Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Direksiyonu Saga Sola Ceviriken Gicir Gicir Ses

Tamer Perperek

Soru

Merhaba arkadaslar,

Turkce klavye ile yazmadigim icin ozur dilerim .

Uzun bir aradan sonra tekrar yurticine tatile geldim , geleli 3 hafta oldu.Tatilin ilk haftasinda direksiyonu sag yada sola cevirirken gicir gicir trrrt trrrt diye sesler duymaya basladim .Isin ilginc tarafi bu sesi araba calistiktan hemen sonra yapmiyor , mesela bir 5 KM yol yaptiktan sonra , yani direksiyon kullandikca olusan bir ses bu. Uzun lafin kisasi tuttuk Luleburgaz Tuzcular in yolunu , araca baktiktan sonra direksyion kutusu degismesi gerekiyor dediler , sorun cozulecekse tamam problem yok dedim.Debraj pedali asiri sert oldugu icin abi debraji da aradan cikartalim problem olmasin dediler , ona da tamam dedim problem yok , birde sag on amortisor patlamis , degistirince iki amortisor de birden degissin yoksa ayar tutmuyor birkac ay sonra diger tarafi da degistirtmek zorunda kalirsiniz dediler , ona da problem yok haledilsin dedim.

Parca siparislerini verdiler , parcalar gelince cagirdilar arabayi biraktim birkac gunlugune , tamir bitince aradilar gittim aldim.Buraya kadar birsey yok , debriyaj yumusacik olmus , amortisorler gayet iyi , direksiyondan birsey anlamadim.

Aradan 3 gun gecti arada sanki 1 - 2 defa direksiyonu sag sola cevirirken gicir gicir trrrrrrrt diye sesi tekrar duymaya basladim .Normalde sinirlenen kizan birisi degilim , dedimki belki de yanlis duyuyorum sabahlari ufakligi okula gotururken problem yok ama donuste eve park ederken hafiften artan sesler yine basladi direksiyondan ayni sekilde.Otosan'da aradi mi bunun uzerine anket icin servisten memnun musunuz vs vs.O kizginlikla birdaha servise gitmem diye eklemisim, telefonu da oyle kapattim.Bugun oglen saatlerinde Tuzculardan aradilar boyle bir anket sonucu var hayrola diye (zaten hafta ici gidecektim servise).bende durumu anlattim ses tekrarlamaya basladi kizginim diye.En kisa surede hemen bekliyoruz dediler.Yarin yada sonraki gun tekrar gidecegim durum guncellendikce burdan yazarim.

Lakin simdi aklimi kurcalayan sorulardan biri , daha once boyle sesi yoktu direksiyonu saga sola cevirirken arabamin.Forumlarda bazi kullanicilar boyle bir sesin normal oludugundan bahsetmis, ekleyeyim daha once arabada bu ses yoktu.

Ikinci yada ucuncu bir servis yada ustadan fikir alayim mi ? Servisin ilgi alakasi ve calisanlarin ozenine saygi duyuyorum hizmet de cok iyi  ama direksiyon kutusu bu degissin cozulur olayindan sonra bile sorunun devam etmesi tabiki biraz uzdu.

Basiniza direksiyon ile bu tarz bir durum geldiyse lutfen benimle paylasin , yada bir oneride bulunun.

Foruma goz attim bayagi bir baktim direksiyon ile ilgili birkac baslik okudum.Acaba diyorum rot kolu ile mi ilgili , yoksa amortisor bilyasimidir,rot basimidir kafam iyice karisti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

bende tam buna benzer durum için bakıyordum foruma..

bende de 1-1.5 aydır var buna benzer bir ses.. direksiyonu sağa sola 30 dereceden fazla çevirince, çevirdikce dönüşlerde cırt-cırt diye ses geliyor..sanki direksiyonun hemen altından.. daha aşağıda ki bir sorunun sesi yukarı mı vuruyor, yoksa kontak civarından mı bilemedim..genelde arabaya binince müzik açan biri olduğumdan sesi geç duymuşta olabilirim, yada son 1-2 ayın mevzusu..sıcak-soğuk farkı mı, yoksa direksiyonu tutan bilya vs varsa yağsız mı..tam nedeni anlamadım.. sertlik veya boşluk yok..kasislerden geçerken ekstra bir ses oluşmuyor ve eskiden bazı arkadaşların yzdığı gibi tıkırtı değil..

