Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Soğuk motor sesi

Metin Deniz

Soru

Merhabalar

Her sabah duydugum fakat cok onemsemedigim sesi bu sabah video çekip fikirlerinizi almak isterim. Triger ve V kayışını 10 gün önce değiştirdim. Ses beni korkutmaya başlıyor.

14. saniye

rolantide yakıt tüketimi normal mi?

5967cb25435a445e002d29e223978d57.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Bir saat önce, Metin Deniz said:

IDS ile bu işlemin yapilip yapilmadigini bilmiyorum. Bu işlemler yetkili serviste yapıldı. Rolantide yakıt oldukça arttı. 1.4 civarında.

Forscan ile araca bağlandığım da herhangi bir DTC görmüyorum. Normalde hata veriyordu.

P02D3

P02CF

P02CD

P02D1

Yolda ogrenme yapmadilarsa eksik is olmus. Enjektorleri bir an once temize cikarin derim. Aksi durumda sente vs problemi varsa can sikar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sente ile ilgili triger i takan yer ile görüştüm. böyle bir problemle ilgili olmayacağını söyledi. benim şüphem enjektörler veya mazot pompası bir de Krank shaft sensörü olabilir. etis deki bilgilere dayanarak söylüyorum tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Metin Deniz said:

sente ile ilgili triger i takan yer ile görüştüm. böyle bir problemle ilgili olmayacağını söyledi. benim şüphem enjektörler veya mazot pompası bir de Krank shaft sensörü olabilir. etis deki bilgilere dayanarak söylüyorum tabi.

Kimse yogurdum eksi demez. Neyse yakin zamanda cozume ulasirsin umarim. Ama enjektorlerini duzgun kalibrasyondan gecirmemisler. Bence o islemi duzgunce yapmalarini isteyerek baslayabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 saat önce, Servet Özkan said:

Mk3 Dizel motorda bildigim kadariyla IDS uzerinden ogrenme yapilmiyor. IDS uzerinden kalibrasyon datasi sifirlaniyor. Daha sonra araca ogretmek gerekiyor. Yani kendi kalibrasyonunu kendisi yapiyor. Bu da yolda yuksek devirlere kadar cikip gaz pedalini birakip rolanti devrine inmesini bekleyerek ve bu islemi epey bir mesafede defalarca yapmak gerekiyor. Eger servis sirf IDS ten reset atip gonderdiyse seni ya isi bilmiyor ya da bastan sagma is yapiyorlar. Yanlisim varsa diger arkadaslar duzeltsin lutfen.

Yakit katkisi konusu ise su: anladigim kadariyla araban ogrenme surecini gecememis, sen ogrenme surecinde yakit karakteristigini degistiren bir etken eklemissin. Muhendis adamsin ne demek istedigimi anlarsin. Ama bu ne derece etkiler bilemiyorum, fakat etkilecegi kesin.

Sicakken sesi duzeliyor demesen bu arabanin sente ayarini kacirmislar derdim.

Bu islemler yetkili serviste mi yapildi?

Doğru biliyorsun ultrasonik temizlik ve kalibrasyon VDO Siemens enjektörlerde yapıldıktan sonra yolda 3. 4. 5. Viteste 3500 devire gelip frene basmadan geri devir saatinin 1500 devirlere inip gelmesi sonucu enjektörler öğreniyor :) 

ayrıca bu işlem bitikten sonra ayrı ayrı 2 pc ile araca bağlanıp bütün yakıt sistemi vs kodlarını siliyorlar en son. 

Zaten ultrasonik temizliğide pilot (rolanti)

mid load (Aragazlama )full load (tam gaz )şeklinde yapıyorlar ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
39 dakika önce, Metin Deniz said:

3500 devir değil 2500 devire kadar ve maksimum 20 dakika sürmesi gerekiyor. Ayrıca 40 km hızın altına da düşmemek gerekiyor.

Ford un talimatları bu şekilde.

3500 devire kadar çıkıp 1500 devire kadar frene basılmadan düşülecek trafik olmayan bir yolda genelde çevre yolu 25-30 km sürdü öğrenme işlemleri Ford yetkili servis çözemedi sorunumu çözmemek içinde elinden geldiğince yokuş yaptı ama ben uzman dizelde riski üzerime alarak yaptırdım gayrette memnunum şu an 

yapılan işlemler sonucunda 

aracımın performansı ciddi şekilde arttı 

aracımın motoru artık pancar motoru gibi yüksek sesli değil gayet Sessiz çalışıyor

Aracın yakıt tüketimi gözle görülür bir şekilde düştü şehir içi ve şehir dışı olmak kaydı ile ...

