Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focusum Siyah Duman Atıyor

Aykut Bakır

Soru

2009 model dizel 74.000 km de focusum var. Dün uzun yola çıktım. 150 km bi yol yaptım. 170 in altına düşmedim. Ertesi gün aracım siyah duman atmaya başladı. Gaz pedalına yüklendiğim anda aynaya baktığımda arka taraf yoğun bir duman altında kaldı. Aynı zamanda 2.vites de özellikle çekiş çok az düştü normal birisi kullansa anlamaz ama ben hergün bindiğim için farkı anlıyorum. Aracımda sorun nedir üstadlardan yorum bekliyorum teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 7 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
23 saat önce, Bedirhan Doğan said:

Aykut Bey merhaba;

Sadece fikrimi açıklıyorum, kesin "böyledir" demiyorum.

Özellikle dizel araçlar şehir içi çok kullanılıyorsa kurum bağlar. Bunun sebebi şehir içinde yüksek devirlere (3000 d/d ve üstü) fazla çıkılmamasıdır. Devamlı düşük devirde kullanılan dizel motor kurum bağlar. Bu yüzden, belirli aralıklarda (bu ayda bir olabilir) bir bahane bulup 3000 d/d üstü devirlerde birkaç dakika kullanmak gerekir ki oluşan yüksek ısıyla motorun bağladığı kurum yansın ve egzoz'dan çıksın gitsin.

Şimdi siz yüksek hızlara çıkmışsınız, yüksek devirlere çıkmışsınız ve motorunuz kurum yakmış. Egzozdan çıkan siyah duman bu yakılan kurumlardır. Kurum yakma olayı hala devam ediyor olabilir. 

Egzozdan siyah duman çıkmasına neden olan diğer bir faktörde ucuz motorindir. Fatura kesmeyen görece ucuz yerlerden alınan mazot motorumuzun düşmanıdır malesef.

Çekiş düşüklüğü akla hava filtresini getiriyor. Siz hava filtresini, hatta yağınızı ve yağ filtrenizi bir değiştirin isterseniz. 

Kolay gelsin, geçmiş olsun.

Bedirhan bey öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Söyledikleriniz genel anlamda doğru şeyler. Lakin bugün servise gittim. Aracın turbo besleme borusunun ağzındaki fiber parça yırtılmış. (Fotoğraf ekledim) 130 lira bir para verip orjinal parça alıp 20 liraya da hava filtresini değiştim. 20 lira da el emeği ücreti ile toplamda 170 lira ile sorunu giderdik. Şu an aracımda herhangi bir problem kalmadı. İlk bi kaç saat siyah duman atma olayı devam etti sonrasında ise kendiliğinden kayboldu. Bu arada yakıtımı sürekli olarak Shell firmasından alıyorum. Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum herkese. 

image.jpeg

10 saat önce, Servet Özkan said:

Turbo, Enjektor, Filtre, Kotu yakit, Yakita yag karistirabilecek baska durumlar.

Servis yolu gorunmus size. Gecmis olsun.

Servet bey cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Aracımdaki sorunu bedirhan beye yazdığım cevap da belirttim. Sorunu çözdük hamd olsun. Aracın turbo borusuyla alakalı bir durum söz konusu idi. Toplamda 170 lira gibi bir ücret karşılığında sorunu giderdik. Değerli cevaplarınız için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Serkan Karakoca said:

ilk iş hava filtresini bir kontrol edin ... filtreniz kirlenmişse  duman artabilir ...

Turbo ile alakalı bir durum yoktur umarım Serkan bey. Olmadı haftasonu servise gider tüm filtreleri değiştiririm. Teşekkür ederim cevap için. 

Aykut Bakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aykut Bey merhaba;

Özellikle dizel araçlar şehir içi çok kullanılıyorsa kurum bağlar. Bunun sebebi şehir içinde yüksek devirlere (3000 d/d ve üstü) fazla çıkılmamasıdır. Devamlı düşük devirde kullanılan dizel motor kurum bağlar. Bu yüzden, belirli aralıklarda (bu ayda bir olabilir) bir bahane bulup 3000 d/d üstü devirlerde birkaç dakika kullanmak gerekir ki oluşan yüksek ısıyla motorun bağladığı kurum yansın ve egzoz'dan çıksın gitsin.

Şimdi siz yüksek hızlara çıkmışsınız, yüksek devirlere çıkmışsınız ve motorunuz kurum yakmış. Egzozdan çıkan siyah duman bu yakılan kurumlardır. Kurum yakma olayı hala devam ediyor olabilir. 

Egzozdan siyah duman çıkmasına neden olan diğer bir faktörde ucuz motorindir. Fatura kesmeyen görece ucuz yerlerden alınan mazot motorumuzun düşmanıdır malesef.

Çekiş düşüklüğü akla hava filtresini getiriyor. Siz hava filtresini, hatta yağınızı ve yağ filtrenizi bir değiştirin isterseniz. 

Bedirhan Doğan tarafından düzenlendi
eksik kelime
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Bedirhan Doğan said:

Aykut Bey merhaba;

yalnız 2008-2009 ların çoğunda kurum tutan dpf filtresi yok diye biliyorum 2010 da çıktı dpf :) yanlış biliyorsam düzeltsin bilen arkadaşlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.