Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Katalatik Konvertör Arızası

Misafir

Soru

Merhaba arkadaşlar kamera montajı için istanbula gidişim sırasında aracımın motor koruma ışığı yanmıştı. O tedirginlikle inip arabanın kaputu açıp baktığımda herşeyin normal olduğunu gördüm. Araçta güçte bir düşüş motorda olumsuz bir durum görmeyince devam ettim kontağı kapatıp açtım ancak ışık hala sönmemişti. Servise girdik IDS'ye bağlandı ve süpriz 4500 ₺ sıkışmış :öp: Aracın katalatik konvertör arızalanmış gel gelelim katalatik konvertörün ne olduğuna ; 

Arabaların tükettiği yakıttan ortaya çıkan zehirli gazların, havaya direkt karışmasını engellemek için kullanılan bir nevi araçların filtre sistemi.  Motor bölmesinin alt çıkışındadır. Çelik bir kutuyu andırırlar. 

Buna bağlı Oksijen (Lambda) , Hego sensörleri bu hava yakıt karışımını ECU'ya göndererek burada hesaplanıp egzosttan dışarıya atılacak gaz oranını tespit etmektedirler

Katalatik konvertör bozulursa ne olur;

• Çekiş düşer 
  • Siyah duman atar
  • Motor Devrinde dalgalanmalar 
  • Yakıt sarfiyatı yükselir.
  • Motor sıcaklığı yükselir

Katalatik konvertör neden bozulur;

• Uzun Süre Marş
  • Aracı ittirmek ( Bizim tabirimizle vurdurmak) 
  • Kurşunlu benzin kullanmak
  • Kalitesiz yakıt

5712680897.jpg

Yani üstadlara şunu sormak lazım 70.000 km deki bir araç için bu konvertörün arızalanması normalmidir ? Ki birçoğu normal değil diyor. Normal varsayalım 4500 ₺ nedir yahu insafsız OTOSAN.

Akşam araca K&N açık hava filtresi taktım ve sabah yola çıktım 30 km sonra ariza isigi yandi bununla alakali olabilir mi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
3 saat önce, Özer Aksu said:

80.000 oldu

Kim yapıyor bu işi ? servis mi yoksa Delphin denso bayileri yapabilir mi?

servisin çalıştığı pompacılar var muhtemelen istanbulda uzman dizel bilgin dizel :) yapıyordur ben uzman dizelde yaptırmıştım ankarada sonuç gayet başarılı idi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Serkan Karakoca said:

servisin çalıştığı pompacılar var muhtemelen istanbulda uzman dizel bilgin dizel :) yapıyordur ben uzman dizelde yaptırmıştım ankarada sonuç gayet başarılı idi :)

Benzinli bir araç için buna gerek var mı ? Dizel araç için anlıyorum ama benzinlide enjektör temizliği biraz soru işaretleri oluşturuyor. kullanılan yakıt temiz ve kaliteli ise tabiki..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Özer Aksu said:

Benzinli bir araç için buna gerek var mı ? Dizel araç için anlıyorum ama benzinlide enjektör temizliği biraz soru işaretleri oluşturuyor. kullanılan yakıt temiz ve kaliteli ise tabiki..

niye benzinlide yakıtı başak bir parçamı  silindire basıyor yine enjektör basıyor ! zaten gidince hemen sökmezler enjektörleri önce 2 farklı bilgisayara bağlıyolar pclerde çıkan arıza kodlarına  sökülmesine karar veriyorlar sökerken şu kadar alt limit yada bu kadar üst limit maliyeti olur diye bilgi veriyolar servette yaptırdı diye biliyorum benden sonra :)

işlem yapılmadan önceki enjektörlerin söküldüğündeki ilk hali aşşağıdakiler :)  biraz ürktüm ama ilk sökülünce :)

IMG_9885.JPG

IMG_9889.JPG

IMG_9891.JPG

teste bağlandığındaki işlem yapılmadan çıkan tablo :) 2 ve 4 numara %20 kapasite ile çalışıyormuş 

IMG_9897.JPG

temizlendikten sonraki hali aşşağıda :D zamanında müdahale etmişiz tam yoksa enjektör almak zorunda kalacaktık :D

IMG_9906.JPG

IMG_9907.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bunlarda ful gaz verileri :)IMG_9904.JPG

22 dakika önce, Özer Aksu said:

Maliyeti ne oldu

Temizlikten sonra neler değişti

Ne kadar sürede yapıldı ...

350 ile 850 arasında değişebilir dediler sökün gözümle göreyim dedim :) sıkıntılar vardı aracımda gözümle gördüm mis oldu 600 dediler 500 e bağladık...en az yarım gün sürer :)

işlemler yapıldıktan sonra izlenimlerim 

1- Motor artık sarsıntısız ve daha gürültüsüz çalışıyor 
2- performans hissedilir derecede arttı.
3- yakıt tüketimi hissedilir derecede azaldı .

10 dakika önce, Özer Aksu said:

Biz bunları bilmez hocam bize türkçe meali yokmu ? :)

grafik resimlerine en üstten itibaren sağ üst köşeyi üstteki grafikleri kontrol edin grafikler normalde hepsi aynı seviyede olması gerekiyor aynı hizada ilk grafik resmine bakıp diğerleri ile karşılaştırın ne demek istediğimi anlıyacaksınız ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende pek önemli görmüyordum söktürdüm, baktım ve direk temizlemeye götürdüm. Analog test yapıldı. Test sonuçlarını görmeden farkettim ki şemsiye şeklinde fışkırması gereken yakıt bildiğin saçma bir şekilde çıkıyordu memeden. Test sonuçları doğruladı. Temizlendi 4 saat! Tekrar test edildi sıfır hata. Taktık ve iyi kide temizletmişim dedim. Bu arada teflonlarıda değişti. Maliyet 200tl. Tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bende pek önemli görmüyordum söktürdüm, baktım ve direk temizlemeye götürdüm. Analog test yapıldı. Test sonuçlarını görmeden farkettim ki şemsiye şeklinde fışkırması gereken yakıt bildiğin saçma bir şekilde çıkıyordu memeden. Test sonuçları doğruladı. Temizlendi 4 saat! Tekrar test edildi sıfır hata. Taktık ve iyi kide temizletmişim dedim. Bu arada teflonlarıda değişti. Maliyet 200tl. Tavsiye ederim.

200 tl mi Nerede burası sırf bunun için bile ankaraya gelinir. [emoji1]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.