Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun.

Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir ve daha az reklam göreceksiniz.

Kugaya Ses Sistemi, 10 Hoparlör

Önerilen Mesajlar

• 11 ay sonra...
  • Yanıt 43
  • Oluşturulma
  • Son yanıt

Bu Konuya En Çok Yazanlar

Bu Konuya En Çok Yazanlar

Popüler Mesajlar

Orjinal ford sony 10 hoparlörlü müzik sistemi. Uygulama ve detaylar pek yakında ?   

Yeniden bir toplarsak neler aldık...   1. ACM, Audio Ünitesi, Subwoofer çıkışlı model    (E1BT-18C815-NK)   2. Subwoofer    (DM5T-19A067-AC)   3. Kuga için subw

Montajı da sonunda dün aslına uygun şekilde tamamladık. Malzemeler epeyden hazırdı ama ancak zaman oldu. Sonuçta iyi oldu, ses çok farketti. Eve giderken keyifle müzik dinledim ?   

Yayınlanan Görseller

16 saat önce, Serdar U. yazdı:

Murat hocam eline sağlık. Çok güzel olmuş. Ben de benzer bir sistem yapmaya çalışıyorum. Yazdıklarınızdan çok istifade ettim, teşekkürler. Siz sony amfi kullandınız mı? 

Bu sistemde, amfi ACM ünitesinin içinde. Ayrıca bir ünite yok.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok teşekürler cevabınız için. Polonya'da bir sitede subwoofer, amfi, sıfır sony hopalörler (tweeterlarla birlikte) buldum. Kafama takılan birkaç nokta var. Çok vaktinizi almazsam birkaç şey sormak isterdim ama size nasıl ulaşacağımı bilmiyorum. Burada yazarak anlatmam zor olacak. ulkerserdar@gmail.com adresine mesaj atabilirseniz görüşmek isterim. Yapacağım tüm işleri forumda paylaşacağım. Tekrar teşekkürler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buraya yazabilirseniz daha iyi olur. 2017 kugada harici amfi ünitesi yok. Ama Amerikan versiyonunda var (tıpkı şu anki B&O gibi). Harici amfi muhtemelen daha iyi sonuç verir, ancak tesisat biraz daha uğraştırıcı olacaktır. Amfili sistemde; ACM, amfiye bağlanıyor, Amfiden hoparlörlere dağılıyor. Amfinin yeri arkada olunca sistem biraz kompleksleşiyor. Kısaca kapılara giden tesisat ile de oynamak gerekiyor. Amfi için de besleme yapmak gerek. 

Bu sistem de yapılır ama, bu şekilde yapmak istenirse; alternatif olarak hoparlör + koltuk altı pioneer subwoofer opsiyonunu da düşünebilirsiniz. Daha kolay ve ucuz olabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir saat önce, Murat Kav. yazdı:

Amfinin yeri arkada olunca sistem biraz kompleksleşiyor.

amfi öne alınır  bcm nin üst kısmı musait 🙂 daha sonrada acm ünitesinden ses uçları elektrik şasi hepsi alınır 🙂 subwoofera bagaja bir tesisat çekilir 🙂

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Murat Bey, Serkan Bey öneriler için teşekkürler. Ses sistemi konusunda pek bilgim olmadığı için araştırarak yeni yeni öğreniyorum. Kaliteli hoparlörler(focal gibi), amfi, subwoofer ile tabi olağanüstü bir sonuç alınabilir. Ancak böyle bir sistemin maliyeti çok ama çok fazla oluyor.

Makul bir çözüm için 50 w sony hoparlörler ve tweeterlar, sony amfi ve subwoofer düşündük. Sonuçta sony bu sistemi bu araca uyguluyorsa mühendislik olarak zaten hesaplanmış denenmiş olacağından sonucun da iyi olmasını bekliyor insan. Murat hocam hoparlörleri değiştirmemiş ama anladığım kadarıyla yeni acm ve subwoofer çok iyi sonuç vermiş. Burada amacımız mevcut ses sistemini olabildiğince iyileştirip, temiz berrak ses alabilmek.

Toparlarsam; 4 kapı hopalörlerini sony ile değiştirmek, arkaya stepne yuvasına subwoofer koymak, olabiliyorsa acm yanında, arkasında bir yere Serkan Beyin söylediği gibi amfi yerleştirmek. Bu arada arka kapılara da tweeter monte edilecek. Bildiğim kadarıyla tweeter yerleri arka kapı içinde işaretli. Buradaki soru işaretim 4 kapıda da aynı hoparlörler olacak. Mevcut sistemde ön arka hoparlörler farklı.  Böyle daha mı iyi olur? Bir de Murat hocamın kullandığı kablolar nereye nasıl bağlanıyor onu öğrenmek istemiştim. Orjinal kablo bulamazsak yine de sağlıklı şekilde halledilebilir mi? Tesisat çekme konusunda bir ustadan yardım alacağım mecburen.

