Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Uzun Yollarda Direksiyon Sertleşmesi

Mehmet Can Hatipoğlu

Soru

Herkese günaydın,aracımı teslim aldıktan sonra 3100 km kadar yol kat ettim yollarda başıma anlam veremediğim şu olay geldi.km sayacını takip etmemiştim ama tahmin ediyorum 200 300 km kadar gittikten sonra hızımı 120 ve üzerine çıkardığımda aracımın direksiyonunda bir sertleşme oluyordu.dikkate almadan devam edip mola verdikten sonra tekrar yola çıktıktan sonra tekrar aynı km ler civarında aynı direksiyon sertleşmeleri yaşadım.

Bu durumu gerek kullanım ile kitap tan,internetten araştırdım.Forumlarda araştırdım.Ford kullananlara sordum sitemizdeki forumlarda araştırdım bu konu ile ilgili net bir cevap bulamadım.

Daha önce ford araç ile uzun yolculuklar yapmadığım için sorunun da şehir içi kullanımlarda ortaya çıkmadığı ile ilgili olarak sitemizde başlık olarak açamadım.

Kendimce şu kanıya vardım;bu sorunun bir güvenlik tedbiri olduğunu bununda bir donanım olarak sunulduğu düşünmekteyim.

Bu konu ile ilgili bilgi paylaşımlarını değerli arkadaşlarımdan bekler.Verecekleri bilgiler için şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

@Volkan Alan, ilk kulladığınızda önceki kulladığınız araca göre daha hafif geldiği için öyle hissetmişsiniz büyük olasılıkla . şimdi artık sizinde dediğiniz gibi alıştınız ondan oluyor. ama direksiyon 90 model doğan direksiyonu gibiyse bilemem :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ben aldıgımda 3 hafta kadar önce direksiyon daha yumusaktı sanki.Acaba bana mı öyle geliyor ben mi alıştım yoksa sireksiyonda mı sıkıntı var..Sanki parmağımla bile çevirebiliyordum şimdi olmuyor gibi...?

Arada lastik havalarını ciddi boyutta indirdik mi? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arada lastik havalarını ciddi boyutta indirdik mi?

evet 45 gibi idi teslim aldığımda 32 ye indirdim?? Bundan sebep olabilir mi?

@Volkan Alan, ilk kulladığınızda önceki kulladığınız araca göre daha hafif geldiği için öyle hissetmişsiniz büyük olasılıkla . şimdi artık sizinde dediğiniz gibi alıştınız ondan oluyor. ama direksiyon 90 model doğan direksiyonu gibiyse bilemem :D

önceki 2006 fusiondu.onun gibi geliyor yada azıcık iyi :) ilk aldıgımda çok fark bulmuştum.napsam ki sıkıntı oldugunu anlamak için

Volkan Alan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sevindim bu cevaba, çok teşekkür ederim.. Bu arada Hocam 32 az gibi geliyor ama sizin de mi öyle, (2 kişi) , 
Kullanım kılavızı 31 psi diyor, ama ölçüm yaptığın saatin doğru olması da önemli tabii...  :P

Bana gayet iyi geliyor!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öteki sayfada ki espri iyiymiş :D 

Bu arada normal bi durum direksiyonun yüksek hızlarda sertleşmesi. Bunu nasıl anladınız ki? Ani bi manevra yapmanız mı gerekti o hızlardayken. 

Bir de bu sistemin bi dezavantajı var. Mesela 140 km hızla seyrediyoruz 40 m önümüze aniden bi nesne çıktı frene asıldık hızımız 50 km lere kadar düştü, ve manevra yapmamız gerekiyor. Nesneye yaklaştık ve sağa kırıcaz ama direksiyon hala çok sert. O standart yumuşaklık direksiyona bir anda yansımıyor. Zor durumda bırakabilir. Bayağı bir sert oluyor hatta. 

Focustayken dikkatimi çeken bir şeydi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öteki sayfada ki espri iyiymiş :D

Bu arada normal bi durum direksiyonun yüksek hızlarda sertleşmesi. Bunu nasıl anladınız ki? Ani bi manevra yapmanız mı gerekti o hızlardayken. 

Bir de bu sistemin bi dezavantajı var. Mesela 140 km hızla seyrediyoruz 40 m önümüze aniden bi nesne çıktı frene asıldık hızımız 50 km lere kadar düştü, ve manevra yapmamız gerekiyor. Nesneye yaklaştık ve sağa kırıcaz ama direksiyon hala çok sert. O standart yumuşaklık direksiyona bir anda yansımıyor. Zor durumda bırakabilir. Bayağı bir sert oluyor hatta. 

Focustayken dikkatimi çeken bir şeydi. 

İlk teslim aldığım hafta çok yumuşak geliyordu tek parmağımla rahatça çevirebiliyordum.Şuan öyle değil gibi geliyor.Zorlanarak çeviriyom parmağımla.Çok kötü değil ama düşük hızlarda ilk gün aldıgıma göre sert.Yalnız bunun nedeni lastik havalarının azaltmam olabileceğini söyledi Cem Bey.

Umarım ondandır.Bir arkadaşımda da aynı arabadan olsa idi karşılaştırırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Umarım ondandır.Bir arkadaşımda da aynı arabadan olsa idi karşılaştırırdım.
Yoo kolay gene 45 yap lastik havalarını hemen anlaşılır.

Ayrıca direksiyon parmakla değil tam kavrayan iki el ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Aşırı hafif direksiyon ani manevralarda sorun yaratır aşırı tepki nedeniyle...

Hız ile sertleşmesi kullanımı zorlaştıracak boyutta değil, bence hala fazla hafif ve maalesef oldukça hissiz! 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.