Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

Şerit Takip Sistemini Sonradan Ekletebilir Miyiz?

Tahir Arıt

Soru

Merhaba arkadaşlar, aracım 2012 model style plus. Yeni gelen parti araçlarda şerit takip sistemi varmış. Şerit takip sistemini yetkili serviste sonradan ekletebilme gibi bir şansımız var. Zannediyorum ki camdaki sensör kutusunda şerit takip sisteminin kamerası var fakat içi boş... Oraya kamera takılıp, araca program atılarak yüklenebilir mi? diye düşünüyorum.

Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevirim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Belki biraz düz mantık ama otomatik parkta direksiyonu kontrol eden motoru düşününce bu sistemin otomatik park donanımına sahip araçlarda belki sadece yazılımla kullanılabileceği geldi aklıma : ) Ama bu sadece benim düşüncem servis vb bir yerden bilgi almadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba arkadaşlar, aracım 2012 model style plus. Yeni gelen parti araçlarda şerit takip sistemi varmış. Şerit takip sistemini yetkili serviste sonradan ekletebilme gibi bir şansımız var. Zannediyorum ki camdaki sensör kutusunda şerit takip sisteminin kamerası var fakat içi boş... Oraya kamera takılıp, araca program atılarak yüklenebilir mi? diye düşünüyorum.

Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevirim.

Saygılar.

Sonradan ekletmek mümkün tabi. Yazılımın yanında bir de şu Büyük TFT ekranlı kadran gerekli. Ayrıca bir modül mü ne - öyle bişi işte- gerekli. Kamera zaten var içinin boş olduğunu size kim söyledi bilmiyorum ama benimkinde var. Hatta şerit takip haricin de bir de tabela okuma ve trafik bilgisi aktarma özelliği de mevcut. Tabi onun için de SYNC lazım. :) Kısacası kedi uzanamadığı ciğere mındar der misali benim bunlara verecek kadar param olsa da vermem. Kendi şeridimi kendim takip edebiliyor ve tabelaları okuyabilme gibi bir yeteneğim var. Trafik bilgimin de yaterli olduğum kanaatine varacak olursak da: Boş iş gereksiz masraf.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hatta bilen arkadaşlar mümkünse bu başlık altında otomatik kapanan uzun farlar ve levha okuyucu sistemin de devreye sokulup sokulamayacağı konusunda yardımcı olabilirlerse süper olur :) Özetle tekno paketi eski focusumuza nasıl ekleyebiliriz merak ediyorum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olmaz,yapamazssınız...Şerit takip asistanı için gerekli parçalar ve titreyen direksiyon için arabanın ön konsolunu tamamen sökmeniz ve bir sürü yeni kablo filan döşemeniz lazım,çok maliyetli ve hiçbir servisin uğraşmaycağı bir işlem....Şerit takip sistemi mükemmel bir sistem ve bende olmadığı için üzülüyorum açıkçası....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olmaz,yapamazssınız...Şerit takip asistanı için gerekli parçalar ve titreyen direksiyon için arabanın ön konsolunu tamamen sökmeniz ve bir sürü yeni kablo filan döşemeniz lazım,çok maliyetli ve hiçbir servisin uğraşmaycağı bir işlem....Şerit takip sistemi mükemmel bir sistem ve bende olmadığı için üzülüyorum açıkçası....

Bora'ya katılıyorum...

Aslında üretim sürecinde yapılabilen her şey sonradan da yapılabilir.

Ama bu teoride kalır.

Çünkü ne gereken parçaları tam anlamı ile bilen, ne de parçalar bulunduğunda bunu takmaya yetecek hevesi ve bilgisi olan bir usta bulamazsınız, ya da haydi kapıyı kapatmayayım, bulmanız neredeyse imkansızdır. Maliyeti de cabası.

Bir süre elinizdeki aracı kullanıp ileride daha oyuncaklı bir türevini almak en mantıklısı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kamera zaten var içinin boş olduğunu size kim söyledi bilmiyorum ama benimkinde var.

Şerit takip sistemi kamerası 3 numara ile gösterilen, gerçekten var mı yoksa LIDAR sistemi (1+2) ile mi karıştırıyorsunuz?

sensorcam.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

fabrikada yapılan her işi daha sonradan ekletebilirsiniz. ancak 1 tllik parçanın serviste 5 tlye çakıldığı pardon satıldığı bir anlayışta 3-5 bin tllik şerit takip sistemi farkı tahmini 15-20 bin tlye mal olur. bence aracınızı verip şerit takip sistemli araç alsanız daha ucuz olacaktır.

birde bu şerit takip sisteminin türkiye şartlarında yarardan fazla zarar getirme ihtimalide var. bir ara ostim batıkent arasındaki yolda bir çalışma yapmışlardı. bilen bilir araba pazarından batıkente giderken opet önünde köprü yapılıyordu. köprünün batıkente çıkışındaki rampaya varırken eski yoldaki bir şerit kaybolup (viraja yedirmişlerdi ) orta tretuvara giriyordu. Bir süre o şerit çizgisi orta tretuvara çıkış yapmıştı. alışana kadar bende birkaçkez yanılıp refüje çıkıyordum. neyse düşünsenize siz aracınızı tretuvardan kurtarıp yeni şeritte kalmaya çalışıyorsunuz, şerit takip sistemi aracı eski şeridinde tutmaya çalışıyor.

bir kaç sene bekleyip bu sistemin türkiye yollarındaki başarısını izledikten sonra böyle bir araç almak daha mantıklı diye düşünüyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.