Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Direksiyon Kutusu Arızalandı Yardım Lütfen..

Hasan Meral

Soru

bugün focus 2011 ecoboost 1.6 182ps 48500 km de aracımın direksiyon kutusu sevfis tarafından arızalı olarak tespit edildi.sabah ses ile kendini gösteren arıza öğlen evimin önünde araacımı parkettiten sonra kırmızı ışık uyarısı ile direksiyon arızası belirdi ,antalya otokoç servisine götürdüğüm aracımda direksiyon kutusu arızası dendi ve fiyat 3900 tl ne yapmalıyım sizce.fiyat çok kabarık,bu km de aracın direksiyon kutusu arızası normal mi,bana komik geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

@Hasan Meral, ben olsam serviste bu tür bir arızanın bu km'de beklenmedik olduğunu ifade eder ve Kaan Üstadın da belirttiği gibi normal fiyat üzerinden işlem yapılmamasını rica ederek son fiyatı alırdım, baktınız hala yüksek özeldeki maliyetini söyleyeyim: Komple direksiyon kutusu 1400 TL, takması da 200-250 TL olsun. Ben kabaca 1500 TL'ye halledilir diye düşünüyorum. 

Önemli not: Parçacım son bir haftada üç adet direksiyon kutusu satmış, hani araçlar hala yeni, ya çok kötü kullanılıyorlar, ya da gerçekten pek dayanıklı değil. 

Nerede ve nasıl için ÖM lütfen...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

size şöyle bir örnek vereyim. 

...diyelim ki bir bıçak firmasında çalışıyorsunuz ve garanti onaylarını veriyorsunuz, karşınıza bu durumda bir bıçak geldi.

100_8490.jpg

olmaması gerek ama çelik delik - deşik olmuş, bükülmüş, aşınmış ... bıçak kullanılacak halde değil.

...ee? siz bu bıçağı ne için tasarladınız? atıyorum -mutfak- ... iyi de mutfak'ta kullanılan bıçak bu hale gelmez ki.  Kestiğin ekmek, dilimlediğin domates ya da kabuğunu soyduğun salatalık çeliğe böyle zarar vermez ki.

doğal olarak diyorsun ki "bıçak amaç dışı kullanılmıştır"

...bizim olaya geri dönersek.

Hasan bey'in aracının teşhis'i ne?  Kremayer dişlilerinde aşınma. Körük lastiğinde yırtılma, hidrolik sisteminde sızıntı ya da montaj, malzeme hatalı bir şeyden bahsetmiyoruz.  Normal şartlar altında ve -uygun- kullanımda vanadium/nikel/çelik alaşımı o dişliler yıpranmaz ki.  Diyelim ki döküm hatası var, alçak basınçta ne bileyim? hava kabarcığı kaldı ... metali işleyen CNC tezgahı ıslatma yapmayı kesti ve dişliyi yaktı. O durumda da hasar aşınma değil, kırılma şeklinde olurdu.

Söz konusu dişlileri ancak direksiyon kutusu + ön takımı yol dışı koşullarda kullanarak aşındırırsınız. 

Atıyorum ... ralli parkuru kıvamında toprak / mıcır rotaya girer, onlarca - yüzlerce - binlerce ufak çukur ile bezenmiş bu yolda aracı hem de hızlı şekilde kullanırsınız. Zaten o ortamda kullanırken de direksiyon ellerinizin arasında -force feedback- joystick gibi zıp zıp zıplar :)

...buna rağmen aracı düzenli yetkili servis bakımına götürüyorsanız Ford'un servislerine verdiği check list gereği ön takım, akslar ve direksiyon kutusu kontrol edilir, boşluk - hasar kontrolü yapılır. Sıkıntı var ise giderilir...

Zaten bu tür bir arıza sabahtan akşama olmaz ... önce boşluk / tıkırtı ve hissizlik ile kendisini gösterir, sonra bu emareler artar - artar. (yani adı geçen aşınma için ralli parkuru kıvamındaki yolda bir kere değil, pek ama pek çok kere hızlı araç kullanmanız gerekir)

...garanti reddi kararı bence normal (yukarıda açıkladığım sebeplerden ötürü) servisten yardım istenmesi, indirim talep edilmesi, Ford katılımı istenmesi ve çıkan onarım maliyetine bu şekilde bir kere daha bakılması .. olmadı @Cem Boneval, ustamızın belirttiği şekilde çözüme gidilmesini tavsiye ederim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servisin arıza software güncellemesi ile giderildi demesiyle sevinerek servise gidip aracımı teslim aldim fakat direksiyon hareketleri sirasinda ses ve boşluk hissetmem sevincimi kursagimda bıraktı.antalya cok oto cem ustanin yardımı ile aracimi Kıvırcık oto direksiyon servisine getirdim.direksiyon kutusu komple sokuldu ve arızalı olduğu anlaşıldı.yenisi ile değişim yapiliyor.1500 tl işçilik dahil 1 yıl garantili olarak takılmasına karar verdik.fotografta arızalı parça ve yenisinin montajini paylaşmak istedim.bu sorunla karşılaşan olursa bilgi amaçlı forumda bulunmasi hepimize yararli olacaktir kanisindayim

a3183d6bc76e5e69d574ce3137583c9d.jpg68ad72384cee71fd58140d4664046bea.jpg1f1f031bdfa00289e8df394aeaa0a3c3.jpg

Şunu da eklemek istiyorum foto da görülen körük kelepçesi gevşek oldugu için o bölgeden su sızmasi arızanın nedeni okarak tespit edildi.

