Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

TDCI yakıt hakkında ?

Emre V.

Soru

iyi forumlar abilerim , kardeşlerim , arkadaşlarım B)

öncelikle forum yeniden düzenlenmiş sanırım hayırlı olsun diyerek başlamak isterim.

ocak ayınnı ilk haftasında 2007 model ford focus 1.6TDCI ghia almıştık.Daha önceden vw bora 1.6 aracı kullandığımızdan yakıt olarak fazla olduğunu düşünüp dizele geçtiğimizde bu sorun ortadan kalkar diyordum ki bu aralar kafamda bi soru işareti var ?

Makyajsız kasa focus kullandığımız için 0/100km arası anlık yakıt gösterdiğinden bu oran benim kafamı kurcalamakta.Gerçi focus'un yapabileceği bişey yok mazot fiyatları 3,60 fiyatlarına ulaştı..

Sormak istediğim konu ise şu : siz örneğin 20 liralık mazot ile ne kadar yol alabiliyorsunuz yavaş kullanımda ?

Ben 30 liralık mazot ile uzun yolda 110 Km gidebiliyorum acaba aracımda sorun mu var diye merak ediyorum.(uzun yol = 60km rampa yukarı dönüşte tam tersi 60km aşağı )

ş.içinde ise : 15liralık mazot ile 70km gösteriyor çok yavaş kullanımda (1500 deviri geçmeden kullanım)Fakat şöyle bi sorun varki yavaş kullansam dahi 70km gösterse dahi 50km gezdiğimde sanki 70 km gezmişim gibi kalan km düşüyor.

(Kısacası kalan km 86km iken 15 liralık mazot alıyorum 156km gösteriyor kalanı , fakat 50 km gezdiğimde gene 80 lere düşüyor.)

Sizce bu veriler doğrumu ?

En önemlisi ise aracımı düz yolda denediğimde 190 dan yukarı çıkmıyor.Okuduğunuz için ve Yardımcı olacak forum üyelerine tşk ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

1.4 şehir içi 53 liraya 275 km çok güzel bi veri :) Açıkcası ben genç olduğum için hep gezerim hız çok önemli değil benim için öyle bi aracım olsa hava filtresi takar ufaktan takılırım öyle :)

Dizel araçta ise blow düşünüyorum ama bulunduğum ildeki polisler öyle gıcıkki , işini hakkıyla yapmayan tipler.Geçen gün çukurdan kaçtım diye sağ sol yapmışım , ışıklarda yanıma gelip alkol muaynesi yaptılar :D Saat gece 12 gibiydi tabi.

O yüzden aracıma film çektirmeye bile korkuyorum.Standart fabrikadan çıktığı gibi duruyor öyle geziyorum Yakıt verim ise genelde 5-6 LT gözüküyor şuan için içimi rahatlatıyor ama genel anlamda her an bakamadığım için 8 lere çıkıyor hiç trafik olmamasına rağmen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dizel araçta ise blow düşünüyorum ama bulunduğum ildeki polisler öyle gıcıkki , işini hakkıyla yapmayan tipler.Geçen gün çukurdan kaçtım diye sağ sol yapmışım , ışıklarda yanıma gelip alkol muaynesi yaptılar :) Saat gece 12 gibiydi tabi.

ehehe rolleyes.giftongue.giftongue.gif süper :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yol bilgisayarında ortalama yakıt tüketiminin yükselmesinin sebebi kısa süreli sürüşler. Örneğin Ankarada kızılay - Eryaman arası gidip geldiğimde yakıt tüketimi 5.4 litrelere kadar düşerken eryaman içinde evden markete giderken böyle kısa süreli gidiş gelişlerde sonra 6 litreyi geçiyor kışın bu şekilde 8 litrelere kadar gelmişti fakat bu çok değişken bi rakam.

Dizel motor benzinliye göre daha uzun sürede ısınıyor ısınmadığı içinde yakıt tüketimi normalden biraz fazla oluyor. Siz gitmek istediğiniz yere gittiğinizde daha motor ısınmamış olur yada yeni ısınmış oluyor. Küçük şehirlerde genelde bu gibi sebeblerden yakıt tüketimi yüksek görünüyor.

Bakın daha önce yaşadığım için size şunu çok rahat diyebilirim. Aldığınız hava filtresi ne olursa olsun 20-25 tlye satılan orjinal hava filtresi olsun dizel araçlarda hava filtresi çok önemli turboya kaçan ufacık bir taş turbonuzu mahvedebilir. Bir önceki bakımda orjinal diye yansanayi takılan bir hava filtresi yüzünden sıfır turbomuzun kanatçığına çarpan ufak bir taş kanatı zedelemiş ve bunu görünce çok üzülmüştüm.

