Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Mondeo 1.6 TDCI 115 PS M/T Yakıt Tüketim Değerleri

Volkan G.

Önerilen Mesajlar

On 12.01.2016 at 23:25, Bahadır Atay said:

aaa fabrika verilerinin altına düşmüşsünüz  sizi tebrik ederim.

ilk defa bir fordun fabrika verisinie yakın hatta altında bir ortalama yakaladıgına şahit oldum bravo 

Sağ ayağına hakim olabilen herkes bu ve benzeri düşük tüketim verilerini yakalayabilir diye düşünüyorum. Ama bende/bizde nerdeeeee :)

2.0 dizel Mondeo ile 90 km. sabit hızda gidebilsem 4.5 lt. hatta altına iniyor. (Fabrika verisi 4.7 yanlış hatırlamıyorsam)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Ömer Demir said:

Çok güzel oranlar. Ben şehir içi 9.3 ile kafayı yüyecceğim. (focus2) turbodan da şüpheleniyorum. Sebep o olabilir mi? 

Araç dizel ise değer yüksek. Şehir dışı 90 ile deneme yapmanızda fayda var çünkü ş.içi parkur durumu ve mesafe çok fark ettiriyor. en kötüsü 7 lt'yi geçmemesi lazım şehir içinde. normali 5.5-6 arasıdır.Ayrıca aracınızın bakım durumu da çok önemlidir. Hava filtresi örneğin çok kritiktir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

51 dakika önce, Saygın O. said:

Araç dizel ise değer yüksek. Şehir dışı 90 ile deneme yapmanızda fayda var çünkü ş.içi parkur durumu ve mesafe çok fark ettiriyor. en kötüsü 7 lt'yi geçmemesi lazım şehir içinde. normali 5.5-6 arasıdır.Ayrıca aracınızın bakım durumu da çok önemlidir. Hava filtresi örneğin çok kritiktir.

Bu altın tavsiyeler için teşekkürler. Önümüzdeki hafta ilk işim bu olacak :) Arabayı ilk aldığımda ortalama yakıt tüketimi 7 idi. 2 aydır bende araba. Alışamadım diye mi 9larda seyrediyor yoksa bakım mı istiyor çözemedim. Çok da agresif kullandığım söylenemez. Efendi gibi kullanıyorum :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Merhaba;

Ramazan bayramı tatiline giderken Ankara - Mersin arası yakıt tüketim verilerini eklemek istiyorum.

Eşimle peşpeşe gittiğimiz için hızlı gidemedim, "o zaman ben de ekonomi yapayım bari" dedim. Arabada bir büyük ve bir bebek vardı. Bagaj ağzına kadar doluydu. Klima neredeyse hep açıktı. Yolculuğun ilk yarısında cc ile 90 km/h sabit hızla, ikinci yarısında yine cc ile 100 km/h sabit hızla gittim. Yaz lastikleri ile, 34 derece havada gittik.

Ankara - Mersin şehirlerarası yolu dümdüzdür ve asfaltı kaymak gibidir. İnanılmaz konforlu bir yolculuk oldu. Gemiyle gider gibiydi. En çok keyif aldığım yolculuklardan biri oldu. Yabancı bir videoda, bu araba için "comfortable cruiser" tanımı yapılmıştı. Tam oturmuş :)

Efendim sonuç:

yt001.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Volkan G. said:

Yolculuğun ilk yarısında cc ile 90 km/h sabit hızla, ikinci yarısında yine cc ile 100 km/h sabit hızla gittim. Yaz lastikleri ile, 34 derece havada gittik.

O yolda bu hızlarla gidebildiyseniz vallahi bravo. O yollarda Bugatti ile bile gidilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu tüketim değerinde biraz da Ankara - Mersin istikametinin eğimi etkili olmuştur. geri dönerken neredeyse Ankara'ya kadar hep tırmanacaksınız. eğim yer yer artıp yer yer düzlükte gittiğinizi düşündürecek kadar azalsa da geri dönüş genel olarak tırmanış olacak. gidiş-dönüş ortalamanız 5 litre civarı olur diye tahmin ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Kerem Bozdoğan said:

bu tüketim değerinde biraz da Ankara - Mersin istikametinin eğimi etkili olmuştur. geri dönerken neredeyse Ankara'ya kadar hep tırmanacaksınız. eğim yer yer artıp yer yer düzlükte gittiğinizi düşündürecek kadar azalsa da geri dönüş genel olarak tırmanış olacak. gidiş-dönüş ortalamanız 5 litre civarı olur diye tahmin ediyorum :)

O kadar çıkmaz. Eğer uslu ve akıllı sürerseniz Mondeo ile bu değerleri yakalamak olay değil. Sürtünmesi çok çok iyi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu şekilde bir rota izledim:

Ankara - Mersin

Mersin - Tarsus - Adana - Silifke - Mersin - Yaylalar (Şehir içi)

Mersin - Antalya

Antalya - Mersin

Mersin - Niğde (Şehir içi) - Ankara

Yukarıda bahsettiğim Ankara - Mersin rotası dışında, yakıt ekonomisine çok dikkat etmedim. Mersin - Antalya arasını zaten bilenler bilir, 30 - 40 km/h hızlarda 2. vites - 3. vites - 2. vites - ... şeklinde gidersiniz. Bunun üstüne bol bol şehir içi, yayla tırmanışı, vs. bütün gezimin ortalaması aşağıdaki şekilde oldu. Toplamda bile 5.0'ı geçmedi. Ki dönüşte otoyolda 150 - 160 km/h süratle de bir süre sürdüm.

Doğrudan Ankara - Mersin - Ankara rotasında ekonomi odaklı gitesydim sanırım 4.2 gibi bir ortalama olurdu diye düşünüyorum :)

yt002.jpg

Not: Antalya tatili konusunda fikir danıştığım Cem Hocam'a da bir defa daha teşekkürler. Tavsiyenize uyup, çok memnun kaldık hocam :)

31 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Sürtünmesi çok çok iyi.

Arabanın Türk tasarımcısı Murat Güler, bu değerin 0.26 olduğundan bahsetmişti. Buna göre, Mondeo en üst sıralarda yer alıyor:

https://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_drag_coefficient

BMW i8 ile aynı değerde:

BMW_i8_Concept_IAA.jpg

Volkan G. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Efendim, Ankara - Niğde rotası, gidiş - dönüş toplam yakıt tüketimi değerleri bu şekilde:

ankaranigde.jpg

Rotanın çok büyük bir kısmında, CC'yi 140'a, yol durumuna göre arada 120 - 160'a sabitledim. Kış lastikleri ile, -3 ile +7 derece arasında, kuru zeminde yol aldım. 

Volkan G. tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Ankara - Denizli arası gidiş dönüş 1043 km mesafede, cc ile 120 km/h, yerine göre  140 - 150 km/h arası hızlarla ortalama tüketim, 5.1 lt / 100 km.

Yazlık lastiklerle çoğunlukla kuru zeminde, hava sıcaklığı 10 derece civarı. 50 km kadar şehir içi, kalanı şehir dışı kullanım. 2 yetişkin bir çocuk, bagaj boş durumda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...
7 dakika önce, Ali Gök yazdı:

yeni kasa 1.6 dizel mondeonun şehir içi yakıt tüketimi nedir? günlük 7 km uzaklıktaki okula gidip geliyorum yeni mondeo düşünüyorum ama gerçek şehir içi yakıt değeri lazım

Bu konuya ve bu linke bakabilirsiniz

https://www.focusclubtr.com/topic/9652-yeni-2015-mondeo-16-tdci-titanium-incelemesi-sohbeti/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.