Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Aracımın Akış Metre Sensörü Nerede?

Turgay A.

Soru

2.5 kasa herkesin ortak sorunu bu herhalde. Özellikle 2011 olanların. Ne zaman aracımla ilgili bir şey araştırsam ya mk3 olanlar listeleniyor ya da önceki kasanın sonuçları çıkıyor. Ara kasa olmak sıkıntı. Konuyu uzatmayacağım. Ford Focus 1.6 MK2.5 2011 Otomatik aracım var. Araçta Lpg var ancak benzinde kullanırken dahi ilk çalıştırma ve hareket anında stop etme, stop etmeye yakın titreme, rolantide dengesizlik, çok nadiren de olsa uzun yolda ortalama devirlerde vuruntu gibi sorunları göstermeye başladı. Ustalara götürdüğümde sorun yok demelerinden sıkıldım. Bazen otoparkta park ederken bile stop ediyor. En çok da yaklaşık 70 80 km hızla giderken ışığın kırmızı olduğunu görüp çok sert olmasa da kuvvetli bir şekilde frenleyip ışıklarda durduğum anda stop ediyor. Götürüyorum, biri lpg den diyor. Benzindeyken yapıyor diyorum yine lpgden diyor. Ayar yaptırmaktan lpg yalama oldu. Neyse aracı bağladım OBD'ye P0133 sorunu verdi, bu hata kodu akış metre ile alakalı. Araştırdım. Bu sensör zamanla dış etkenlerden özelliğini kaybedebiliyormuş . Alayım değiştireyim dedim youtube da videolar var açıp bakıyorum, ya önceki kasa ya sonraki kasa değişim videoları var, benim kasa yok. Sorunun %90 bu parçadan kaynaklandığını düşünüyorum. Hava filtresinin hortumunun içinde olduğunu düşünüyorum. Arabayı söküp dağıtmadan önce tecrübeli kullanıcılara sormak istedim. Benim aracımın akışmetresi nerededir? Diagrama göre körüklü hortumun içinde gösteriyor. Bugün söküp bulmayı deniycem.
Aracın fotoğrafını ve diagramını ekliyorum.
Teşekkürler.

G017564002.jpg

IMG_0414.JPG

Turgay A. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
Şimdi, Yusuf Tuncay yazdı:

12b579

Akış metrenin kodunu biliyorum yusuf bey. teşekkürler. Diagramda da gözüküyor zaten.

--1 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Çağlar Kasımoğlu yazdı:

Attığınız fotoğrafta akışmetre gözükmüyor. O kısıma başka bir boru takılmış gibi gözüküyor diagram ile karşılaştırınca.

Ben de o noktada takıldım. Diagramdaki filtre ve diğer parçalar benim arabaya ait ama akış metrenin takılı olduğu 9A673B isimli parçayı bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Borunun içinde olur. Yani pis hava süzülür, emme manifoldu ile hava filtre kutusu arasında olur.

Ölçümü filtrelenmiş havadan yapar. 

İki ihtimal var, birincisi lpg takılırken iptal edilmiş olabilir.

İkincisi sizin araçta fabrikasyon olarak olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Çağlar Kasımoğlu yazdı:

Borunun içinde olur. Yani pis hava süzülür, emme manifoldu ile hava filtre kutusu arasında olur.

Ölçümü filtrelenmiş havadan yapar. 

İki ihtimal var, birincisi lpg takılırken iptal edilmiş olabilir.

İkincisi sizin araçta fabrikasyon olarak olmayabilir.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bugün arabanın arka fren disklerini ve balatalarını değiştirmeye gidicem. Kendi ustam bu işten çok anlamasa da en azından söktürüp baktırayım. Hem ustada balata spreyi gibi bir şey falan vardır. İyice soğudum arabadan. Hayırlısı olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Antalya'da eski sanayide Modern Ford var, İbrahim usta çok bilgilidir ve bilgisiyle artistik yapan bir usta değildir.

Fakat çok yoğun oluyorlar, önden kısa bir aracı gösterip, detaylı incelemeleri içinde randevuyla gidin.

İşinizi çözecektir.

İstanbul'da bile işini düzgün yapıp, gerekli ücreti alan bir tane özel Ford servisi bulamadım. Antalya'da ise Modern Ford Özel servisine aracımı gönül rahatlığıyla bırakıyorum, para konuşmuyoruz bile, işin hakkı neyse o isteniyor çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.