Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Reçetesiz İlaç Satışına Yasak !!!

Ahmet A.

Önerilen Mesajlar

bazı tehlikesi olmayan ilaçları serbest bırakabilirler, krem, bazı  ağrı kesici , medikal şampuanlar ya da göz damlası gibi.Bazı doktorlar sadece belli markaları yazıyorlar.Gerçi güvenmekten başka çaremiz yok. Benim dr arkadaşların hepsi aman ilkaç içme biz yazmıyoruz olabilidiğince diyor ve kendileri de kullanmıyorlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rapor yazdırırsanız gerek kalmaz. Süresi biten ilaçları doğrudan eczaneden alabilirsiniz (1 veya 2 yılda bir yeniletmek şartıyla).

yeni çıkmış raporla  ilk reçeteyle 1 aylık alıyorsunuz ilacınızı. 1 ay sonra ikinci kez gidip yazdırdığınızda 3 aylık alıyorsunuz. 3 ay sonr doktora gitmeden 1 kereye mahsus devam reçetesi adı altında ilacı alabiliyorsunuz. Sonra tekrar reçete etmeniz gerekiyor.

Şimdi kötü ağrı kesici için bile reçete mi gerekecek?

Nöbeçi eczane sistemini de kaldıracaklar mı?

En basit örnek Parol tb. 1.5TL... Reçetesiz satışı yasak... Uygun dozlarda kullanmadığında Karaciğer yetmezliği yapabiliyor örneğin...

Nöbetçi eczane sistemine devam ancak bundan sonra savcılıktan koruma istemek lazım. İlacı vermediği için eczacıya şiddet haberleri yakındır....

Uçkurumuz içinde reçete isterler yakında...

Diyelim geceden bir kaza oldu ertesi gün hapı alacaksın. Fiyatı 17 TL. Senin bunu reçete etmen gerekecek.

Devlete muayene ücretini de ödeyip devletin ödemediği  ilacı yine kendi paranla temin edeceksin... Sanırım  burdaki amaç nüfus patlaması yaratmak.

(bkz. En az üç çocuk)

@Ahmet A., denetimler ne durumda, bu konudaki ceza tedbirleri nedir, sanırım 200-250 TL bir ceza ödetiliyor, sizin açınızdan durum nasıl gözüküyor?

Abi telaffuz ettiğin miktarları bende medyadan duydum. Sağlık müdürlüğü böyle bir ceza henüz yok ama satmayın diyor.

Düşüncelerimi en sona saklıyorum  :yeah:

Migren ve alerjim için ilaç kullanmam gerekiyor.. Tabii hekimim yazıyor ve alıyorum .. Ancak seyahatlerim çok ve zaman ları belli olmadığı için reçetesiz ecz. Ziyaretlerim olmaktsaydı , sanıyorum beni yakından ilgilendiriyor yeni olay......???

aynen öyle abicim. yenge hanımın üstüne falan fazladan yazdır yedek bulunsun :)

Sağlık sektöründe yapılan her hamle; bu sektöre girmesi için türlü türlü imtiyazlar verilen yandaşların ekmeğine yağ sürmek içindir.

Aydın abi ipin ucunu yakalamış bile....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

???

bizim sitenin yanında sağlık ocağı var , orada da bir doktor bizim aile hekimimiz miş , orada ayakta tedavi olup ; reçetete yazdırabiliyorum , hatta birçok kan tahlilimide bedava yapıyorlar ...

ilaç yazdırmak için illa hastaneye gitmek gerekmiyor demek istedim ... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bizim sitenin yanında sağlık ocağı var , orada da bir doktor bizim aile hekimimiz miş , orada ayakta tedavi olup ; reçetete yazdırabiliyorum , hatta birçok kan tahlilimide bedava yapıyorlar ...

ilaç yazdırmak için illa hastaneye gitmek gerekmiyor demek istedim ... 

Aile hekimliklerinde ilaç yazılmışsa 3 kaleme kadar 3 TL sonra ki her kalem için ekstra  1 TL (ör. 5 kalem 5 TL- 1 kalem 3 TL)....

Reçete yazdırmak ücretsiz ama reçetedeki ilaçları alınca muayene ücreti tarafınızdan tahsil ediliyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama reçetenin nereden yazıldığına bakılmaksızın 3 kutu ilaç için 3 TL, 3 kutudan fazla her ilaç için 1 TL ilave ücret tahsil ediliyor eczacılar tarafından devlet adına!

