Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Otomotiv Endüstrisinin Motor ömrü En Uzun 10 Firması

ubeyd bayar

Önerilen Mesajlar

Aşşağıdaki sıralamada motor ömrü en uzun olan, otomobil endüstrisinin en iyi 10 markasını bulucaksınız. Sizce nasıl bir sıralama ? :)

10-MAZDA : Araçların motor ömrü ortalama olarak 286.027 kilometredir.

9-AKURA : Honda’nın bir alt kuruluşu olan Acura otomobillerinin motor ömrü ise ortalama 287.987 kilometredir.

8-GMC :  Kuzey Amerika ve Orta Doğu ülkelerine araç gönderiyor. Otomobillerinin motor ömrü bitmeden yapabileceği yol ise ortalama 303.496 kilometredir.

7- SUBARU :  Genel merkezleri Ebisu, Tokyo ve Japonya’da bulunan şirketin araçlarının motor ömrü, ortalama 305.105 kilometredir.

6- NİSSAN :  Araçlarının motor ömrü bitmeden yapabileceği yol, ortalama 314.776 kilometredir.

5- Chevrolet:   ortalama 315.035 kilometre motor ömrüne sahip.

4- DODGE :  Dodge marka araçların yapabileceği yol kapasitesi ise ortalama 319.078 kilometredir.

3-FORD :  Araçların motor ömrü bitmeden yapabileceği yol, ortalama 319.308 kilometredir.

2- HONDA:  Otomobillerinin motor ömrü, ortalama 336.354 kilometredir. Bu kapasiteyi sadece Toyota geçebilir.

1- TOYOTA :  Toyota’nın uzun ömürlü araçlarının yapabildiği yol ortalama 339.096 kilometredir.

Yılların dev otomobil markalarına ve özelliklerine birlikte göz attık. Şüphesiz hepsi bu işin zirvesinde yer alan köklü kuruluşlardır. Teknolojinin zamanla yarıştığını var sayarsak, sizce bu markalardan hangisi önde? :) Bilindik istatislikler olabilr sadece sohpet olsun bilgi olsun :)

Kaynak: Paratic

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda japonların hep önde olduğu biliniyor. Fakat günümüz motor teknolojilerinin geldiği nokta düşünüldüğünde makas o kadar da açık değil. Zaten istatistik de bunu göstermiş. Ticari orta sınıf yük araçlarında ise japonlar açık ara önde. Özellikle yukarıda  isimleri olmayın Mitsubishi (Canter serisi) ve Isuzu (N serisi) markalarının uzun ömürlü motor konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1. Açıkcası ha 280K yapmış ha 340K yapmış kullanıcı açısından çok önemli bir fark oluşturduğunu düşünmüyorum. Hemen hiçbirimiz bir bu kadar uzun süre aracı elimizde tutmuyoruz ya da bu kadar yol yapmıyoruz. 
  2. Motor ömründen kasıt ne? Hiç sorun çıkarmadan çalışma süresi mi, yoksa onarımlarla artık aracı taşıyamayacak kadar gevşemesi mi? Ya da diğer bir deyişle turbo değişimi, iki kere devridaim değişimi, enjektör değişimi geçirip 300K yapan motoru mu tercih edersiniz, yoksa bunların hiçbirini yaşatmadan 200K yapanı mı?
  3. İstatistiksel verilerden bahsedilmiş ama ne örneklemin özellikleri belirtilmiş ne de veri toplama biçimi. Kaldı ki aradaki farklar istatistiksel olarak anlamlı mı onunla ilgili bir ifade de yok. Ortalamalar, standart sapma, anlamlılık analizi nerede? Zaten doğrudan karşılaştırmayı sağlıksız hale getirecek o kadar çok değişken var ki...
  4. Motor ömrü araç seçiminde etkin bir kriter midir? Bu şartlarda bence kesinlikle hayır. 
  5. Listede niye Mercedes-Benz yok mesela, yazılamayacak kadar kötü motor ömrü mü var acaba? 
8 saat önce, ubeyd bayar said:

sadece sohpet olsun bilgi olsun

denilmiş diye nafile muhabbete kendimce katkıda bulundum.

Bilgi olsun konusunda ise güvenilirliği çok tartışılır derim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abinin dediği gibi test şartları bilinmeden yorum yapmak manasız. mesela bu istatistikler Japonya gibi polis çevirmelerinde araç bakımlarının kontrol edildiği yerlerde yapıldıysa tabikide artacaktır.

kaynak da bulamadım bir türlü

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkçe kaynak verilmiş ama o da Yakubun belirttiği gibi kaynak göstermeden bir yazıyı çevirip kullanmış gibi görünüyor (ki ne ayıp).

Kabaca araştırınca değişik kuruluşlar var bu işi yürüten, mesela iSeeCars bunlardan biri.

Yapılan araştırmalarda da 200K mili aşan araç oranına bakıp sıralama yapmışlar, burada da oranlar bineklerde %1-2 oranlarında.

Yani gerçekten dikkate almaya değer bir durum değil. 

http://blog.iseecars.com/2016/03/03/longest-lasting-vehicles-2016/

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ingilizce kaynaktan çevirilmiş olabileceğini ben de tahmin ettim de rakamları yazıp yanına markayı yazınca hiç bir şey çıkmaması sonucu tamamen yalan haber olduğunu bile düşünmeye başladım açıkçası.

bu konularda ben sadece adac'a güveniyorum ki o da şans işi ve sadece Alamanya'nın mükemmel asfaltında olduğu için Tr şartlarında pek bir şey ifade etmiyor malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.