Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Balata sürtme sesi (frenlemede değil)

Günal Y.

Soru

Herkese merhaba,

Genelde frenlere basıldığı zaman ötme sesinden şikayet edilir ama bende durum tam tersi. Frene bastığım zaman ses yok ama araba yerinden kalkarken ön sol tekerden bir balata sürtme sesi geliyor. Bu ses hıza göre değişiyor (sıklığı artıyor). Araç hızlandığında ise kesiliyor. Öncelikle taştan şüphelendim ama araç soğukken bu ses gelmiyor. Trafikte biraz gittikten sonra dur kalklarda oluşmaya başlıyor. 

76.000 km de önleri Motorcraft balatalarla değiştirmiştim. Şu anda araç 106.000 km de ve 2 hafta önce 105.000 km bakımından geçtim. O bakımda arka balatalar değişti ama önlerde sorun yok denmişti. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
2 saat önce, Günal Y. yazdı:

Bu akşam en sonunda sesi kayıt edebildim. Umarım fikir verebilir.

Bu ses benim duyduğum sesten farklı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ağustos başında ömür sonlarına da yaklaşmış oldukları için disk ve balataları servise (Otokoç) değiştirttim. Yaklaşık bir ay sorun kalmamıştı. Hafta sonu uzun bir yol yaptıktan sonra daha önceden olan sesten daha beter bir ses oluştu. Haftaya tekrardan servise gideceğim konu ile ilgili. Sanırım fren merkezini de değiştirmek gerekecek. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
04.05.2023 - 13:55 tarihinde, Günal Y. yazdı:

Herkese merhaba,

Genelde frenlere basıldığı zaman ötme sesinden şikayet edilir ama bende durum tam tersi. Frene bastığım zaman ses yok ama araba yerinden kalkarken ön sol tekerden bir balata sürtme sesi geliyor. Bu ses hıza göre değişiyor (sıklığı artıyor). Araç hızlandığında ise kesiliyor. Öncelikle taştan şüphelendim ama araç soğukken bu ses gelmiyor. Trafikte biraz gittikten sonra dur kalklarda oluşmaya başlıyor. 

76.000 km de önleri Motorcraft balatalarla değiştirmiştim. Şu anda araç 106.000 km de ve 2 hafta önce 105.000 km bakımından geçtim. O bakımda arka balatalar değişti ama önlerde sorun yok denmişti. 

Benzer sorunu Nisan ayı sonunda 4 disk 4 balata orijinal ile yeniledikten sonra sağ ön tekerden ben de yaşamaya başladım. Semptomlar tamamen aynı. Tek fark kaydettiğiniz sesin tonu ile benim duyduğum sesin tonu. (ben sesi biraz daha paslı demir sürtmesi gibi bas tonlarda duyuyorum) Ama sesin kesiklenmelkeri ve hızlanınca kesilmesi, bir süre seyirden sonra sesin yaşanıyor olması falan tamamen aynı bende de. Uğradığım birkaç yerde orijinal balatada bununolabildiğini, başka marka balata takıp disk araç üzerindeyken torna yaparlarsa sorunun biteceğini söylediler ama ben bu çözüme yanaşmadım.

19 dakika önce, Günal Y. yazdı:

Sanırım fren merkezini de değiştirmek gerekecek. 

Bu çözümü deneyip sonuç alabilirseniz buradan da paylaşırsanız çok sevinirim. Frenleme performansını giderek bozacak bir durum sözkonusu ise ben de bir an önce sorunu gidermek isterim. Şimdilik "sadece ara sıra olan bir ses" diyip duymazdan geliyorum.

Daha önce farklı diye yazmışım ama olayı bir süre deneyimledikten sonra aynı durum olduğuna kanaat getirdim.

Kerem Bozdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benzer bir sorun bende de Fiesta'da var bu arada 😀 1 ay önce yeni disk balata takımı aldım. Yukarıdakilere ilave olarak özellikle sert metal kasislere filan girince, kasis çıkışında da oluyor. Hareket halinde ya da fren sonrasında düzeliyor. Sonra yine zaman zaman oluyor. Kaliper pinlerini temizleme ve greslemeyi ben de denemiştim. Pek bir şey fark etmedi.

Balataları kaliperde ayarlayan yaydan, şüpheleniyorum ben de. Yatak mı deniyor, adı neyse artık. Balata zaman zaman gevşeyip diske sürtüyor gibi. Aldığım takımda çıkmamıştı. Eskileri kullandık.

Screenshot_20230905_185535_Google.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Semih O. yazdı:

Balataları kaliperde ayarlayan yay

Bu yay balata üzerinde gelen demir parça ise, ben takım halinde değiştrirken bu yay da balata ile değişmiş oldu. Takıldıktan hemen sonra bozulmadıysa sebep yay olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugün Otokoç İstinye servisine gittim. Kontrol eden Uğur usta sesin arka taraftan geldiğini, önlerde bir sorun olmadığını söyledi. Arka balataları değiştireli de henüz 10.000 km olduğu için şu anda arka disk ve balata değişimine girmenin gereksiz masraf olacağını belirtti. Arka balata değişim zamanında diskleri de değiştiririz dedi. O zamana kadar sesi idare edebilirsiniz dedi. 

Şimdilik ikna oldum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.