Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Nuri Kantarı Kaybettik.....

Bekir B.

Önerilen Mesajlar

Tekin Akmansoy

32 yıl boyunca evlerimize konuk olan Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi "Kaynanalar"da, "Nuri Kantar" tiplemesiyle hafızalara kazınan Tekin Akmansoy, hayata veda etti. Aynı dizide eşini canlandıran Leman Çıdamlı da iki ay önce yaşamını yitirmişti
Ailece akşam yemekleri yendikten sonra hep beraber televizyonun karşısına geçilen yıllardı... Henüz evlere ikinci televizyon girmemişti, bu nedenle ajanslar (haberler), reklamlar ve diziler hep birlikte çekirdek ve meyve eşliğinde izlenirdi. Kayserili işadamı Nuri Kantar ve eşi Nuriye Kantar 1974'te ilk ekranda görüldüğünde hiç kimse bu ailenin hayatımıza bu denli nüfuz edeceğini bilemezdi. Tiyatro sanatçısı Tekin Akmansoy'un başrolünü yaklaşık 2 ay önce 18 Aralık'ta hayatını kaybeden Leman Çıdamlı ile paylaştığı "Kaynanalar" dizisi tam 32 yıl sürerek Türk tarihinin en uzun soluklu dizisi oldu. Meddah geleneğini gelecek kuşaklara bırakmak için ömrü boyunca sanattan kopmayan 89 yaşındaki Akmansoy, dün saat 09.00 sıralarında uzun süredir tedavi gördüğü Şişli Memorial Hastanesi'nde yaşama veda etti. Ardında "Nöri Kantar" aksanıyla söylenen bir isim ve neredeyse 80 yıllık bir tiyatro geleneği bırakarak...

'NURİ KANTAR' ELEŞTİRİSİ
Tekin Akmansoy, "İki Aile", "Kaynanalar", "Emret Muhtarım", "Beybaba" ve "Sonradan Görmeler" dizileri ile "Mezarımı Taştan Oyun", "Kanlı Feryat", "Kaderin Mahkûmları", "501 Numaralı Hücre", "Köyden İndim Şehre", "Kanlı Deniz", "Nöri Gantar Ailesi" ve "Kaynanalar" filmlerinde rol aldı. Akmansoy, vefatından önceki son söyleşilerinden birinde "Nuri Kantar bana çok şey borçlu, ben ona değil" derken, sözlerine şöyle devam etmişti: "Eğer sanatçı her oynadığı role benzemeye kalkarsa, hiçbir şeye benzemez. Sayesinde Türkiye beni tanıdı. Tiyatro çerçevesinde 5 bin kişi tanırken, 5 milyon tanıyanım oldu. Yatır gibiydim. Sokakta beni gören sarılır, fotoğraf çekilmek ister

Basında yer alan haberlerden sadece biri....Allah rahmet eylesin..........

Bekir B. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.