yarın buraya işlem sırasındaki grafiklerini ve test tablolarınıda eklerim ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Dün bir arkadaşımla beraber ids cihazı ile enjektör leri sifirladik ve öğretme işlemini tekrar ettik. İşlem sonunda her şey iyiydi. Bir anda enjektör sesi tekrar gelmeye başladı ve 2. Ve 4. Enjektör için max limit hatası verdi. Şu aşamada enjektör temizliği bana göründü fakat güvenilir yer bilmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
On 30.05.2016 at 22:36, Metin Deniz said:

rolantide aracınızın enjektör değerleri de sizde var mı? benim araç ile kiyaslayayim. Uzman dizel istanbulda mi? bu işlem kaca mal olmustu

aşşağıdaki resimler işlem yapılmamış halleri pilot yani rolanti 2 ve 4 numaralı enjektörler %20 kapasite ile çalışıyormuş ...2.ve 3. resim enjektörler söküldükten sonra 

IMG_9897.JPG

IMG_9890.JPG

IMG_9891.JPG

bu resimlerde işlemler tamamlanıp takılmadan hemen önce pilot rolanti tablosu 

IMG_9906.JPG

IMG_9899.JPG

uzman dizel ankarada şaşmazda yaptırdım ben fakt bildiğim kadarı ile istanbuldada yerleri var 500tlye yaptırmıştım ...geçen sene nisan gibi...

2 saat önce, Metin Deniz said:

Dün bir arkadaşımla beraber ids cihazı ile enjektör leri sifirladik ve öğretme işlemini tekrar ettik. İşlem sonunda her şey iyiydi. Bir anda enjektör sesi tekrar gelmeye başladı ve 2. Ve 4. Enjektör için max limit hatası verdi. Şu aşamada enjektör temizliği bana göründü fakat güvenilir yer bilmiyorum

öğretme işlemi yolda yapılıyor yalnız bilginiz olsun enjektör kodları ıds ile yapılıyor ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 saat önce, Serkan Karakoca said:

aşşağıdaki resimler işlem yapılmamış halleri pilot yani rolanti 2 ve 4 numaralı enjektörler %20 kapasite ile çalışıyormuş ...2.ve 3. resim enjektörler söküldükten sonra 

IMG_9897.JPG

IMG_9890.JPG

IMG_9891.JPG

bu resimlerde işlemler tamamlanıp takılmadan hemen önce pilot rolanti tablosu 

IMG_9906.JPG

IMG_9899.JPG

uzman dizel ankarada şaşmazda yaptırdım ben fakt bildiğim kadarı ile istanbuldada yerleri var 500tlye yaptırmıştım ...geçen sene nisan gibi...

öğretme işlemi yolda yapılıyor yalnız bilginiz olsun enjektör kodları ıds ile yapılıyor ...

Tablolara baktim da senin hicbir enjektorun duzgun calismiyormus. 1.18mm3 civarina yukselen en iyi enjektorun 0.82mm3 ile calisiyormus. Iyiki yaptirmissin.

+ sagdaki iki enjektorun contalari da pert, degistirdiler degil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Servet Özkan said:

Tablolara baktim da senin hicbir enjektorun duzgun calismiyormus. 1.18mm3 civarina yukselen en iyi enjektorun 0.82mm3 ile calisiyormus. Iyiki yaptirmissin.

tabi tabi baştan beri sıkıntı bundan kaynaklanıyormuş galiba şimdi çatır çatır çalışıyor :D yakıt azaldı araba sessizleşti sarsıntı bitti bastınmı veriyor mazotu artık :D büyük  enjektör veya büyük nozzle  ne takacaz buna hiç araştırmıyon bro :D turbo 2056 takalımda yakalamışken sorayım dedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14 dakika önce, Serkan Karakoca said:

tabi tabi baştan beri sıkıntı bundan kaynaklanıyormuş galiba şimdi çatır çatır çalışıyor :D yakıt azaldı araba sessizleşti sarsıntı bitti bastınmı veriyor mazotu artık :D büyük  enjektör veya büyük nozzle  ne takacaz buna hiç araştırmıyon bro :D turbo 2056 takalımda yakalamışken sorayım dedim :)

Ne diyim bilemedim. Enjektor kodunu gondersene.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Servet Özkan said:

Ne diyim bilemedim. Enjektor kodunu gondersene.

9674973080 bendeki enjektörler 50 mg birde 9802448680 kodlu olan var  buda 55 mg :) Bosio frad mail attık ama bir cevap yok sana zahmet birde sen mail atabilirmisin 75mg ve üstünü fışkırtacak bir nozzle enjektör vs  var mı ? Ellerinde :) 

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.