Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Focus 1.0 Anlık Yakıt Tüketimi Deneyimlerim

Oguz A

Önerilen Mesajlar

Selamlar iyi forumlar,

Yaklaşık 1 sene önce Focus 1.0 ecoboost aldım ve şuana kadar gayet memnunum :yeah: Bazı tüketim değerlerini sizlerle paylaşıp fikirlerinizi öğrenmek istedim. Tüketim değerlerinden çok fazla anlamam ve hiç bir iddaam yoktur !! Sadece işinize yarayabilceğini düşündüm.

Yaklaşık 2 ay önce şehir dışına çıktığımda yolda giderken aracın farklı hızlardaki anlık tüketim değerlerini çekmiştim.

Videoda sırasıyla

0-59 arası 120km

59-2.29 arası 100km 

2.36-2.50 arası 90km

3.10-3.40 arası 140km

3.40 sonrası 160km

Başka merak edilen birşey varsa cevaplayabilirim...

Gökova-İzmir toplam 245km gidildi

Ortalama hız 60 civarı yolun büyük kısmını 95 e sabitleyerek gitmiştim.

Ortalama tüketim 4.8 di

Yola çıkarken yarım depodan biraz az gösteriyodu. Çeyrek depoya yaklaşırkenki benzinhofg.jpg

Ortalama Tüketim

4iif.jpg

Oguz A tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 kişi ile düz yolda normal, daha performanslı, virajlı yol, HS açık iniş-çıkışlı tüketim için başlığıma bakabilirsiniz. tatil izlenimleri

en az tükettiğim yol, 5 kişi+full bagaj(yaklaşık 350 kg), Zonguldak-bodrum 6.2 lt dir..sadece 2-3 saat klima çıktı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlık değerler yollara göre farklılıklar gösterir siz herzaman bu değerleri görüyorsanız lafım yok çünkü değerler çok iyi...

Açık havalarda ve düz yollarda genellikle bu civarlarda ama en ufak değişimde anında fark ediyor.

Yokuş yukarı görüntülerini de çekip yayınlayabilir misiniz? Çünkü bu değerlere yakın tüketimi düz yolda ve de hafif inişli yollarda 1.6 ecoboost ile çok rahat görebiliyorum.

En kısa zamanda çekip paylaşırım  :) Hız olarak bi sınır varmı ?

1 kişi ile düz yolda normal, daha performanslı, virajlı yol, HS açık iniş-çıkışlı tüketim için başlığıma bakabilirsiniz. tatil izlenimleri

en az tükettiğim yol, 5 kişi+full bagaj(yaklaşık 350 kg), Zonguldak-bodrum 6.2 lt dir..sadece 2-3 saat klima çıktı

Evet incelemiştim konunuzu elinize sağlık detaylı bir inceleme olmuş  :yeah: Ben henüz okadar detaylı bir inceleme yapamadım ama fırsat bulursam yapmaya çalışıcam.

Şuan en güncel olarak Gökova-İzmir toplamda 245km hız olarak 95 e sabitlemiştim bütün yol boyunda ortalama 4.8 di. Araçta tek kişiydim bagaj nerdeyse yoktu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar herkese merhaba,

1.0 ecoboost aracımı alalı bir hafta oldu 400 km de ... aracı 2000-2500 devir akıtarak kullanmaya özen gösterdim, ş.içinden fazla çevre yolunda binmişimdir ...

ilk yakıt deneyimim pompa 7,8 lt/100km (7,0 lt/100km bilgisayar) ... çok fazla :((

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yokuş yukarı görüntülerini de çekip yayınlayabilir misiniz? Çünkü bu değerlere yakın tüketimi düz yolda ve de hafif inişli yollarda 1.6 ecoboost ile çok rahat görebiliyorum.

Yokuşun eğimi karşılaştırılacak yokuşun eğimiyle aynı olmalı ve gaza aynı derece de basılmalı ki karşılaştırma yapılabilsin. Çok zor anlık tüketimle karşılaştırma yapmak. Ortalamayla bile zor ki zaten :) Hepsi bi yana arabayı alalı 16 bin km yol yaptım ama tayindi taşınmaydı vs. derken tam olarak kendimi bir türlü toparlayamadım, gazın dibine dibine giremedim doya doya yahu. Ekonomiden sıkıldım iyice.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yokuşun eğimi karşılaştırılacak yokuşun eğimiyle aynı olmalı ve gaza aynı derece de basılmalı ki karşılaştırma yapılabilsin. Çok zor anlık tüketimle karşılaştırma yapmak. Ortalamayla bile zor ki zaten :) Hepsi bi yana arabayı alalı 16 bin km yol yaptım ama tayindi taşınmaydı vs. derken tam olarak kendimi bir türlü toparlayamadım, gazın dibine dibine giremedim doya doya yahu. Ekonomiden sıkıldım iyice.

Cebinin iyi olduğu dönemlerde kurtlarını dökmek için denemeni yapacaksın. Bu araçla dizel olduğu halde ekonomi yapayım diye Kayseri'ye yetişene kadar bayağı bir sıkıntı yaşamış 90-100 km aralığında ancak 5.2 ortalama tutturabilmiştim.Bu sorun sadece ecoboosta has bir durum değil, ülke ekonomisinin ağırlıklı olarak akaryakıttan nemalanması yüzünden kaynaklanan bir sorundur.Tüketimde sihirbazlık yapma çabası herkesi kasıyor. :) nokia3200f.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cebinin iyi olduğu dönemlerde kurtlarını dökmek için denemeni yapacaksın. Bu araçla dizel olduğu halde ekonomi yapayım diye Kayseri'ye yetişene kadar bayağı bir sıkıntı yaşamış 90-100 km aralığında ancak 5.2 ortalama tutturabilmiştim.Bu sorun sadece ecoboosta has bir durum değil, ülke ekonomisinin ağırlıklı olarak akaryakıttan nemalanması yüzünden kaynaklanan bir sorundur.Tüketimde sihirbazlık yapma çabası herkesi kasıyor. :) nokia3200f.jpg

En azından motorun kurum yapmaması için arada bir 20-30dk devirli kullanmak lazım. Arkadaşlarım motorun 1800 devir civarlarında durduğunu görünce "gemi motoru gibi çalışıyor" diyorlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En azından motorun kurum yapmaması için arada bir 20-30dk devirli kullanmak lazım. Arkadaşlarım motorun 1800 devir civarlarında durduğunu görünce "gemi motoru gibi çalışıyor" diyorlar :)

Elbette dizel araç daha ekonomik ama daha çok özen istiyor, bence dizel-benzinli arasında artısı ve eksisi ile terazide denge sağlanıyor.Bunu yazarken direksiyondan hiç inmeyenleri değilde kendim gibi araç kullananları kastediyorum.(Yıllık azami 10-15 bin km) Gemi motoru abartılı duruyor, ısınmamış dizel motor yapısı gereği gürültülü çalışır fakat ısındıktan sonra öyle ahım şahım rahatsızlık vermez. :) Haz verici şeyi ise torku ama yüksek devirlerde yığılmayı bariz hissediyorsun. Tabi bunları belirten kişinin ecoboost kullanıcısı olduğunu da hatırlatmak isterim. :D

Nihat Abukan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.