Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Tekleme Sorunu Hk.

Emre Şener

Soru

Selamün aleyküm arkadaşlar.

1 hafta önce 2009 model focus titanium tdci araç aldım.  103.000 km.

birkaç gün sıkıntısız kullandım, geçen gün 150 km'lik şehirdışı seyahatim oldu.   Otoyola çıkıp yaklaşık 30 dk. ilerledikten sonra hızım 110-120 civarındayken araç sanki arkadan tutup tekrar bırakırmışcasına tekleme -gaz kesme gibi bir durum yaşadım. motor kısmından tuhaf sesler duyunca aracı sağa çektim bakıp anlamaya çalıştım fakat birşey bulamadım. aracı tekrar çalıştırdım ve yola devam ettim, yolum bitinceye kadar bir daha yapmadı.  ertesi gün geri gelirken yine aynı şeyi yaptı. kenara çekip stop edip tekrar çalıştırınca sorun düzeldi.  Tabiki bu durum çok canımı sıktı.Eve gelince detaylı inceleme yaparken baktım-ki turbodan hava filtresine giden hortum kenarından çatlamış.  fakat giderken ilk arızayı verdiğinde bu çatlak yoktu.  ertesi gün ustama durumu anlatınca sorunun çatlayan hortumdan değil, egr selenoid valfinden olduğunu söyledi.  valf düzensiz çalışınca hortuma vakumlama yaptırıp hortum yarılmıştır, esas sorun egr valfi dedi.  tamir öncesi test turuna çıktık ama malesef araç 30 dk falan uzun yol yaptıktan sonra arızayı teşkil ettiği için usta tam anlamıyla gözüyle göremedi. benim anlattığım şekle göre teşhis koymaya çalıştı.  turbo hortumu ve valfi değiştirdik fakat henüz fazla bir yol yapamadığım için arızanın giderildiğine emin değilim.  forumda da araştırdım fakat net bir bilgiye ulaşamadım. daha önce bu arıza başına gelmiş olan var mı ?

yardımlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Bir saat önce, Emre Şener yazdı:

yapıyordu

Her zaman olan birşey değil zaten, ilk zamanlar uzun yolda 150-200 km bir oluyor, sonradan 50 km de bir olmaya başlıyor. Hortumdan geri çıkmaya çalışan havada kelepçenin oradan hortumun parçalanmasına sebep oluyor. Arıza kodu P0234 ise yüksek ihtimal egr vakum kontrol valfinin değişmesi gerekiyor ve aynı parça numarasından değişmesi gerekiyor. Çıkma veya yansanayi falan taktırmayın. 

Ramazan D. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun 2011 focus tdcı 104.000 de aynı sorunu bende yaşadım halende yaşıyorum 8 aydır böyle kaç ustaya gittiysem hepsi farklı şeyler söyledi turbo değişecek diyenler bile oldu ama hiç alekasi yok, neyse 2 ay önce selonid valfini değiştirdim parçacı aynısını değilde aynı işi yapan ama daha iyisi diyerekten farklı bir parça vermeye kalkarsa sakın aldanmayın birebir aynısını alın markası ve üzerindeki kodlar dahi aynı olacak, neyse selonid değişiminden sonra hem tıslama kesildi hemde arıza uyarıları kayboldu birinci aşama bitti ama egr daha önce temizletmistim bir.müddet tekleme azaldı hatta olmadı gibi lakin bir müddet sonra meselâ 1 ay gibi sonra yine teklemeler başladı, zaten bir usta demişti bana kesinlikle temizlik işiyle uğraşma boşa masraf edersin egr kesinlikle değişim yaparak çözüm alabilirsin demişti neyse ben daha değiştirmedim maddi durumlardan dolayı askıya aldım lakin şu aralar çok fena teklemeye başladı en kısa zamanda degistirmem şart EGR. Sizde tekleme sorunun devam edip etmediğini sizde belirtirseniz bilgilenme açısından iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Size de çok geçmiş olsun adem bey.

bakalım şuan şehiriçi kısa mesafe kullandığımız için birşey farkedemedim. Umarım bir sorun çıkmaz.

Sizin araçta bildiğim kadarıyla 2 çeşit egr var.   kablolu ve kablosuz modeli.   biri 550-diğer 650 tl diye biliyorum (orjinal). piyasada çok fahiş fiyatlar isteyenler var.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