Hasan Meral tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servise daha önceleri on bölgeden genellikle çukurlu yollarda ses geldiğini yoldaki tüm bozuklukları direksiyonda hissettiğimi garantisi var iken belirttim fakat bunun bir arıza olmadığını ford direksiyon sisteminin cok hissiyatli olduğu için benim bu yol deteylarini farkettigimi,sankin pozitif bir özellik miş gibi anlattılar tarafima.demem o ki servis bu kronik arizayi hiçbir sekilde kabul etmiyor cok ısrar eden olunca garantiden kutunun değişimini yapıyor. Bunu daha önceleri hepimiz forumdan biliyoruz.servis kutu arizalarini kabul ediyor fakat bunu kusurlu kronik bir arıza olarak kabul etmiyor.

Hasan Meral tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Değişince ses geliyorsa gidecek mi ? Ses gelmesi kronik sorun mu oluyor ? vs vs neyse şuan uzatmanın anlamı yok kavramlar konusunda sorunları dile getirmeye çalışmak isterdim lakin olay üzerine anlatmanın anlamı yok onu ön gördüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ses yok artık evet,çukurlarda ya da girdaplarda direksiyonda çekme de kalmadi,bariz fark var artık.kullanılan yol şartları ve aracın torku ve beygir gücü bu arızanın ortaya çıkmasında etken olabilir.agresif kullananimi seviyorum,çok debriyaj gaz ikilemesi ile ara hizlanmalarin limitlerini zorluyorum.bunlar kutuyu zorlamis olabilir.fanatik bir focus hayrani değilim fakat dikkatli kullanicilarin hepsinin bu sesi duyduğunu siz benden daha iyi takip ediyor ve biliyorsunuzdur.burada bilgi paylasimi yapiyoruz,hicbir marka ve sermayenin savunuculugunu tasvip etmiyorum.herkese iyi forumlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ses yok artık evet,çukurlarda ya da girdaplarda direksiyonda çekme de kalmadi,bariz fark var artık.kullanılan yol şartları ve aracın torku ve beygir gücü bu arızanın ortaya çıkmasında etken olabilir.agresif kullananimi seviyorum,çok debriyaj gaz ikilemesi ile ara hizlanmalarin limitlerini zorluyorum.bunlar kutuyu zorlamis olabilir.fanatik bir focus hayrani değilim fakat dikkatli kullanicilarin hepsinin bu sesi duyduğunu siz benden daha iyi takip ediyor ve biliyorsunuzdur.burada bilgi paylasimi yapiyoruz,hicbir marka ve sermayenin savunuculugunu tasvip etmiyorum.herkese iyi forumlar

Bazen bilgisizlik be bilgili olmak çoğu kavramın anlamını değiştirir. Bu söylediklerinizden sonra direksiyon bozulmuş olabilir. Tutup burada tutarsızca kişileri savunmanın olmadığını herşeyin göründüğü olmadığını tıpkı dediğiniz gibi herkesden iyi tecrübe etmiş olduğumuzu tahmin etmiş olmanız gerekirdi. Sonuç olarak değiştirdiğini parçanında tekrar aynı şeyleri yaşatacağını -benzer hallerde- göreceksiniz.

Burada herkesi görüyor okuyor diyorsunuz ee sonuç olarak 3 sene içinde kaçtane sorun oldu ve ismi kronik oldu diyoruz. Kelimelerin anlamınlarını tartışmaya  girmek bile gereksiz, malın savunuculuğunu yapacak olsak siz demeden yaşadığınız sorunlarınızı iletmezdi ilgililere.

Burada sizin için çabalayan insanlar için -İstediğiniz yorumu yapmakta serbestsiniz- kelime itham etmeye gelirse sıra, orada susturmak zorunda kalabiliriz, kimsenin haddine değil bu yorum. 