Tabi bu sistemin daha iyi sonuç vermesi için kapılara ses yalıtımı da yapacağım. Bu konuyu da çok araştırdım. Yapılması hiç zor değil. CTK premium veya standart ile yine ctk silecefix malzeme kullanılacak. İlgilenen olursa daha detaylı yazarım.

Bir diğer projemiz de tekno paket özelliklerini( acil fren yardımı, şerit takip, yorgunluk tespiti, trafik işaretlerini tanıma, otomatik uzun far) araca eklemek. Malzemelerini aldık bakalım gelince göreceğiz. 

Normalde çok pahalı olan özellikleri orjinale sadık kalarak uygun fiyata halletmeye çalışıyoruz. Bir nevi hobiye dönüştü bu iş.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 saat önce, Serdar U. yazdı:

Buradaki soru işaretim 4 kapıda da aynı hoparlörler olacak. Mevcut sistemde ön arka hoparlörler farklı.  Böyle daha mı iyi olur?

farklı olmasının nedeni maliyet. arkada full range tek sürücü varken önde olması gibi mid-bass ve tweeter var. Aynı olması sorun değil yani. Arkaya mid-bassı takıp tweeter takmazsanız kötü olur tabi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
4 saat önce, Serdar U. yazdı:

Murat Bey, Serkan Bey öneriler için teşekkürler. Ses sistemi konusunda pek bilgim olmadığı için araştırarak yeni yeni öğreniyorum. Kaliteli hoparlörler(focal gibi), amfi, subwoofer ile tabi olağanüstü bir sonuç alınabilir. Ancak böyle bir sistemin maliyeti çok ama çok fazla oluyor.

Makul bir çözüm için 50 w sony hoparlörler ve tweeterlar, sony amfi ve subwoofer düşündük. Sonuçta sony bu sistemi bu araca uyguluyorsa mühendislik olarak zaten hesaplanmış denenmiş olacağından sonucun da iyi olmasını bekliyor insan. Murat hocam hoparlörleri değiştirmemiş ama anladığım kadarıyla yeni acm ve subwoofer çok iyi sonuç vermiş. Burada amacımız mevcut ses sistemini olabildiğince iyileştirip, temiz berrak ses alabilmek.

Toparlarsam; 4 kapı hopalörlerini sony ile değiştirmek, arkaya stepne yuvasına subwoofer koymak, olabiliyorsa acm yanında, arkasında bir yere Serkan Beyin söylediği gibi amfi yerleştirmek. Bu arada arka kapılara da tweeter monte edilecek. Bildiğim kadarıyla tweeter yerleri arka kapı içinde işaretli. Buradaki soru işaretim 4 kapıda da aynı hoparlörler olacak. Mevcut sistemde ön arka hoparlörler farklı.  Böyle daha mı iyi olur? Bir de Murat hocamın kullandığı kablolar nereye nasıl bağlanıyor onu öğrenmek istemiştim. Orjinal kablo bulamazsak yine de sağlıklı şekilde halledilebilir mi? Tesisat çekme konusunda bir ustadan yardım alacağım mecburen.

Tabi bu sistemin daha iyi sonuç vermesi için kapılara ses yalıtımı da yapacağım. Bu konuyu da çok araştırdım. Yapılması hiç zor değil. CTK premium veya standart ile yine ctk silecefix malzeme kullanılacak. İlgilenen olursa daha detaylı yazarım.

Bir diğer projemiz de tekno paket özelliklerini( acil fren yardımı, şerit takip, yorgunluk tespiti, trafik işaretlerini tanıma, otomatik uzun far) araca eklemek. Malzemelerini aldık bakalım gelince göreceğiz. 

Normalde çok pahalı olan özellikleri orjinale sadık kalarak uygun fiyata halletmeye çalışıyoruz. Bir nevi hobiye dönüştü bu iş.

Sanırım alttaki konuyu görmediniz. Sub işine girmeden önce, 6 hoparlörlü sistemi, 9 hoparlörlü sony sistem hoparlörleri ile değişmiştim ben. Orjinal kablo gerekmez. Ama kaliteli kablo olsun. 

Ayrıca bu konu bir inceleyin. Burada eleman biraz harmanlamış. Önce Amerikan sistem düşünmüş. Ama karmaşık gelince amfi + oem subwoofer (avrupa) ile olayı çözmüş.

https://www.drive2.ru/l/496464960264602131/

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir saat önce, Murat Kav. yazdı:

Ayrıca bu konu bir inceleyin. Burada eleman biraz harmanlamış. Önce Amerikan sistem düşünmüş. Ama karmaşık gelince amfi + oem subwoofer (avrupa) ile olayı çözmüş.

https://www.drive2.ru/l/496464960264602131/

Konu dışı olacak ama adam park yasağı tabelasını çalmış resmen. 🙂 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
6 saat önce, Serdar U. yazdı:

ses sistemi ile ilgili oem malzemeleri aldınızmı siz ? amfi acm subbas tweteer ctk ?