pierburg orjinal egr vakum subabi veya turbo selenoid valfi de deniyor sorun o gibi gozukuyor degismis bence artik yapmaz adem bey egr isi icinde yazilimdan ve elle iptali 600 tl civari egr den daha ucuz oluyor bidahada basiniz arimaz hatta ufakta bi yazilimda atiyorlar isterseniz ayni paraya fark almadan ama karar sizin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
01.11.2017 - 23:51 tarihinde, AdemÖztürk yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun 2011 focus tdcı 104.000 de aynı sorunu bende yaşadım halende yaşıyorum 8 aydır böyle kaç ustaya gittiysem hepsi farklı şeyler söyledi turbo değişecek diyenler bile oldu ama hiç alekasi yok, neyse 2 ay önce selonid valfini değiştirdim parçacı aynısını değilde aynı işi yapan ama daha iyisi diyerekten farklı bir parça vermeye kalkarsa sakın aldanmayın birebir aynısını alın markası ve üzerindeki kodlar dahi aynı olacak, neyse selonid değişiminden sonra hem tıslama kesildi hemde arıza uyarıları kayboldu birinci aşama bitti ama egr daha önce temizletmistim bir.müddet tekleme azaldı hatta olmadı gibi lakin bir müddet sonra meselâ 1 ay gibi sonra yine teklemeler başladı, zaten bir usta demişti bana kesinlikle temizlik işiyle uğraşma boşa masraf edersin egr kesinlikle değişim yaparak çözüm alabilirsin demişti neyse ben daha değiştirmedim maddi durumlardan dolayı askıya aldım lakin şu aralar çok fena teklemeye başladı en kısa zamanda degistirmem şart EGR. Sizde tekleme sorunun devam edip etmediğini sizde belirtirseniz bilgilenme açısından iyi olur.

Adem bey geçen gün uzun yola çıktım. Bir süre yol aldıktan sonra endişe dolu bekleyişe geçtim seyir esnasında ( tekleme vakti gelmişti) :)

fakat çok şükür tekleme yapmadı.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Adem bey geçen gün uzun yola çıktım. Bir süre yol aldıktan sonra endişe dolu bekleyişe geçtim seyir esnasında ( tekleme vakti gelmişti) [emoji4]
fakat çok şükür tekleme yapmadı.  

Sorununuzun düzeldiğine sevindim benim tekleme genelde hafif seyirlerde oluyor uzun yolda olmuyor ama tabiki bence aynı parçadan Kaynaklaniyor, ben selenoid valfini değiştirdim artık p0234 arızasını vermiyor sırada EGR var oda değiştimi bende kurtulacağım hayırlısıyla benim video burda çekmiştim daha önce
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba bende de bu sorun bir süredir var düşük hızlarda özellikle 1-2 vites aralığında ve dur kalklarda yapıyor yanınıza rastgele biri otursa acemi bu şoför diyecek bir his oluyor resmen yüksek hızda bir sorun yok şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Merhaba bende de bu sorun bir süredir var düşük hızlarda özellikle 1-2 vites aralığında ve dur kalklarda yapıyor yanınıza rastgele biri otursa acemi bu şoför diyecek bir his oluyor resmen yüksek hızda bir sorun yok şimdilik.
Evet anlatmaniza göre sizdekide aynı sorunların sebebi EGR valfi, birde aracınızda arıza ışığı uyarısı varmı eğerki varsa bilgisayardan baktirin P0234 arızası ve aşırı basınç uyarısı veriyorsa kesinlikle selenoid valfide değişecek ve birebir orjinali olmasınada dikkat edin.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Evet anlatmaniza göre sizdekide aynı sorunların sebebi EGR valfi, birde aracınızda arıza ışığı uyarısı varmı eğerki varsa bilgisayardan baktirin P0234 arızası ve aşırı basınç uyarısı veriyorsa kesinlikle selenoid valfide değişecek ve birebir orjinali olmasınada dikkat edin.

Arıza ışığı hiç yanmadı şimdiye kadar kalkışlar içinde yüksek devirli ve ara gaz vererek kalktığımda silkeleme olmuyor ama normal şekilde kalkış yaparsam zıplayarak gidiyor araç özellikle günün ilk çalıştırması ve kalkışında resmen hoplaya zıplaya gidiyorum 15 saniye kadar [emoji3]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arıza ışığı hiç yanmadı şimdiye kadar kalkışlar içinde yüksek devirli ve ara gaz vererek kalktığımda silkeleme olmuyor ama normal şekilde kalkış yaparsam zıplayarak gidiyor araç özellikle günün ilk çalıştırması ve kalkışında resmen hoplaya zıplaya gidiyorum 15 saniye kadar [emoji3]
Sizin sıkıntılar benimkiyle birebir aynı, dediğiniz gibi devirli olduğunda yapmıyor, arıza uyarısı yoksa demekki sadece egr değişecek, temizlik felan yaptırmayın boşa masraf edersiniz önerim sıfır şart, ben temizlettim fakat boşa 2 gün sonra aynısı oluyor temizlik yapıldığı zaman.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Sizin sıkıntılar benimkiyle birebir aynı, dediğiniz gibi devirli olduğunda yapmıyor, arıza uyarısı yoksa demekki sadece egr değişecek, temizlik felan yaptırmayın boşa masraf edersiniz önerim sıfır şart, ben temizlettim fakat boşa 2 gün sonra aynısı oluyor temizlik yapıldığı zaman.

Tekrar değişim yaptınız mı peki şuan ne durumda?
--3 dakika sonra eklendi--

Tekrar değişim yaptınız mı peki şuan ne durumda?

Ve direk egr iptali yapsak daha güzel olmaz mı grupta yapanlar vardı sanırım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.