulak ardı edilebilir, ya da "normal" olarak algılanabilir. bu tür bir tepki ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken "bunlar beni sallamıyor" düşüncesinin gölgesinden sıyrılmak ve gerekirse olayı simule etmektir.

Örnek mi? Vereyim ... "Sabah Soğuk Çalıştırma Sırasında Soğuk Motordan Garip Bir Ses Geliyor" ... çözüm belli, gece arabayı serviste bırakırsınız, gerekirse anahtarı yanınıza alın ve siz gelip marş'a basana kadar kimse aracınıza dokunmasın. Ustayı yanınıza alın ve motoru çalıştırıp (büyük ihtimal ile gece boyu süzülen yağ nedeni ile) --bkn.yerçekimi-- kurumuş supap iticilerinin ilk 5 - 10 saniye boyunca --yağ ile banyo yapmalarına kadar-- çıkarttığı hafif --şıkırtı-- sesini ustanıza dinletin.

Yani her ne arabanız size anormal gelen her ne yapıyor,her ne tip ses çıkarıyor (ya da yapmıyor..) ise bunun koşulları taklit ederek ustanın yanında da gerçekleşmesini sağlayın. Sağlayın ki ustanız ne olduğunu görsün,duysun ve anlasın.

iki konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

- Ustalar (her ne kadar adları usta olsa da) kavrayamadıkları arızaları onaramaz ... bize gösterin ve sorunu anladığımızdan emin olun. Suratınıza mal mal bakıyorsak (evet.. anlamazsak öyle bakarız) bilin ki anlamadık, lütfen tekrar edin.

- Garanti bedeli cebimizden çıkmıyor, sorunu anlarsak size garanti prosedürleri dahilinde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Sonuçta bizim için (sizi memnun etmenin dışında) pek bir şey değişmiyor. İşimizi yapıyor ve hizmetimizin bedelini sizden değil, üreticiden alıyoruz. Garanti işlemi size özel olarak çekilen bir "kıyak" değildir. Doğal olarak size garanti konusunda "Yokuş" yapmayız, neden yapalım ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen arabayı yıkatırken biri geldi sordu memnunmusun diye, dedim rot bozuk çıktı bagaj kapagı yanlıs monte dedım adam abı sen bunda boya varmı bı baktır dedı :)

Rot ve bagaj monte çok abartılı şeyler değil, o soruyu soran araçlardan bi haber biriymiş..Muhabbet etmek istemiş belli ki..

Neyse konuyu daha fazla dağıtmayalım :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Rot ve bagaj monte çok abartılı şeyler değil, o soruyu soran araçlardan bi haber biriymiş..Muhabbet etmek istemiş belli ki..

Neyse konuyu daha fazla dağıtmayalım :yeah:

Ahh be Yakup bi kere desen abicim sorma seninkide şansızlık olmamalı filan desen şu bilgisayarı duvarlara çarpacağım kardeşim diye :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.