Biraz düşünerek yorum yapalım.Yaşadığınız sorunların kaynağı burası değil unutmayın. Herşeyden önce insanların yorum yapma hakkına sahip olduğunu da unutmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Her direksiyon arizasi yaşayan buraya gelip yaziyor zannederek yanlış istatistik yapıyorsunuz da olabilir.parcanin fotolarıni gördünüz muhendis olmaya gerek yok,kalitesiz tasarim yoksunu,izalasyonun olmadığı bir parça.ford focus eski kasalarda dahil birçok insan diger marklara oranla bu parçayı degistirmek zorunda kalmış.herkesin değiştirmiş olması mı gerekiyor kronik arıza sınıflandırmasina girebilmesi icin.kavram derken siz bunu mu kastediyorsunuz.yorumlarim itham ve hakaret icermiyor ama otosan yetkilisi gibi davranmaniz hoş değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Her direksiyon arizasi yaşayan buraya gelip yaziyor zannederek yanlış istatistik yapıyorsunuz da olabilir.parcanin fotolarıni gördünüz muhendis olmaya gerek yok,kalitesiz tasarim yoksunu,izalasyonun olmadığı bir parça.ford focus eski kasalarda dahil birçok insan diger marklara oranla bu parçayı degistirmek zorunda kalmış.herkesin değiştirmiş olması mı gerekiyor kronik arıza sınıflandırmasina girebilmesi icin.kavram derken siz bunu mu kastediyorsunuz.yorumlarim itham ve hakaret icermiyor ama otosan yetkilisi gibi davranmaniz hoş değil.

Hangi cümle bu yöne sevk etti sizi?  Sizin birşeylerden emin olamayıp, insanları tanımadan itham koymanız hoş mu?

Ne marka olursa olsun önceliği markaya veren birisiyim çünkü çok insan gördük burada bile, işlerini halledene kadar ayrı, işini halledince ayrı yorum yapıyor, siz bile kullanım tarzınızı şimdi iletiyorsunuz, bunu başta iletseniz inanın gelen yorumlar değişirdi.

Bazı şeyleri bilip buna sizin yanınıza geçip cevap vermeyince insan otosancı mı oluyormuş? 

Kronik olması, neredeyse her aracın ayın sorunu yaşamış olması gerekiyor evet, tutup bir parçadan ses geliyor diye pahalı bir parçayı değiştirdiğini nerede gördünüz okudunuz?   Her direksiyon arızası yaşayan tabiki gelmiyordur, ama yaşamayanların hiçbiri gelmiyor :) Ben bu parçadan memnunum diyen yok yani. 

Evet belli ki siz mühendis değilsiniz ve de sektörle de pek ilginiz yok. Bırakın da bir zahmet, mühendis adayı ve özel ilgi gösteren kişi yorum yapsın. Buarada benim kullandığım aracın hatalarının bir bir dile getirdiğim başlığı bulup okuyabilirsiniz. 

Ve size ilettim sanırım okumadınız, siz bu tür serzenişleri iletmeden otosancı dediğiniz şahıs yardımcı olmak için birşeyler yapıyor dile getiriyor. Bir malın savunucu olan biri emin olun uğraşmaz.

Sonuç olarak insanın doğasında var; duymasını istemediği şeyler söylenince şucu bucu olursun, alıştık. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gelişmiş ülkelerde binlerce sağlam aracı servis neden geri çağırıyor,sizin mantiginiza göre hepsi arızalı olması gerek.tek araçta airbag açılmadı diye bütün araçları servise çağıran markaları herkes okuyor görüyor.neyi tartisiyoruz anlamadim.servise para kaptirmaycagimi anlayip ariza ışığını söndürüp beni ugurlayan bir markanın benim için değeri yoktur.aksini savunana da saygı duyarim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gelişmiş ülkelerde binlerce sağlam aracı servis neden geri çağırıyor,sizin mantiginiza göre hepsi arızalı olması gerek.tek araçta airbag açılmadı diye bütün araçları servise çağıran markaları herkes okuyor görüyor.neyi tartisiyoruz anlamadim.servise para kaptirmaycagimi anlayip ariza ışığını söndürüp beni ugurlayan bir markanın benim için değeri yoktur.aksini savunana da saygı duyarim.

Hasan bey, gelişmiş ülkeye gitmenize gerek yok; bizde de çağrılan binlerce araç oldu, olacaktır da ama alanen ama özel ulaşılarak. Unutmayın çağrılan araçlar belli dönemde üretilen veya belli bir parçaya sahip otomobiller için geçerlidir yani bir geri çağrılma TÜM otomobiller ile yapılmaz (genel olarak böyle). Bu sebeple size yabancı kaynaları sordum bu konu ile alakalı olarak.  Ülkere göre, bazen tamamen farklı parçalara sahip olduğumuzu da dip not verebilirim. (Yani her marka/model çağrımında niye ülkemizde olmadı diye dert yanmaya gerek yok)

Belli ki sizin ilgilendiğiniz servis bazı şeyleri hatalı yapmış bunda zaten hemfikiriz. Bunu savunan kimse yok ortada zaten, dediğim gibi yaranızın peşine aksi yorum yapılmayacak karaktere sahipmişsiniz, öğrendiğimiz iyi oldu bundan sonra susar 1 ay sonra yorum yaparız. Gelecek dönem sesli direksiyon kutusu vakaası ile.

Görüşmek üzere.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.