Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Debriyaj Sız çalışma Ve Marş Sorunu

ufuk yıldırım kenar

Soru

Merhaba arkadaşlar 2015 trend x benzinli focus umda yanan motor uyarı ışığından dolayı servise gittim ve bana kablo arızası olduğunu söylediler. Aracın işlemleri parça geldikten sonra 1,5 gün sürdü, bana verilen raporda aracın maft sensörü kablosunun değiştiği yazıyordu(tabi konuda bahsedeceğim asıl sorundan dolayı başka bir yetkili servise gittiğimde bana motor tesisatının komple değiştiğini söylediler). Böylece artık motor uyarı ışığım yanmıyordu. Fakat aracımda bir defa marş basıp bıraktığımda araç çalışana kadar marş basmaya devam eden özellik artık yoktu(bu özelliğin ismini bilmiyorum bilen varsa merak ediyorum). Birde aracım artık debriyaja basmadan da çalışabiliyor daha öncesinde biliyorsunuz ki uyarı veriyor ve çalışmıyordu. Servis bana bu sorunlarla ilgili olarak yeni yazılım yüklediklerini ve yazılımda bu tarz değişiklikler olduğunu söyledi. Bu durum bana saçma geldiği için bende başka bir araçta bunu görmek istedim fakat master tech arkadaşın bana verdiği cevap şu 'bu yazılım sadece motor uyarısı veren araçlara yükleniyor diğer araçlara yüklenemez'. Bu durumda benimde aklıma şu geliyor benim aracımın kablo tesisatı değiştirildiği halde yinede sorunu çözemediler ve bunu bir şekilde yazılım ile hallettiler ve bu esnada bazı özelliklerde kapatıldı. Bu konu ile ilgili otosan ile de görüştüm fakat onlarda yazılım ile ilgili olduğunu söylediler. Konu hakkında sizin fikirleriniz nedir acaba? Yani bu kaldırılan özellikler sizcede bir güvenlik sorununa sebebiyet vermiyormu mesela ben aracı ışıklarda yanlışlıkla stop ettirsem ve sonrada panikleyip araç vitesteyken debriyaja basmadan marşa bassam araba atılıp öndeki araca vurmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Şimdi, Servet Özkan said:

Sebebi de varsa yine de kullanim olarak sacma olmus. Usengec muhendis isi bir cozum uygulanmis sanki.

Neden ki? var olan bir şeyi bile kaldırıp bu hale çeviriyorlarsa üşengeçlik vs aramam ben, güvenlikle ilgili bir şey vardır diye düşünüyorum. Çoluk çocuk kolayca çalıştıramasın vs diye mesela.

not: debriyaj hariç, sadece düğmeye basılı tutmaktan bahsediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Ozan Kar said:

Neden ki? var olan bir şeyi bile kaldırıp bu hale çeviriyorlarsa üşengeçlik vs aramam ben, güvenlikle ilgili bir şey vardır diye düşünüyorum. Çoluk çocuk kolayca çalıştıramasın vs diye mesela.

not: debriyaj hariç, sadece düğmeye basılı tutmaktan bahsediyorum.

Coluk cocuk icin debriyaj engeli var iste. Aciklamasi olmadigi icin anca cenemizi gereksiz yorariz bu konuda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.