Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 ünüzü Koruyun

Bora A.

Önerilen Mesajlar

Rezistans işi hala aşırı mantıksız geliyor bana. Camın iÇindeki bir şeye dışından herhangi birşey nasıl etkiyebiliyor. Antifriz de kullanmayalım o zaman. Sabunlu katkılardan ise uzak duralım. Hatta Ön cam yıkanmasın araba yıkanırken alayı kimyasal.

Şu an Önlem almak yerine servisle arayı iyi tutup hepsini garantiye kitlemeyi amaÇ edindim kendime :lol:. Muhtemelen yine abartıyorum.

Ya aracın cmını iÇten silerken sıkmayın diyorum camsili,dıştan ne alaka...Yanlış yazdım mı diye düşündüm birden...

Serviste herkesl kanka olucan..O zaman herbişeyi hallediyorlar..Yoksa bir sürü arıza yapıyorlar..Benim servis elemanlarıyla aram her zaman iyidir,hepsiyle selamlaşır muhabbet ederim,bir ikisiyle de kanka olurum,hiÇ ziyaretimi aksatmam,işim olmasa da gider Çaylarını iÇer,bazende tatlı falan alır giderim,hoşlarına gider...Zor iştir oto servisinde Çalışmak zaaar...Allah hepsine kolaylık versin....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya aracın cmını iÇten silerken sıkmayın diyorum camsili,dıştan ne alaka...Yanlış yazdım mı diye düşündüm birden...

Serviste herkesl kanka olucan..O zaman herbişeyi hallediyorlar..Yoksa bir sürü arıza yapıyorlar..Benim servis elemanlarıyla aram her zaman iyidir,hepsiyle selamlaşır muhabbet ederim,bir ikisiyle de kanka olurum,hiÇ ziyaretimi aksatmam,işim olmasa da gider Çaylarını iÇer,bazende tatlı falan alır giderim,hoşlarına gider...Zor iştir oto servisinde Çalışmak zaaar...Allah hepsine kolaylık versin....

İÇ dış belirttiyseniz de görememişim. Allah servise düşürmesin kimseyi de düştüğünde bir samimiyet Çabam olur her ne kadar genelde beceremesem de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sallamıyorum,o vites topuzunu Focus 2,5 da değiştirmek zorunda kaldım,çünkü üzerindeki kromaj silinip altından gri plastiği çıkmıştı..Bunun nedeninin el teri olduğunu da sevisten sÖylemişlerdi...

Arabanın Ön cam ısıtma resiztnzlrınında kimyasal maddeler nedeniyle bozulabileceği kullanım klavuzunda yazıyordu sanırım ama ayrıca bunu servise bu konuda şikayete gelen ve camı değişen birinden Öğrendim,cama şu camsillerden sıkmuş,onuda iyi silememişler ve o yüzden resiztanslar arıza yapmış,camda oluşan buzlanmayı çÖzmüyormuş....Değiştirmişler..

Kapı kollarını da uzun süre kullandıktan sonra gÖrsen anlarsın ne dediğimi...Hem iç hem dış kapı kollarında oluşuyor bu sıkıntı maalesef....

Bak gene aynısını dedin..

- Senin focus II nin ciddi bir banyoya ihtiyacı vardı ama sen anlamadın onun derdinden.. DÖrt tekerin altına birer kiremit koyup o kiremitler eriyene kadar yıkamış olsaydın bir daha asla sana sorun çıkartmazdı.. :lol:

- Mişli geçmiş zaman kullanılan cümleler herdaim muğlaktır..

- Ömrü hayatımda en uzun süre ile kullandığım arabam 2008 modenodur. Temmuz 2007 de aldım temmuz 2010 da sattım. Ne iç ne dış kapı koluna bir nane olmadı. Ki mondeonun dış kapı kolları focus ile aynı.

Örneğin Turbo Dizel Motorlarda arabayı ilk çalıştırırken 30-40 saniye,eve geldikten sonrada 30-40 saniye rÖlantide çalıştırmanın Turbo için yararlı olduğunu yazdığımızda bu kÖtü bişeymi,saçma bişey mi oluyor? İnsanlar bu şekilde turbolarının arızalanmasını engelleyebilir...Ne yapalım yazmayalımmı şimdi bunu?

Turbo için yararlı birşey olmuş olsa tüm turbo dizel araçlarda turbo timer olurdu. Ama hiçbir üretici ne benzinli ne de dizel turbo araçlarına turbo timer koymuyor. Fi tarihinde yağlama sistemi doğru dürüst olmayan dandik motor tasarımları yüzünden ortaya atılmış bir fikirden başka birşey değil. Arabanızı rÖlantide çalıştırarak anca DPF nin tıkanmasını hızlandırırsınız, süpaplarının erken kurum bağlamasına neden olursunuz. İster benzinli isterse dizel olsun tüm turbo araçlarda varacağınız yere varmadan Önce aşırı tempolu falan kullanmadıysanız, arabanızın motorunu beklemeksizin kapatmanızda hiçbir sakınca yok. Tekki motoru durdurmadan Önce gaza falan basmış olayın. RÖlanti devrine düşmüş araçta motoru rahat rahat stop edebilirsiniz. O da zaten arabayı park edip boşa alma ve hadi abarttınız diyelim emniyet kemerinizi açmanıza denk gelen süre kadar falandır. Beklemeye falan gerek yok.

