Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Satın Almak Mı Yoksa Kiralamak Mı Avantajlı ?

Hakan Saraylı

Önerilen Mesajlar

9 saat önce, H. Cenk said:

Biz çok hesapladık bizde kullanan da var kullanmayan da. Çok tutulan araçlara satın alıp sahip olmak kesinlikle daha avantajlı gbi . BMW 3 serisi jetta Mercedese C vs gibi. 

Serbest meslek erbabına KDV faydası da var. Muhakkak KDV ödüyoruz biz kiralayınca 2000+KDV dediğin KDV kısmı 2 yılda total amorti olmuş oluyor diğer türlü 5 yıl. 

Dediğim gibi değer kaybı düşük olan popüler bir aracı kiralarsan dezavantajlısın çünkü hem kira nisbeten yüksek oluyor. Hem de sahip olsaydın ummadığın yüksek fiyata satabiliyordun. Ama gönlüm bunda deyip tutulmayan bir aracı almaktansa kiralamak daha akıllıca. Bir de zaman zaman kampanyalar oluyor onları takip etmek lazım mesela bir arkadaş acaip düşük bir fiyata qashqai dizel otomatik en üst donanım kiraladı. Rakamı hatırlamıyorum ama düşün sıradan octavia dizel otomatiğin %60-65i gibi bir fiyata gelmişti. Benim evde 2 araba varken bdnim bile kiralayasım geldi. 

Kiralamanın asıl avantajı filo kiralamada. Bir araç filosunu satın alsan mesela 20 araba 30 araba 50 araba kredi ile alsan bile belli bi peşinat ödemek zorundasın bu da çok ciddi bir sermaye demek. İşe yatıracağın sermayeyi altından yel geçen nesnelere yatırmak zorunda kalıyorsun. 

Filoda 2. avantaj şu. En az bir bazen 2-3 taşıma sorumlusu istihdam etmen gerekmiyor. Yani 20 araba 30 araba 50 araba satın alırsan bunların vergisini muayenesini bakımını sigortasını cezasını takip etmek,  servise gideceği zaman götürüp getirmek , yolda kalana ikame araç sağlamak vs vs gibi işler için en az personel istihdam etmelisin. Eee o izne çıktığı zaman için bir tane de 2 elemanın sana yıllak maliyeti. 50 bin Tl civarı olur.  Filo kiralamada bu masrafın olmuyor. Bu çok ciddi bir avantaj..

Son olarak bizim gibi şeytan tarafından habire dürtülen kişiler olarak kiraladığın arabaya modifikasyonu bırak stiker bile yapıştırmıyorsun. 

Şeytan tarafında habire dürtülen kişiler ? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Satın almak kiralamaya göre daha karlı 3 yıllık kira parası arabaya verdiğimiz paraya eşit nerdeyse .Aynı paraya niye kiralayım ki. Araç benim olacakken? Birde masrafları yüksek belirtmişiniz mesela benim kasko ve sigorta masrafım yıllık 1050 tl (allians kasko) bakım masrafı 15 bin likler 300tl 30 bin kmlikler 400ün biraz üstünde(yetkili servis)  vs...

Bu kiralama işini bende düşündüm bi ara sonra bi baktım aracın 3 yıllık kiralama bedeliyle araç aynı fiyata !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.