Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Hareket Halinde Ses Gidip Gelmesi

Ali_Ünal

Soru

Merhaba arkadaşlar,

Yaz başından beri teyp ile ilgili sorun yaşıyorum. Havalar sıcak iken en küçük bir sarsıntı da sağ ön kapıdaki hoparlör parazit yapıyor bazen sesi kesiyor başka bir kasis yada çukur da geri geliyor. Havalar soğuyunca bu olay kesilmişti ama kalorifer sürekli çalıştığında yine yapmaya başlıyor. Sağ kapıdaki hoparlörü söktüm soketi kontrol ettim sorun gözükmüyor bi tek teybin arkasındaki girişler kaldı ama onun için teyp sökecek aparatı bulamadım. Sizce sorun ne olabilir ve çözüm önerileriniz nelerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 7 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Merhaba,

Teybin arkasında tüm hoparlörler bağlantıları tek soketle gerçekleştiği için, her hoparlör için ayrı ayrı soket bulunmadığı için arızanın orada olma ihtimali zayıf görünüyor. Umarım teybin arkasındadır sorun. Teybin arkasındaysa çözümü kolay. Kapı ile gövde arasındaki körüğün içinde bir kopukluk olma ihtimalini yüksek görüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 dakika önce, Bedirhan Doğan yazdı:

Merhaba,

Teybin arkasında tüm hoparlörler bağlantıları tek soketle gerçekleştiği için, her hoparlör için ayrı ayrı soket bulunmadığı için arızanın orada olma ihtimali zayıf görünüyor. Umarım teybin arkasındadır sorun. Teybin arkasındaysa çözümü kolay. Kapı ile gövde arasındaki körüğün içinde bir kopukluk olma ihtimalini yüksek görüyorum. 

Haklı olma ihtimaliniz var tabii ki. İlginç olan araba dururken hiçbir şekilde parazit yaptıramıyoruz. Salladık falan ama parazit yapmadı. Birde yazın yaparken kışın kesmesi beni teybin arka tarafına yönlendirdi. Dediğiniz körük kısmına bakmadım ama kapı açıp kapadık aracı salladık falan dururken yapmıyor. Araç çalışmıyor iken denedik sallamayı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Ali_Ünal yazdı:

Haklı olma ihtimaliniz var tabii ki. İlginç olan araba dururken hiçbir şekilde parazit yaptıramıyoruz. Salladık falan ama parazit yapmadı. Birde yazın yaparken kışın kesmesi beni teybin arka tarafına yönlendirdi. Dediğiniz körük kısmına bakmadım ama kapı açıp kapadık aracı salladık falan dururken yapmıyor. Araç çalışmıyor iken denedik sallamayı. 

O zaman şu denenebilir:

Emin olmak için teyp ve kapı sökülüp bir AVOmetre yardımıyla hoparlöre giden iletkenlerin sağlamlığı kontrol edilir. Bu iletkenler sağlam ise arıza teyp'te ya da hoparlörde aranır. Bu durumda teyp'in içinde bir yerde soğuk lehim olabilir. İletken kopuk çıkarsa zaten arıza bulunmuş demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yarın şaşmaz a gideceğim termostat ve üst merkez değişimi için orada bir kaç yer ile konuşup halletmeye çalışacağım teşekkür ederim ozan bey. 

Bedirhan bey dediğiniz gibi bir avometre bulup denerim yarın durumdan haberdar ederim sizleride

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Bedirhan Doğan yazdı:

Hatta kapıyı sökmeden sadece teyp’in arkasından bile Avometre ile sağlamlık kontrolü yapılabilir.

evet, sağ ön kapıya giden iki kablo arasında ki direnç ölçülebilir, hoparlör 4 ohm civarı olsa gerek. avometrede de o civarda bir şey ölçülmesi gerekir. 

Ancak araç duruyorken yapılan denemelerde sorun olmaması beni teybe itti, bence teyp çıkışında yada soketinde bir temassızlık var. Bence öncesinde uyduruk bir hoparlör bulup direk teybin arkasına (sokete) bağlayın geçici olarak o şekilde deneyin, özellikle o bölgeyi ısıtarak deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.