Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Motor Temizleme Nasil Yapilmali ?

okan ali

Soru

Arkadaşlar hafta sonu istanbuldan eskisehire gittim geldim..

Motora baktim ufaktan tozlanma cok az lekelenleme yada yaglanma adi  neyse işte.

Bunun temizligini serviste mi yoksa bi işi bilen bi yıkamayamı yaptirmali ?

Dişi temizken ici tozlu olmasi hoş degil..

( bu işlem disarda yapilmasi garantiye sorun yaratmaz sanirim ? )

Son olarak dikkat edilmesi gerekenler nelerdir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Motorun üstündeki tüm sensörlerin konnektörleri contalı, superseal olarak adlandırılıyor hatta.

Fakat yine de terminal ile konnektör arasına su sızıntıları olabiliyor yüksek basınçlı su ile yıkandığında özellikle.

Öncelikle bol ama tavyiksiz su ile üstündeki toz atılmalı.

Akabinde kimyasal uygulanmalı ve beklenmeli.

Sonra yine tavziksiz su ile kimyasaldan arıtılmalı.

Akabinde sular mikrofiber bir bez ile kurutulmalı. El girmeyen yerleri ise hava ile kurutulmalı.

Ayrıca V kayış grubundaki klima kompresörü, şarj dinamosu, gergi ve sabit rulmana, alternatöre kimyasal ve su değdirmemeye çalışınız.

Bu şekilde yaparsanız sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Aracınızda sonradan yapılan kablo onarımı, eki varsa yıkatılmamalı.

Yıkandıktan sonra motor yağ basınç uyarısı verebiliyor, yağ basınç sensörüne su girebiliyor.

Bu yüzden yağ basınç uyarısı verirse yıkadıktan sonra çok ciddiye almayın, motor  20 dakika çalıştıktan sonra ısınıp suyu attıktan sonra arıza lambası sönecektir.

Motor yıkama işleminin sıcak havalarda yapılmasını öneririm.

1 ay sonra havalar ısınınca mesela :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ön yargılı olmak istemem ama ben motorun hiç bir şekilde yıkanması taraftarı değilim, o kadar çok elektronik aksam vb. Su ile temasının hiç hoş olacağını sanmıyorum, onu yerine bir hava tabancasıyla tozunu gidernek daha mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Servisten edineceğiniz bir temizleme spreyini korkusuzca motorun her yerine sıkıyorsunuz. Sonrasında üstübü ile güzelce siliyorsunuz. Motor pırıl pırıl ilk günkü temizliğine kavuşuyor. Tek bir tüy bile bırakmıyor üstübü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Serkan Z. yazdı:

Servisten edineceğiniz bir temizleme spreyini korkusuzca motorun her yerine sıkıyorsunuz. Sonrasında üstübü ile güzelce siliyorsunuz. Motor pırıl pırıl ilk günkü temizliğine kavuşuyor. Tek bir tüy bile bırakmıyor üstübü.

Hocam şu urunde ayni isi gorur mu acaba ?

http://www.hepsiburada.com/sonax-543200-motor-temizleyici-500ml-p-OTSON543200?magaza=Hepsiburada

Görmezse servisten temin edelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Balata spreyi sık Okan, mis gibi oluyor ?

http://www.hepsiburada.com/wurth-balata-ve-genel-temizlik-spray-500ml-p-OTROTAWRT09

Bu is gorur o zaman abi.once hava sonra ,bunla temizlenir..

yikmaci cozer bu isi 

okan ali tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, okan ali yazdı:

http://www.hepsiburada.com/wurth-balata-ve-genel-temizlik-spray-500ml-p-OTROTAWRT09

Bu is gorur o zaman abi. Bunla once hava sonra temizlwnir bunla yikmaci cozer bu isi 

10 liralık iş görür diyecektim ama bulmuşsun ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, okan ali yazdı:

Hocam şu urunde ayni isi gorur mu acaba ?

http://www.hepsiburada.com/sonax-543200-motor-temizleyici-500ml-p-OTSON543200?magaza=Hepsiburada

Görmezse servisten temin edelim

Ya aslında büyük ihtimalle sorun cikmayacaktir bununla da ama piyasada bu ve benzeri islemler icin artık o kadar çok marka ve ürün versiyonlari var ki insan tereddüt ediyor bir şey olur mu diye. Sonuçta uygulama yapılacak yer motor olunca küçük bir ihmal büyük maddi problemler açabilir. Bazi servisler bu temizleyici spreyi bakim esnasında son işlem olarak direk uygulayıp bakim masraflari içinde faturalandiriyor. Servisten onların uyguladığı bu ürünü satın almak en garanti yol bence. Sonuçta zarar verme ihtimali olan bir ürün serviste de bulunmaz ve uygulanmaz. 

Belki de ben biraz fazla pimpirikliyim zira cam suyunu bile şimdiye kadar şişe su ile doldurmuş biriyim. ?☺

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.