Hava filtrenizi 5-6 bin km arasında mutlaka değiştirin. Bizimde aracın kilometresi yüksekti würth marka bir enjektör temizleyicialmıştım 22 lt depoyu fulleyip bu katkıyı depoya dökün ve aracı biraz bağırtarak sürün 3-4 bin deviri görün ara sıra sürekli değil. Enjenktörlerdeki kurumu gerçekten temizliyor ve çekişi artıyor aracın. Birde motorini shellden vpower alın opetle fiyatları aynı fakat bizim araç shellden aldığım mazotla hem daha seri hemde daha uzun km gidiyor. 5 kere bunu test ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

enjektör temizleyici katkılar enjektörlerinizi temizler ancak enjektörlerin durumu bu konuda önem taşıyor enjektörleri mahfetme riskide mevcut

Ayrıca enjektörlerden çıkan kurum aracın katelitik konvertörünü tıkar. O yüzden şahsi fikrim olarak en iyi yöntem enjektörlerin sökülüp labratuar ortamında temizlenmesi daha etkili bir çözüm olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

en kısa zamanda enjektör temizliği yaptırmayı düşünüyoruz.Acaba enjektör temizliği yaptırdıktan sonra full depoya atılan enjektör temizleyici kullanırsam sorun oLurmu ? Performansın artacağını ve yakıt miktarının azalacağı ümidindeyim yaptırdığımız zaman sonucu buraya yazarım :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Söktürerek temizletmek daha faydalı olacaktır mutlaka. Zaten söktürüp temizletecekseniz eğer depoya katılan temizleyiciye gerek yok. Söktürüp temizletmek 100-150 civarı tutuyor. würth enjektör temizleyici 22 lira. En iyisi söktürüp temizletmek.Bizimde araçta bi çekiş kaybı var gibi geliyodu bu katkı ile düzeldi. Bende katalizatörü tıkarsa diye tereddüt etmiştim ama zarar vermediğini söylediler. Tabi her katkı bir değil würth için dediler.

Ayrıca aklınızda bulunsun yeni bir kimyasal çıkmış tıkanan katalizatörleri temizliyormuş son bakımda ustamız dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

WURTH COMMON RAIL - mazotlu araçlar için geçerliymiş fiyatı 24 lira...

Enjektörleri temizlettikten sonra belli bi km yaptıktan sonra bu üründen alıp kullanmayı düşünüyorum.Örneğin enjektörler temizlendikten sonra 5000km kullanıp en az 40lt mazota 1 kutuyu boşaltmak gerekiyormuş.Bunu belli aralıklarla devamlı uygulamayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Söktürerek temizletmek daha faydalı olacaktır mutlaka. Zaten söktürüp temizletecekseniz eğer depoya katılan temizleyiciye gerek yok. Söktürüp temizletmek 100-150 civarı tutuyor. würth enjektör temizleyici 22 lira. En iyisi söktürüp temizletmek.Bizimde araçta bi çekiş kaybı var gibi geliyodu bu katkı ile düzeldi. Bende katalizatörü tıkarsa diye tereddüt etmiştim ama zarar vermediğini söylediler. Tabi her katkı bir değil würth için dediler.

Ayrıca aklınızda bulunsun yeni bir kimyasal çıkmış tıkanan katalizatörleri temizliyormuş son bakımda ustamız dedi.

düzenli kullanım var ise bir problem olmaz katkıda 5000 km de bir mesela yaptığınız taktirde bu işlemi sıfır km veya sıfır enjektör takıldığından itibaren o zaman ne katalizatörü tıkar nede enjektöre zarar verir carbon clean veya enjektör temizliğinede gerek kalmaz o zaman

ancak 100bin km boyunca carbon clean veya katkı kullanılmamış olan araca katkı konulduğunda enjektörlerin bozulma riskide mevcut

Würth en kaliteli markalardan biri ancak enjektörlerden sökülen kurum mecbur egzos yoluyla dışarı atılacak kurumun yoğunluğuna görede tıkaması muhtemel çünkü atılacak başka yeri yok.

Katalizatör temizleyici kimyasalı duymadım henüz 4000 bin km sonra servise gidicem bakıma o zaman sorarım onuda ustama

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

WURTH COMMON RAIL - mazotlu araçlar için geçerliymiş fiyatı 24 lira...

Enjektörleri temizlettikten sonra belli bi km yaptıktan sonra bu üründen alıp kullanmayı düşünüyorum.Örneğin enjektörler temizlendikten sonra 5000km kullanıp en az 40lt mazota 1 kutuyu boşaltmak gerekiyormuş.Bunu belli aralıklarla devamlı uygulamayı düşünüyorum.

kesinlikle doğrusu bu şekilde olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben düzenli olarak 10 binde bir kullanmaktayım. Faydasını görüyorum.Dediğiniz gibi 100 bin km boyunca hiç kullanılmamış araçlarda en garanti çözüm komple sökülüp temizlenmesidir.

Bende bu katalizatör temizleyiciyi duyunca şaşırdım.Daha çok yeni olan bi kimyasalmış duyulmamış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yaşadığım il de trafik hiç yok denecek kadar az..Zaten bi tane mecburiyet caddemiz var :)

Aracı biz çok acele olarak almıştık 137.000 de şuan 143.000 de alalı 3 ay oluyor.

Yeni üye oldum ve dolayısıyla yeni gördüm. sadece mecburiyet caddesi var demişsin Erzurumlu musun. :içelim:

bildiğim kesin bir şey var aracın çok yakıt tüketiyor.Verdiğin değerler şehir içi desen olur derim ama uzun yol için fazla. arkadaşın biri yazmış 5-5,5 ortaklama olması lazım. Bi servise görün :wub:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.