gres yağlık bir iş olsa keşke..sizde öyle olursa 4700 tl hesabını nasıl verecekler merak konusu..

bazı sorunları çok aceleye getiriyorlar çözmek için.. ön tekerlerin salıncakları değişti 2 kış önce, gıcırtıdan, o kış ses yapmadı, geçen kış yine yaptı artık slikonlu wd40 sıkıyorum geçiyor  :)

şimdi hasbel kader bizede değişim deselerde ses tekrarlasa, yer misin kafayı yemezmisin..

ben uzatma garantisindeyim 3+2 idi... aracın 1 ay sonra 4 yaşı bitecek..

bu başlığıda takip edeceğim.. 1-2 haftaya servise uğrarım..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Mehmet Demir yazdı:

bende tam buna benzer durum için bakıyordum foruma..

bende de 1-1.5 aydır var buna benzer bir ses.. direksiyonu sağa sola 30 dereceden fazla çevirince, çevirdikce dönüşlerde cırt-cırt diye ses geliyor..sanki direksiyonun hemen altından.. daha aşağıda ki bir sorunun sesi yukarı mı vuruyor, yoksa kontak civarından mı bilemedim..genelde arabaya binince müzik açan biri olduğumdan sesi geç duymuşta olabilirim, yada son 1-2 ayın mevzusu..sıcak-soğuk farkı mı, yoksa direksiyonu tutan bilya vs varsa yağsız mı..tam nedeni anlamadım.. sertlik veya boşluk yok..kasislerden geçerken ekstra bir ses oluşmuyor ve eskiden bazı arkadaşların yzdığı gibi tıkırtı değil..

gres yağlık bir iş olsa keşke..sizde öyle olursa 4700 tl hesabını nasıl verecekler merak konusu..

bazı sorunları çok aceleye getiriyorlar çözmek için.. ön tekerlerin salıncakları değişti 2 kış önce, gıcırtıdan, o kış ses yapmadı, geçen kış yine yaptı artık slikonlu wd40 sıkıyorum geçiyor  :)

şimdi hasbel kader bizede değişim deselerde ses tekrarlasa, yer misin kafayı yemezmisin..

ben uzatma garantisindeyim 3+2 idi... aracın 1 ay sonra 4 yaşı bitecek..

bu başlığıda takip edeceğim.. 1-2 haftaya servise uğrarım..

Valla Carsamba ogle saatlerinde biraktim arabayi , halen bekliyorum.

Evet benim direksiyon kutusu ile birlikte , amortisorler , baslari , rotlar rot kollari uzayan bir liste var ki faturayi aracta biraktim bakmak bile istemiyorum :)

Bendeki ses araci ilk calistirip da hareket ettigimde yok , kizimi sabah okuluna birakiyorum sonrasinda arkadasimi alip onun isyerine gidiyoruz (tatildeyim de ben bu arada ) araci kapali otoparka birakirken kendini hissettiriyor bu ses park manevralarinda ses on tekerlekler direksiyonu cevirmeye basladigim anda basliyor aynen ciiiiirt - ciiiirt diye bir ses.Isin ilginc tarafi bu ses sanki araba isindikca yane kullanildikca daha belirgin ve daha fazla oluyor.Mesela 25-30 dakilalik kullanimd bayagi bir duyuluyor ve hisediliyor ses.Bunu usta ya da soyledim serviste o test ederken.

Ben direksiyon kutusu degissin dedim cunku kontroller sirasinda abi az da olsa bir bosluk var dediler , aracim bu arada 113.000 KM de , bende  tamam o zaman dedim problem yok ama benim asil servise gelme sebebim sertlesen debriyaj ile direksiyonu cevirirken cikan ciirt sesi bunlari haledelim , madem arada direksiyon da ciksin. Cok keyifle kullandigim aracin bu durumda olmasi uzdu beni.O kadar para verdikten sonra umarim sorun cozulur amma dedigin gibi WD 40 ile gececek bir durumsa gulermisin aglarmisin :)

Ben bu olayi tanidik bir on duzen ve balans yapan ustaya sordum.Onun fikrine gore ya gelen parcalarda bir sorun var yada montaj da.

