Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yıllara Göre Trafik Kazaları Grafiği...

Coşkun Avcu

Önerilen Mesajlar

Sayıları nereden aldınız bilmiyorum, ama kanımca resmi sayıları ne ölçüde doğru yansıttıkları çok kuşkulu

Bir kere Türkiye gibi bir ülkede 2013 yılının istatistiklerini sağlıklı olarak ancak önümüzdeki yıl ortalarında alırız.

Ancak amaç kazalarda sayı, ölü ve yaralı verilerinin seyrini izlemekse Türkiye  İstatistik Kurumunun güzel bir yayını var, 2003-2012 yıllarını kapsıyor ve oldukça detaylı.

Buradan indirip inceleyebilirsiniz. Özellikle Avrupa ölçeğindeki konumumuz açıkcası beni epeyi şaşırtmıştı.

Sadece iki alıntı yapacağım:

kaza1.jpg

kaza2.jpg

Bu tablolardan da kolayca anlaşılacağı üzere trafik aza sayılarında oldukça lineer bir artış var, ölümlü/yaralanmalı kaza sayılarında da öyle.

Ancak ölü sayıları yıllar içinde azalıyor, ancak yaralanma sayıları kaza sayısına paralel olarak artıyor.  

Eminim ki EGM bu rakamlara bakarak radar kontrolleri sayesinde eskisi kadar hızlı gidilmediğinden göreceli düşük enerjili kazalar oluştuğunu bunun da ölü sayısını azalttığını iddia edecektir. 

Bense araçlardaki pasif güvenlik tedbirlerinin artmasının esas etken olduğunu düşünüyorum.

Belki ikisi de doğrudur kim bilir?

Neyse yazdığım gibi komplo teorilerinden önce bence kaynağı inceleyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir şey daha eklemeliyim, araç sayısı arttı, kaza sayısı da o oranda artmamıştır diyenler için:

kaza3.jpg

(2)  Son beş yılda tüm kazalar değil sadece ölümlü/yaralanmalı kazaların sayıları esas alınmış.

Bu tablo da incelendiğinde taşıt sayısına oranla kaza sayısında pek bir fark olmadığı hatta hafif bir artış gözlendiği dahi yazılabilir.

Yani kurallara uyma işi bence verilerle pek desteklenmiyor.

TRAMER Ekim-2013 tarihli rapor...Bu yüzden aklıma takıldı, acaba kazalar Ekim'den sonra mı artıyo diye

Bu sayılar kaza tespit tutanakları esas alınarak verilmiş anladığım kadarı ile. 

Kaza Tespit Tutanağı, trafikte en az iki aracın yalnız maddi hasarlı bir kazaya karışmaları sonucu, tarafların anlaşarak sigorta şirketi ya da polise gerek kalmadan, aralarında düzenlemiş olduğu tutanaktır.

Yani gerçek kaza sayılarını yansıtmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

(2)  Son beş yılda tüm kazalar değil sadece ölümlü/yaralanmalı kazaların sayıları esas alınmış.

Maalesef ülkemizde Avrupa standartlarını yakalayabilmek için istatistiklerle ne kadar oynandığının farkındayım. Bu yüzden konumumuz sizi şaşırtmış olmasın...Belli kriterlere ulaşmamız gerekiyo ya... yalancıktan da olsa....

Coşkun Avcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mesele insanımızın hala araba kullanma ve kurallara uyma kültürü kazanmadığının delili bu veriler..

o kadar duble yol yapıldı.. ama yanlış bilmiyorsam ş.içi  ölümlü kazalar, ş.dışı kadar var..tablodaki minibüs, kamyonet, motorsiklet vb yüzdelerden ş.içi riskide açıkça görülüyor..

bizim okulda ki,öğretmen arkadaşlar korkudan, ceza yememek için alıyorlar kış lastiklerini bu sıralar. güvenliklerini düşünecek olsalardı bu zamana kadar alırlardı.

bunu öğretmen yapıyorsa vay halimize, birde trafik dersi diye ders var yani..

hadi bizim meslektaşlar alıyor da hala konya sokaklarında kış lastiği olmayan minibüsler var, nerede denetim!!!

2008 den beri çevremdekilere kış lastiği aldırmaya çalışıyorum, epey yol kattetmiştim, neyse artık 54 ili kapsayan yasakta geldi mecbur alırlar..

bazılarıda arabayı evin önüne kitler minibüsle, tramvayla gelirim diyor ya şaşıyorum. arabaya 50-70 bin, servise her yıl 400 tl, yakıta yılda en az 2500 tl ödeyen insanlar, neden 3-5 sene kullanacakları lastiğe 1000 tl vermezler, hemde can taşırken..

Allah emanet yaşıyoruz bu memlekette..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yasağın 54 ile gelmesi de ayrı bi konu bu arada...  Sanki Diyarbakır'a kar yağmıyo..

Bizim böyle bi hedefimiz var mı? Avrupa Birliği ülkelerinin ölümlü kaza verileri:

vsC8BRt.jpg

Coşkun Avcu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konuda daha yeni sunum yapmış biri olarak:

Bunlar sadece kayıtlı kazalar, bir de kayıtsız olanlar var.

Kaza tespit tutanağı ile tarafların anlaştığı kazalar bunlara dahil değil.

Kazaların 80%'i düz yollarda ve 90% üzeri sürücü hatasından kaynaklanıyor.

Her dört kazadan birinde hava koşullarının etkisi var.

Aklıma ilk kalemde gelenler bunlar. Çarşambaya rapor teslimi var, ondan sonra daha detaylı yazarım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, "Ortak Alan - Sosyal Konu Dışı Paylaşımlar :)" kategorisinden " Otomobil DünyasıDiğer Otomotiv Haberleri" kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,

Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.