Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Uzun yolda direksiyonun sağ sola çekmesi

Aybars Altay

Soru

Herkese merhabalar dün 300 kmlik uzun bir yol yaptm aracım 2011 focus style uzun yolu severim ancak dün gerçeken bunaldım araç 90km nin üstündeki hızlarda direksiyon bir sağ bir sol yapıyor lastik basınçlarında sorun yok sorun ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Herkese merhabalar dün 300 kmlik uzun bir yol yaptm aracım 2011 focus style uzun yolu severim ancak dün gerçeken bunaldım araç 90km nin üstündeki hızlarda direksiyon bir sağ bir sol yapıyor lastik basınçlarında sorun yok sorun ne olabilir?

Aybars eski sanayide Engin Usta var rot-balansçı, bir ara ona uğra benden selam ilet ve rot ayarlarına baktır, zaten arıza varsa da tespit edecektir.

Tarif: çevre yolunda sanayi karakolu kavşağından aşağı sap, ilk ışıklardan sağa, ilk sokaktan (675.sokak) tekrar sağa gir, 100 m sonra sağda (Engin rot-balans).

İhmal etme...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aybars eski sanayide Engin Usta var rot-balansçı, bir ara ona uğra benden selam ilet ve rot ayarlarına baktır, zaten arıza varsa da tespit edecektir.

Tarif: çevre yolunda sanayi karakolu kavşağından aşağı sap, ilk ışıklardan sağa, ilk sokaktan (675.sokak) tekrar sağa gir, 100 m sonra sağda (Engin rot-balans).

İhmal etme...

Teşekkürler hocam önümüzdeki hafta mutlaka uğrycam ankaradan antalya ya gelirken de bu olmuştu lastik basınçlarını kontrl ettim ve düzelttim sorun geçti sandımki yeniden çıktı ilkine göre basnçlardan sıkıntı olmadığından daha az hissedilir bir çekme var ama yoruluyo insan tabi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Guest Sadık Taşyürek

aynı problemi yaşamış ve tecrübe edinmiş birisi olarak arkadaşlarla hem fikirim.

ilk yapmanız gerekeni yapmış ve lastik hava basınçlarını kontrol etmişsiniz. kısa bir mesafede olsa yol eğimi ve yanal rüzgar kaynaklıdır diye düşünülebilir di. ancak yapmış olduğunuz 300 km mesafe bu tezi çürütüyor. geriye tek seçenek kalıyor, Rot balans Ayarı...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu sağa sola çekme problemi acaba direksiyon milindeki yamukluktan ya da amortisörlerde bir dengesizlikten falan olamaz mı? Birde arabada dinamik tork kontrol sistemi var,bu sistemin hatalı çalışması nedeniyle torkun bir tekere daha fazla uygulanıyor olması da sözkonusu olabilir mi? Bunlar cahilliğimden sorulmuş sorulardı,bişey bildiğimden diil yani,yanlış anlaşılmasın.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu sağa sola çekme problemi acaba direksiyon milindeki yamukluktan ya da amortisörlerde bir dengesizlikten falan olamaz mı? Birde arabada dinamik tork kontrol sistemi var,bu sistemin hatalı çalışması nedeniyle torkun bir tekere daha fazla uygulanıyor olması da sözkonusu olabilir mi? Bunlar cahilliğimden sorulmuş sorulardı,bişey bildiğimden diil yani,yanlış anlaşılmasın.....

Estafurlla hem yaşınız hem deneyiminiz yanında ben cahil kalırm asıl:) Mille alakası olurmu onu bilemiycem ama amortisörlerin pek bir etkisi olcağını düşünmüyorum olsa bile ağırlın fazla olduğu yöne doğru gider direksiyon sağ sol olmaz sanırm.Tork kontrol sistemi daha çok virajlarda etkilidir düz yolda arıza verip torkla oynarsa kaza riski taşıyabilir diye düşünüyorum aracımda zaten düz style olması nedeniyle o sistem bulunumuyor büyük olasılıkla ve herkesin dile getirdiği gibi rot ve balansda sıkıntı var Cem hocamın solediği yere gidip göstercem bu hafta inş başka bi sorunu yoktur daha araç 6 aylık:(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

styl plus ta da dinamik torc kontrol var siz rot ayarlarınıza baktırın o usta lastiğin ve jantların dumuna da bakacaktır lastik veya jant kaynaklı bir hata da olabilir ama eğer yalpa çoksa çok ertelemeyin derim

özer aygül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Eğer bu direksiyon çekme işi 300 km boyunca sürekli olarak aynı tarafa doğru olmuyorsa ve lastik havalarında bir sorun yoksa, gittiğiniz yolun eğiminden kaynaklanma ihtimalini de göz önünde bulundurulması gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bencede rot balans ayarında problem olabilir .Fakat yol eğim problemini de dikkate almak lazım bazı yollarda agır vasıtalar gözle fazla belli olmayan lastik oyuntuları bırakırlar bunlarda aracın bazen sağa bazen sola çekmesine neden olabilir.Rot problemlerinde genelde aynı yöne çekme yapar.balans probleminde de beli bir hızdan sonra araçta ve direksiyonda titreşime yol açar.Eski tecrübelerime göre bunları yazabilirim ama sizin bir ustaya aracınızı götürmeniz şart ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.