Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Lastik Basıncı

Volkan Bilezikçi

Soru

Önerilen Mesajlar

• 0

Bu hava basıncı konusu da ilginç.

Pimpirikleniyoruz pimpiriklenmesine de...

Hiç hava bastığınız veya ölçtüğünüz saatleri sınadınız mı?

Asla biri diğerini tutmuyor, %20'ye varan sapmalar gördüm.

Her lastikçi de benimki doğru diyor, herkesin kendi doğrusu var yani.

Bu konuda paranoyak hezeyanları, ya da obsesif çözümleri olan yok mu? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu hava basıncı konusu da ilginç.

Pimpirikleniyoruz pimpiriklenmesine de...

Hiç hava bastığınız veya ölçtüğünüz saatleri sınadınız mı?

Asla biri diğerini tutmuyor, %20'ye varan sapmalar gördüm.

Her lastikçi de benimki doğru diyor, herkesin kendi doğrusu var yani.

Bu konuda paranoyak hezeyanları, ya da obsesif çözümleri olan yok mu? :D

İnternette bazıları elektronik olmak üzere birçok basınç ölçme aleti var da onların da güvenilirliği bilinmemekte.

Belki hava şişiren kompresörlerinki biraz daha güvenilir olabilir diğerlerine göre de onlar da genelde 25 psi'ı geçmediğinden kontrol için kullanılamayabilir.

160'tan sonra ne önerilmekte?

Mertcan Çelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bar değildir o.. Psi dır.

Aynen...

Sabah eğitimi , okuyalım öğrenelim:

1 bar 1 mm²'lik bir yüzeye 0,1N kuvvetin dikey olarak etkimesi sonucu meydana gelen basınçtır.

1 psi (pounds per square inch) 1 inch²'lik bir yüzeye 1 pound kuvvetin dikey olarak etkimesi sonucu meydana gelen basınçtır Angloamerikan ölçüm sisteminin işgüzarlığıdır).

Bar ilk tanımlanan basınç ölçüm birimi olan Pascal'den türetilmiştir ve 1 bar 105 Pascal'e tekabül eder. 1 bar aynı zamanda yaklaşık olarak deniz seviyesindeki atmosferik basınca eşdeğerdir.

1 bar = 14.5 psi

1 psi = 0.07 bar (kabaca)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İnternette bazıları elektronik olmak üzere birÇok basınÇ ölÇme aleti var da onların da güvenilirliği bilinmemekte.

Belki hava şişiren kompresörlerinki biraz daha güvenilir olabilir diğerlerine göre de onlar da genelde 25 psi'ı geÇmediğinden kontrol iÇin kullanılamayabilir.

160'tan sonra ne önerilmekte?

Pratikte fark yok, sadece 2.0 dizeller ve tam yükte 3 psi daha ekleniyor, Bizde nasılsa o motor şimidlik yok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün hasbelkader bir benzincide lastikleri kontrol edeyim dedim, 36 bar basın çıktı, demek ondan arnavut kaldırımlarda falan ön takımlardan ses geliyormuş...

Aracı teslim eden kişi ve sizin kontrol etmeniz gerekiyordu bunu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben aldığımda hava basınçlarını kontrol ettiniz mi diye sordum tamam ettik dediler,bindim bir kaç hafta..Ama araba zıp zıp..Kanguru gibi..Sonra gittim baktım basınçlara 40 larda..!!! Fazla hava basıncı çok fark yaratıyor gerçekten aracın sürüşünde ve konforunda..Bu arada yeni aldığım Goodyear Ultragrip 8 lere (205_55_r16) Nitrojen hava bastırttım,32 psi de basınç ayarlandı..Şimdilik bir sorunum yok...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar Bodrum daki Helvacıoğlu ford servisinden hiç memnun değilim malesef başka ford serviside yok yakınımda dün lastik basıncı düşük kontrol ettirin diye uyarı belirdi aniden hemen lastikçiye gittim lastikçi havalarını kontrol ederken lastik basınçlarının hepsinin 20 psi olduğunu söyledi bende şaşırdım nasıl olur falan dedim evet abi hepsini 20 psi olarka ayarlamışlar dedi 32 psi olmalı dedi şaşırdım daha iki hafta önce servise girdim lastiklerimi ön  arka çapraz değiştirmiştim servisde , servis bunu kontrol etmekden bile acizmi yoksa benim söylememmi gerek,arabayı severek kullanıyorum ama bu servis illallah ettirecek beni.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Onlar etse bile, sürücülerin yani bizim de sürekli bakmamız gerekiyor. Çok zor iş değil bunu da siz kontrol edin bari.

Maalesef sizin yaşadığınız durum bir çok serviste oldukça yaygın. Ben daha bu konuda %100 memnun kalan kullanıcı göremedim :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.