Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Geri Vites Sorunu

Murat K.

Soru

Bu soruda 15 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Tam basmamaktanda oluyor bazen tam bassanız bile geçmiyor. O anda biraz gaz verip yada 1'e takıp minik bir oynatma ile ileri alıp sonra geriye takınca sorun olmuyor. Qashqai de hep oluyor bana :D

Aracınızda sorun yok,sıkıntı etmeyin.Her vites geçişinde sorun varsa şanzıman yağını uygun yağ ile değişmekte fayda var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar araci aldigim gunden ugune kadar zaman zaman ozelikle arac bir kac saat calismadiktan sonra geri vitese tam oturmuyor debriyaji biraz.birakip denediigimde oluyor ayni sorunla karsilasan kimse varmi?

evet, aynı konuyu ben de açmak istiyordum, iyi oldu bu konu. bende de aynı sorun var, hatta ilk başlarda 4-5 kez geri vitese tam girmediği için tak diye vitesten bile attı. ayrıca geriye giderken bir sürtünme sesi de geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

evet, aynı konuyu ben de açmak istiyordum, iyi oldu bu konu. bende de aynı sorun var, hatta ilk başlarda 4-5 kez geri vitese tam girmediği için tak diye vitesten bile attı. ayrıca geriye giderken bir sürtünme sesi de geliyor.

O ses ileriden daha farklı olarak geride var, vıııyyyyüü gibi :D normal o

Vites atarken tam atıp atmadığını hissedebiliyorsunuz eğer tam atamadıysanız geri atar.sıyırır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

O ses ileriden daha farklı olarak geride var, vıııyyyyüü gibi :D normal o

Vites atarken tam atıp atmadığını hissedebiliyorsunuz eğer tam atamadıysanız geri atar.sıyırır..

evet onu öğrenmem biraz geç oldu :) 4-5 kez attıktan sonra artık tam geçmesine dikkat ediyorum. ama o sese hala alışamadım diyebilirim. sanki sürtünme sesi gibi. vıııyyyüüü gibi değil de sanki hırrrrrzzz gibi:)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu geri vitese sert yada sesli geçme yada zor geçme vs. 2007 Focus 2 imdede oluyordu.

2012 Astra j'de de oluyor ara sıra. :D Buda viteslerin kemikli geçişinden dolayı olabilir sanırım.

Öncek Megane 3ümde böyle bir sorun yoktu her vites geçişi çok yumuşaktı hatta boşluğa atıyormuşum gibi geliyordu bazen. Ama bana çok yumuşakl geçişli vitesler keyif vermiyor. Focus, Astra gibi kemikli geçişleri daha çok seviyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geri vitese tam geçmeme sorunu sanıyorum dişlilerin tam karşılıklı durmamalarından oluyor. Debriyaj yenileme diye tabir edilen bir uygulama var. Geçmediyse debriyajdan ayağımızı çekip tekrar bastığımızda sorun genelde düzeliyor. Benimde başıma geldi. Ya da araç hafif hareket ettiğinde de bu sorun düzeliyor. Dediğim gibi dişlilerin tam karşılıklı oturmamasından olabilir.

Geri geri giderken normalin dışında gelen o ince ses aslında normal. Geri geri hız arttıkça ses de artacaktır. Çok yavaş gidişlerde duyulmaz tahminimce. Ve bütün araçlarda olan bir ses.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bizim fiesta da oluyordu bu olay vites geçmeme oluyordu tam oturdu geçti sanıp gaza bastığımızda sıyırma jırrrt bir ses geliyordu servise getirdik aracı.Usta geldi dediği şey mandallı olmayan geri vitesli araçlarda tam durmadan motor içindeki bir parça durmadan seni geri vitese geçirmez bekleyip mümkünse debriyajı pompalayıp takarsan bu sesi çıkmaz dedi geri vitesin dişlisi senkron dişli değilmiymiş öyle birşey dedi,hızlanma vitesleri gibi pat pat arka arkaya atamazsın dedi aracın durması şartmış kendini koruyormuş ustanın dediği buydu bize.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vites kutusu içinde geri vites dişlisi diye tabir edilen dişli avare dişli olup diğer vites dişlileri gibi senkromeçli değil, düz tiptir. Düz vitesli araçların vites kutuları bu şekildedir. Geri vitese takma işlemi diğer viteslere takmak gibi gerçekleşmediğinden aynen eski zamanlarda kara tip şanzıman diye tabir edilen araçların vitesleri gibi gerçekleşmektedir. Bu yüzden hareket halinde iken (araç boşta geri geri giderken bile) geri vitese takmaya çalışmak çok zordur. En azından sağlam bir cartlama sesi duymadan imkansızdır denebilir.

Bu sorun hemen hemen bütün araçlarda vardır. Focuslarımıza haksızlık etmemeliyiz bence. :) Debriyaja tam basmamak veya dişlinin tam denk gelmemesinden kaynaklanması pek doğal bir durumdur. Debriyaj tazeleme yöntemi ile önce birinci vitese takıp (geri vites dişlisi hareketini birinci vites dişlisinden aldığı için) ondan sonra ayak debriyajdan çekilmeden geri vitese takılırsa hiçbir sorun yaşanmayacağını söyleyebilirim. :claps:

Bülent Aydemir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet bende de aynı problem oluyor vites bazen atıyor, servis ile görüştüğümde geri vitese geçereken mandal olmadığı için ileri geri manevralarda geri vitese hızlı geçirmemeliymişim. eski 98 suzuki aracımda da mandal yoktu ama böyle bir problem olmuyordu garip geldi bana.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.