Bir diğer projemiz de tekno paket özelliklerini( acil fren yardımı, şerit takip, yorgunluk tespiti, trafik işaretlerini tanıma, otomatik uzun far) araca eklemek.

bunları eklemek biraz meşakatli bir iş  ön cam değişmesi gerekli en başta ...

Buradaki soru işaretim 4 kapıda da aynı hoparlörler olacak. Mevcut sistemde ön arka hoparlörler farklı.  Böyle daha mı iyi olur?

yerinizde olsam hoparlörler sony değil ise ön arka sony alırım arkada tweteer yoksa onlarıda alırım .

Orjinal kablo bulamazsak yine de sağlıklı şekilde halledilebilir mi?

kaliteli kablo ile halledilir.

Tesisat çekme konusunda bir ustadan yardım alacağım mecburen

ankarda tecrübeli bilgili ses sistemi ve yalıtım işi ile uğraşan usta tavsiye edebilrim iletişime geçerseniz yönlendirme yaparım .

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar yorum yazan herkese çok teşekkürler. Çok değerli bilgiler oluyor benim için. Murat Bey ben anlamamışım sizin hoparlörleri de değiştirdiğinizi. Aynı şekilde tüm hoparlörleri ve tweeterları sony almayı planlıyorum. Daha önce center hoparlörü alıp takmıştım zaten. Kapı hoparlörleri, amfi, subwoofer buldum ama konuyu iyice anlamadan sipariş vermek istemedim.

Serkan Bey Ankara'da tavsiye edeceğiniz usta varsa mutlaka öğrenmek isterim. Mesaj sayım yeterli olmadığı için sizlere özel mesaj atamıyorum. Ankara'da forumlarda birçok kişi Ferhat Usta (Aydın Elektronik) diye birini tavsiye etmiş. Gittiğime gideceğime pişman oldum. Adam nasıl esnafsa burnundan kıl aldırmıyor. Düzgün bir usta hakikaten çok makbule geçer.

Tekno paket malzemelerini aldık. Cam konusu gerçekten sorun. Bu işleri çok iyi bilen bir arkadaşım var. Ona havale ettim bu tarafı. Camı değiştirmeden sistem monte edilip çalışıyor. Başka araçta denendi ve başarılı oldu. Sorun mevcut cama göze batmayacak şekilde takmanın bir yolunu bulmak. Malzemeler gelsin deneyip bakacağız.

Bir de içinizde ses yalıtımı yaptıran oldu mu? Bu konuda fikriniz nedir? Kugalarda benim gördüğüm yol sesi uğultusu bariz şekilde arka taraftan geliyor. Kapı içleri ve bagaj havuzuna yalıtım uygulandığında ciddi fayda sağlar diye düşünüyorum.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
4 dakika önce, Serdar U. yazdı:

Bir de içinizde ses yalıtımı yaptıran oldu mu? Bu konuda fikriniz nedir? Kugalarda benim gördüğüm yol sesi uğultusu bariz şekilde arka taraftan geliyor. Kapı içleri ve bagaj havuzuna yalıtım uygulandığında ciddi fayda sağlar diye düşünüyorum.

Buyrun https://www.focusclubtr.com/search/?q=ses yalıtımı&quick=1

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Naçizane tavsiye, işe izolasyonla başlayın ve düzgün bir hoparlör (önler komponent arkalar koax) alıp onları taktırmayacaksanız hiç başka parçalar ile uğraşmayın. Kendi adıma konuşayım, defalarca bunu denemiş biri olarak şunu yapmakla başlardım, onlere focal (elbet gönül utopia ister de) orta seri komponent, arkaya ise daha alt markalardan birinin koax ini taktırıp bir süre öyle gezer, dinlerdim. (Arkada Hertz falan olur)

Tatmin olmadığıma kanaat getirirsem neyin eksik olduğunu iyi analiz edip paramı ona harcardim. Muhtemelen de ikinci el tamirsiz audison srx5 falan kullanırdım. Daha önce doneminin tüm serilerini kullandım. Vrx falan elbet iyi ama Kuga gibi akustiği iyi olmayan bir araçta çok gereksiz. Stepnenin olduğu yere de fiberden tüm hacmi kullanan (30-35 litre falan olur muhtemelen) düzgün bir kutu yapip 25 cm lik minik bir sub takar dükkanı kapatır arkama bakmazsın. Optimum konfigurasyon bu olurdu. Daha iyisi elbet olurdu ama tekrar söylüyorum, Kuga gibi geniş hacimli ve sesin çok yansıyacağı bir araç için musriflik olur.

(İzolasyon yaparken tabanı ve tabanı es geçmeyin. )

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.