Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Aracıma Rüzgarın Etkisiyle Boya Sıçramış,nasıl Temizliyebilirim?

Önerilen Mesajlar

Boyanın esas maddesine göre selilozik veya sentetik tinerin etkisi değişir. Biri değerinden etkili değil. Sürdüğünüz yüzeyin ne esaslı boya ile boyandığı önemlidir.

Benim gözümde biri işime yarayıp diğeri yaramadığından önyargılı yaklaşmışım haklısınız. Bir de o kadar Breaking Bad izledim!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim gözümde biri işime yarayıp diğeri yaramadığından önyargılı yaklaşmışım haklısınız. Bir de o kadar Breaking Bad izledim!

Benim bilgimde net değil o yüzden genel bilgi veriyorum. Bu işi bilenler boya cinsine göre işe yarayan tiner tipini direkt söyleyebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selülozik tiner sentetiğe göre daha güçlü bir çözücü (solver)

Selülozik tiner plastik ve benzeri yüzeylere zarar verebilirken sentetik daha az tahriş edici

Selülozik tineri plastik kapta muhafaza etmeyin. Her ikiside metal veya cam kutularda muhafaza edilmeli.

Her ikiside boya artıklarını temizlemek için kullanılabilir

Selülozik tiner daha uçudur ve geride yağ bırakmaz, sentetik tiner yağlı olduğu için boyanın kuruma süresini uzatır.

Her ikisi de kafa yapar ama selülozik tiner daha etkilidir :)

Her ikisi de doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Bu yüzden genellikle saydam olmayan veya yarı saydam kutularda gelir.

Selülozik tinerin yoğunluğu: (20°C’de) 0.854 gr/ml

Sentetik tinerin yoğunluğu: (20°C’de) 0.97 gr/ml

Sentetik tinerin kokusuz olanları da bulunabilir

Her ikisi de cilt ile temas ettiğinde yanma yapar, bol su ve sabun ile yıkanmalıdır

Temizlemek için bol su ve sabun ile yıkanmalıdır

Her ikisi de iyi havalandırılan yerlerde saklanmalıdır

Selülozik tiner 38 santigrat derecede, sentetik tiner 42 santigrat derecede alevlenebilir

Selülozik yapılı boyalar üzerine diğer tür boyalar uygulanabilir. Selülozik yapılı boyalar ise üzerine uygulandıkları diğer tür boyaları bozup çatlatırlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yuu... Alperim daha yeni görüyorum geçmiş olsun...

Aslında bir sanayii ye uğramaya çalış mutlaka bir çözüm söylerler...(hani arkadaşlar görmeden yardımcı olmaya çalışıyorlar)...tekrar geçmiş olsun.......

Teşekkürler abi,durum onu gösteriyor büyük ihtimal pasta cila yaptıracam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arabaya kendim pasta -cila atmaya karar verdim.Bunlar için elimde pasta var,cila alacam,vax alacam fakat bu vaxı tam olarakta anlamış değilim.Bir nevi cilamı yoksa,boya koruma denen bakımın altında olan madde vax mı?Şimdilik almayı düşündüklerim bunlar,öneriyede herzaman açığım :)

Alper Albayrak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arabaya kendim pasta -cila atmaya karar verdim.Bunlar için elimde pasta var,cila alacam,vax alacam fakat bu vaxı tam olarakta anlamış değilim.Bir nevi cilamı yoksa,boya koruma denen bakımın altında olan madde vax mı?Şimdilik almayı düşündüklerim bunlar,öneriyede herzaman açığım :)

benim arabayı bir meyve ağacının altına koymuştum ondanda öz akmış sinek pisliği gibi her tarafa yapışmış bende pasta atmak istemedim sonra cila vardı cila ile zorda olsa çıktı. ancak bir markanın cila pasta karışımı vardı. ondan kullanılsa hem boya daha az incelir hemde lekeler çıkar diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kill alıcaksın , hepsiburada.com'da arattır yeter onla hepsini çıkartırsın hatta görmediğim lekeleri bile çıkartırsın

uygulama hakkında makaleler internette bolca mevcut kolay gelsin

Teşekkürler.Aslında pasta cila için malzeme aldım çok tereddüt etmeme rağmen kill almamıştım,Hata etmişim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

benim arabayı bir meyve ağacının altına koymuştum ondanda öz akmış sinek pisliği gibi her tarafa yapışmış bende pasta atmak istemedim sonra cila vardı cila ile zorda olsa çıktı. ancak bir markanın cila pasta karışımı vardı. ondan kullanılsa hem boya daha az incelir hemde lekeler çıkar diye düşünüyorum.

Pasta cila için gerekli malzemeleri aldım,hatta matkap makinası için polisaj seti bile aldım fakat pasta işine pekte girmek istemiyorum.Sametin önerdiği kill in siparişini verdim.Eğer işimi görürse sadece kill uygulayıp peşinede wax (cila) işlemini yapıcam.Sonucu paylaşırım,teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Arkadaşlar boya üzerine sıçrayan lekeleri kill hamuruyla temizledim fakat 2 kişi 2 saati aşkın uğraştık zahmet olarak nerdeyse pastaya yakın bayağa yordu açıkcası fakat değdi sonuç çok iyi.Bu arada temizlik çizik bölgelere pasta ve boya komple boyu koruma özellikli cila uygulandı.Resimleri şuan paylaşamıyorum en yakın zamanda uygun başlıkta paylaşacağım.Lekeler konusunda fikir alışverişinde bulunduğum herkese teşekkürler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar boya üzerine sıçrayan lekeleri kill hamuruyla temizledim fakat 2 kişi 2 saati aşkın uğraştık zahmet olarak nerdeyse pastaya yakın bayağa yordu açıkcası fakat değdi sonuç çok iyi.Bu arada temizlik çizik bölgelere pasta ve boya komple boyu koruma özellikli cila uygulandı.Resimleri şuan paylaşamıyorum en yakın zamanda uygun başlıkta paylaşacağım.Lekeler konusunda fikir alışverişinde bulunduğum herkese teşekkürler.

Hadi hayırlı olsun...Şimdi mis gibi olmuştur...Elinize sağlık Alperim......Aslına bakarsan tamda kış aylarına girerken bu çok daha iyi olmuş......

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.