Su anda kuZu yatiyor bakalim cumartesi ararlarmi acaba ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Tamer Perperek

geçmiş olsun diyelim.. benim problemle örtüşmüyor olabilir benm durum, henüz direksiyon detek arıza uyarısıda vermedi..

çözümü bekliyoruz, inşallah adınıza iyi olur.

--4 dakika sonra eklendi--

1000 tl..er-ol otoya da sormak lazım

https://www.araba.com/282420857-ford-focus-iii-elektrikli-direksiyon-kutusu-2011-2014-bv6c3d070

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
03.12.2016 - 01:34 tarihinde, Tamer Perperek yazdı:

@Mehmet Demir tesekkur ederim , durumda gelisme oldukca guncelleme yapacagim , bende de bir uyari yada ariza isigi yakmadi ama tabiki gelen ses barizdi :)

son durum ne oldu..

ben bugün servise gittim, direksiyonun hemen altında şeritli makara var o ses yapıyor dediler.. bununda normal olabileceğini söylediler benim lafım üzerine..çünkü kış girince sesi duyar olduğumu söyledim..bahar hele yaz sesi kececek mi bakacağız, kesmezse belki o makarayı değiştirtirim.. sökmesi 2-3 saat arıza tespit, tak, parça gelince tekrar vs vs..

ses bu kadarla kalıp sorun çıkarmıyorsa benim için sorun teşkil etmez.. zamana bıraktım 13 ay daha garantim var..

sizde ki sorunda bu makara olabilir, elektirikli direksiyon değiştiği halde geçmediğine göre, çok aceleci bir tamirat olmuş olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tekrar merhaba arkadaşlar, 

Uzun süre yazmadım ve konuyu güncellemedim malum arabadan emin olmadan vede test etmeden adam gibi , bekleyeyim dedim. Geçen hafta salı sabahı aracı Tuzcular Lüleburgaz Ford servisinden aldım. Aracın direksiyon kutusu ve ön takım yenilenirken birtek Z rot kolu değişmemiş, sorunu da test ettikten sonra bu parçadan yapıyor diye hemen değiştirmişler. Neredeyse 1 haftadır geziyorum kuZu ile şuanda söyleyecek tek şey keyfimin yerine geldiğidir ☺️şu anda sorun çözülmüş diyelim. 

--30 dakika sonra eklendi--
12/10/2016 - 19:13 tarihinde, Mehmet Demir yazdı:

son durum ne oldu..

ben bugün servise gittim, direksiyonun hemen altında şeritli makara var o ses yapıyor dediler.. bununda normal olabileceğini söylediler benim lafım üzerine..çünkü kış girince sesi duyar olduğumu söyledim..bahar hele yaz sesi kececek mi bakacağız, kesmezse belki o makarayı değiştirtirim.. sökmesi 2-3 saat arıza tespit, tak, parça gelince tekrar vs vs..

ses bu kadarla kalıp sorun çıkarmıyorsa benim için sorun teşkil etmez.. zamana bıraktım 13 ay daha garantim var..

sizde ki sorunda bu makara olabilir, elektirikli direksiyon değiştiği halde geçmediğine göre, çok aceleci bir tamirat olmuş olabilir.

@Mehmet Demir benim sorun simdilik Z rot'un degismesi ile bitti gibi duruyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12/6/2016 - 11:01 tarihinde, Özer Aksu yazdı:

Sonuç ne oldu? @Tamer Perperek

@Özer Aksu Z rot degisti sorun yok 1 haftadir geziyorum , hatta cumartesi Corlu'dan gectim aklima geldi mesaj atsam mi diye , coluk cocuk kalabaliktik arkadaslar falan vardi.

--1 dakika sonra eklendi--

@Özer Aksu onu bir ara ogreneyim sonra burda yazarim.Tikirti su anda yok , belkide o direksiyon gicirtisi ile okadar cok hasir nesir oldum ya baska birsey inan duymuyorum :)

Tamer Perperek tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.