O bekleme hikayesinin çıkış noktası da şu, turbonun mili bilmem kaç yüz bin devirde dÖnüyormuş, arabayı stop ettiğinizde de bir süre dÖnmeye devam ediyormuş, o esnada yağlama olmadığı için mil orta uzun vadede boşluk yapıyormuşmuş.. Deli saçması.. Arabayı stop ettiğinizde motor dÖnmez. Motora hava girişi olmaz. E girmeyen hava çıkamazda haliyle.. O durumda da turbonun türbin tarafındaki pallerini dÖndürecek hava akışı olmadığı için turbo dÖnmeye devam falan etmez. Bu benzinli içinde bÖyle dizel içinde bÖyle. Kaldı ki yeni nesil Euro4 ve Euro5 motorlarda dizellerde de gaz kelebeği var ve elektronik kontrollü. Arabayı stop ettiğinizde de küt diye kapanıyor. Dolayısı ile turbonun ne türbin tarafında ne de kompresÖr tarafında bir hava akışının olması sÖzkonusu değil..

Yani arabanızı boşu boşuna rÖlantide çalıştırıp havayı kirletmeyin, boşa mazot yakmayın, milletin kafasını şişirmeyin. DPF işini zaten yukarıda yazdık.. He neden motoru stop etmeden Önce gaza basmış olmayın yazdım, e motoru durdurmadan Önce gaza basarsanız motoru durdurduğunuzda turbonun türbin tarafına giren hava olmadığı için pallere (kanatcıklar) aşırı yük binecektir. İşte bu tehlikeli.. Pallerden bir iki tanesi kırılıp yamulursa işte o zaman iyimser tahmin turbo alırsınız, kÖtümser tahmin motor alırsınız.. :) Gereksiz yere iş almayın başınıza...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bora o teller camın ortasında. İÇ yüzeyinde ya da dışında değil. Modern arabaların camları bir kaÇ katmandan oluşur. SandviÇ gibi düşün. İki cam arasına polimer malzeme koyuyorlar. O sayede cam tuz buz olmayı dağılmıyor. Isıtmalı ön camlarda ek olarak polimer malzeme ile birlikte telde var. Bildiğin elektrik sobasının telleri gibi düşün.. Ve her iki tarafıda cam ile kaplı.. Senin sıkacağın hiÇbir sıvı o araya giremez. He cam kırılmıştır, Çatlamıştır o zaman başka. Ama normal şartlarda giremez. üşenmezsen lamine cam diye arat anlarsın ne demek istediğimi..

Mertol Kip tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rölantide beklemek de efsaneymiş. Çok da mantıklı gelmişti zamanında ve övünerek uyguluyor ve öneriyordum. Bakalım başka ne yanlışlarımız Çıkacak.

Benim röno megane3 ün kullanım kılavuzunda "aracı sürmeden önce, kışın dahi motoru rölantide Çalıştırmayınız (sıcaklığı artırmak iÇin)." diye yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yemezler.

ya vala araba kullanırken dogru bildiğimiz yanlışlıklar köşesi acalım herkes bildiklerini yazar...ciddiyim ben seni gaza getirmek için demedim dimi arkadaşlar bana destek verin acsın su adam bizde orada tartışalım destek istiyommmmmmmmm.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim röno megane3 ün kullanım kılavuzunda "aracı sürmeden önce, kışın dahi motoru rölantide Çalıştırmayınız (sıcaklığı artırmak iÇin)." diye yazıyor.

1999 Passat kullanım kılavuzu. Araba dururken ısıtılmaz, yol yaparak ilerleyerek ısıtmalısınız.

ya vala araba kullanırken dogru bildiğimiz yanlışlıklar köşesi acalım herkes bildiklerini yazar...ciddiyim ben seni gaza getirmek iÇin demedim dimi arkadaşlar bana destek verin acsın su adam bizde orada tartışalım destek istiyommmmmmmmm.....

Çok yanlışım Çıkacağından ben pek yazmam okurum sadece :lol:

Ben söyledim diye neden efsane olsun. Araştırın. Doğruyu kendiniz bulun..

Efsane derken sürekli herkesin önerdiği birşeydi de aslında yanlışmış manasında.

Güyya araştırıyorum da kimin bilip konuştuğu kimin uydurduğu kimin doğru olduğu Çok tartışmalı. "Car Care for Dummies" diye bir kitap istiyorum. Ya da gidip otomotiv mühendisliği kitaplarını bulucam kendime de Çok detaylı olur diye tırsıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mertol cümleyi iyi oku hani yıllardır alışkanlık yapılan dogru bildiğini sandıgımız kulaktan kulaga dolma şeylere denir şehir efsanesi gibi..bizde öyle bilmeyelim dedim...senin söylediklerin efsane anlamında degil...

Yok yazdığını gayet iyi ve doğru anladım merak etme. Yemezler dememin nedeni o işi bana çakamazsın manasındaydı.. :lol:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.