Not: Ahmet daha erken davranmış, benimki de teyid mesajı olsun.

Böyle uyutuluyoruz işte, ücretsiz zannediyoruz hala!

Halbuki "yürütme" çalışıyor...

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aile hekimliklerinde ilaç yazılmışsa 3 kaleme kadar 3 TL sonra ki her kalem için ekstra  1 TL (ör. 5 kalem 5 TL- 1 kalem 3 TL)....

:) hadi yaa , ayakta muayne değilde ayakta ....   :kıhkıh: .

minareyi çalıp klıfınıda uydurmuşlar ....

ilaç konusu neysede , ben troid hastasıyım ; devamlı kan tahlili yaptırmam gerekiyor , en azından onları ücretsiz yaptırabilmem iyi tarafı olarak ; bardağın dolu tarafından bakayım bari :=

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

en azından onları ücretsiz yaptırabilmem iyi tarafı olarak ; bardağın dolu tarafından bakayım bari :=

Onları da ücretsiz yaptırmıyorsun ki, sigorta primi ödüyorsun ya...!

Ayrıca hastanedeki reçetesiz her muayenen için ileride ilk reçetede eczanede tahsil edilecek 5 - 8 TL alacak yazıyor devlet.

Gene yazıyorum: "Yürütme" iş başında! 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

valla nereden nasıl cebimize gireceklerini şaşırdılar ... Birde öyle birşey ki , konuya vakıf olmadığın zaman farkedemiyorsun bile :)

Bizzat bakan çıkıp aile hekimliklerinden katılım payı alınmamaktadır dedi dün. 

Onlar bile takip edemiyorlar ki nerden neyi yürüttüklerini...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizzat bakan çıkıp aile hekimliklerinden katılım payı alınmamaktadır dedi dün. 

Doğru demiş, parayı muayene için değil reçete için alıyorlar, katılım değil yazılım payı!

Beni en çok rahatsız eden de eczacıları buna alet etmeleri... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğru demiş, parayı muayene için değil reçete için alıyorlar, katılım değil yazılım payı!

Beni en çok rahatsız eden de eczacıları buna alet etmeleri... 

Zamanında (2004-2005)meslek büyüklerimiz o sarı ineği hiç vermeyeceklerdi... 

edit: birazdan teb açıklama yapacakmış... 

REÇETESİZ İLAÇ SATIŞIYLA İLGİLİ DÜNDEN FARKLI BİR UYGULAMA YOK

Son günlerde kamuoyunda sıkça yer aldığı üzere, “reçetesiz ilaç satışı” ve “ertesi gün ilaçları” konusunda çeşitli tartışmalar yaşanmakta, gerek eczacı kamuoyu, gerek halkımız bu tartışmaları izlerken tedirginlik yaşamaktadırlar.

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki; Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti olarak, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, bahsi geçen konuyla ilgili düşüncelerimizi ileterek kendilerinin de fikirlerini almış bulunmaktayız. Şöyle ki; geçtiğimiz mart ayı içerisinde illere gönderilen iki farklı genelge ile yazı içerisinde geçen ilaçlarla ilgili düzenleme olduğu, bu yazılar dışında kalan ve kamuoyuna yansıdığı gibi “ertesi gün ilacı” ve diğer ilaçlarla ilgili herhangi bir uyarının yapılmadığı belirtilmiştir. Söz konusu her iki genelgenin de “eczacılarımızın zaten uyguladıkları bir içeriğin hatırlatılması” olduğu da ayrıca tarafımıza belirtildi.

Tüm bunların ışığında, her iki genelge muhteviyatındaki bilgilerin meslektaşlarımızca dikkate alınması gerekmektedir. Eczacılarımızın nakit satışlarını mutlak suretle İTS’ye bildirmeleri büyük önem taşımaktadır. Kurum tarafından, Birliğimize şu ana kadar tüm ilaçlarla ilgili olarak iletilen herhangi bir genelge yoktur. Bugün itibariyle; dünden farklı bir uygulama olmadığı gibi, şu an tedirginliğe neden olacak bir durum da söz konusu değildir.

Tüm eczacı kamuoyumuzun dikkat ve bilgisine sunarız.

Kaynak: http://www.teb.org.tr/index_.php?modul=haberdetay&id=1177645

Ahmet A. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.