Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2019 kuga 105Bin bakım ve powershift şanzıman yağı değişimi

Nedim Bozkurt

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

aracıma 105bin bakımı yaptırmak istiyorum yapmışkende şanzıman yağı değişimide olsun istiyorum

servis 12-13bin TL çekti bu işlemlere, bir özel servis ise 6750tl gibi bir rakam çekti ancak çok güvenemedim henüz.

Bursa da tavsiye edebileceğiniz bir yer varmı bakım ve şanzıman yağı değişimi için, hatta bir özel servis bakım yaparız ama powershitf şanzıman yağına dokunmayız dediler 🙂

sadece otomatik şanzımancılar varmış onlara götürün diyorlar tavsi edebileceğiniz yerler varmı memnun kaldığınız???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de geçenlerde bakım yaptırdım. Şanzıman yağını da değiştirdim. Motul koydular. Özel serviste yaptırdım. Şanzıman yağı değişimi niçin bu kadar riskli gibi davranmışlar acaba? İki yağ tapası sökülüp yağı boşalttılar. Filtreyi söküp orijinal filtre taktılar. Yağ filtresini takarken filtre kutusuna yağ doldurdular.

Çok karmaşık bir işmiş gibi gelmedi bana ama yine de bilmediğimiz bir şey var mı bilmiyorun doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

36 dakika önce, Fikret Ö. yazdı:

Ben de geçenlerde bakım yaptırdım. Şanzıman yağını da değiştirdim. Motul koydular. Özel serviste yaptırdım. Şanzıman yağı değişimi niçin bu kadar riskli gibi davranmışlar acaba? İki yağ tapası sökülüp yağı boşalttılar. Filtreyi söküp orijinal filtre taktılar. Yağ filtresini takarken filtre kutusuna yağ doldurdular.

Çok karmaşık bir işmiş gibi gelmedi bana ama yine de bilmediğimiz bir şey var mı bilmiyorun doğrusu.

evet internette videolarda, altta 2 tapa var sırayla söküyorlar yağ filtresinide söküyorlar sonra üstünden dolduruyorlar bende anlamadım bu kadar özel olan şeyi...

ama ford servis 105 bin bakımı için 6500tl çekiyor birde şanzıman yağını da değiştirmek isterseniz 5-6bin daha alırız diyorlar bakıyorum bakıyor heryerde şanzıman yağının litresi 300-400tl arasında 2100-2800 yağ tutarda değişimede bukadar fiyat istenmezki,

özel servis tüm işlemler için 6750tl demişti sadece şanzıman yağı değişim ücretini 600tl yazdı.

bugün ayrıca gittiğim özel otomatik şanzıman tamircisi buldum, işleri sadece otomatik şanzıman onlar yağın litresi 300 tl, değişim için 200tl alıyoruz dediler

buyrun burdan yakın... kim ne tutturursa kimi yakalarsa.... 

Nedim Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her zaman bakım yaptırdığım ustama 90K bakımı için gittiğimde
şanzıman yağının değişim vakti geldi dedim
tamam değiştiririz ama elimizde şanzıman yağı yok dediler.
İnternetten resmi Castrol satıcısından 7Litre yağ getirttim.
Normal bakım işlemlerini yaparken şanzıman yağını ve filtreyi de değiştirdiler.
Bende başlarında bulundum
şanzıman yağı değişimin çok kritik işlem olmadığını gözlemledim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Powershiftlerde yağın LV olması yeterli. Çok matah bir şey değil her yerde var. Değiştirtin acımayın yağ parasına. Ama 45 bin de çok kısa bir interval sanki. CVT değil ki bu. Sonuçta balata mantığı tork konvertörlü ile neredeyse aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
09.07.2023 - 00:05 tarihinde, Mertol Kip yazdı:

Powershiftlerde yağın LV olması yeterli. Çok matah bir şey değil her yerde var. Değiştirtin acımayın yağ parasına. Ama 45 bin de çok kısa bir interval sanki. CVT değil ki bu. Sonuçta balata mantığı tork konvertörlü ile neredeyse aynı.

Bakım tablosunda 45 bin ya da 3 yılda bir diyor. Ben 6.yıl olduğu için değiştireyim mi diye sordum ustaya (3.yılı yetkili serviste değiştirmiştim). Çok erken, zaten temiz çıkıyor değiştirdiklerimiz  dediler, değiştiremedim 😛 Aslında yıllık bakım yapacaktım, ona da gerek yok dendi, araba son 1 yılda 3000 km yapmış. Akü de sağlam çıkınca, lifte kaldırıp şöyle bi baktık balatalara vs, sonra da yıl sonuna doğru tekrardan buluşma sözü aldıp çıktım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 minutes ago, Murat Kav. said:

Bakım tablosunda 45 bin ya da 3 yılda bir diyor. Ben 6.yıl olduğu için değiştireyim mi diye sordum ustaya (3.yılı yetkili serviste değiştirmiştim). Çok erken, zaten temiz çıkıyor değiştirdiklerimiz  dediler, değiştiremedim 😛 Aslında yıllık bakım yapacaktım, ona da gerek yok dendi, araba son 1 yılda 3000 km yapmış. Akü de sağlam çıkınca, lifte kaldırıp şöyle bi baktık balatalara vs, sonra da yıl sonuna doğru tekrardan buluşma sözü aldıp çıktım.

Neden o kadar abarttıklarını anlamıyorum ben yaw. Normal otomatik şanzımandan çok büyük bir farkı yok ki. CVT muamelesi yapıyorlar alete. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba. Bugun Kahramanmaraş Kemak Ford servisinde kuga 2018 1.5 tdci powershift sanziman yagini degistirttim. 6.85 lt castrol transmax duo kullanildi. Sansiman yagi ve yag filtresi icin 4496 lira odedim. %20 indirim ile.sercis icin bana uygun geldi fiyat. Ancak 1 temmuza kadar kredi kartina taksit yapilabilirken bugun tek cekim yapildi. Gerekce olarak servisin  yapikredi ile anlasmasinin bittigini ve bu sekilde bir odeme aldiklarini soylediler. Ilginctir ford turkiye ve yapikredj bankasi koc grubunun olmasina karsin aralari bu aralar limoniymis. 😞 acikcasi isime gelmedi ama yapacak bisey yoktu

Sercis islemleri sonrasi aracin yikanarak teslim edilmesi proseduru standart sanirim. Ilgilenen teknisyen motor blogununda ilacli temizligijin yapilacagini hatta kendisinin bizzat yapacagini yikama personeline bu konuda guvenemedigini soyledi. Bu ilgiyi sevdim. Ancak d>ş yikama olayinda aracin tavan kisminin yeteri kadar kurulanamadigini tespit etmem kotu oldu. Camtavanda su lekeleri kalmasi beni uzen olay. Artik kendim sirkeli su ve gazete teknolojisi ile bu durumu ortadan kaldirmaya calisacagim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.