Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

TDCI yakıt hakkında ?

Emre V.

Soru

iyi forumlar abilerim , kardeşlerim , arkadaşlarım B)

öncelikle forum yeniden düzenlenmiş sanırım hayırlı olsun diyerek başlamak isterim.

ocak ayınnı ilk haftasında 2007 model ford focus 1.6TDCI ghia almıştık.Daha önceden vw bora 1.6 aracı kullandığımızdan yakıt olarak fazla olduğunu düşünüp dizele geçtiğimizde bu sorun ortadan kalkar diyordum ki bu aralar kafamda bi soru işareti var ?

Makyajsız kasa focus kullandığımız için 0/100km arası anlık yakıt gösterdiğinden bu oran benim kafamı kurcalamakta.Gerçi focus'un yapabileceği bişey yok mazot fiyatları 3,60 fiyatlarına ulaştı..

Sormak istediğim konu ise şu : siz örneğin 20 liralık mazot ile ne kadar yol alabiliyorsunuz yavaş kullanımda ?

Ben 30 liralık mazot ile uzun yolda 110 Km gidebiliyorum acaba aracımda sorun mu var diye merak ediyorum.(uzun yol = 60km rampa yukarı dönüşte tam tersi 60km aşağı )

ş.içinde ise : 15liralık mazot ile 70km gösteriyor çok yavaş kullanımda (1500 deviri geçmeden kullanım)Fakat şöyle bi sorun varki yavaş kullansam dahi 70km gösterse dahi 50km gezdiğimde sanki 70 km gezmişim gibi kalan km düşüyor.

(Kısacası kalan km 86km iken 15 liralık mazot alıyorum 156km gösteriyor kalanı , fakat 50 km gezdiğimde gene 80 lere düşüyor.)

Sizce bu veriler doğrumu ?

En önemlisi ise aracımı düz yolda denediğimde 190 dan yukarı çıkmıyor.Okuduğunuz için ve Yardımcı olacak forum üyelerine tşk ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

@Ogün

sorunu babama belirttim en kısa zamanda sanayide enjektörleri temizletmeyi düşünüyoruz umarım fiyat olarak fazla olmaz.Çünkü babam yaklaşık haftada 20 km bile zor binen birisi o yüzden gereksiz olarak bile görebiliyor.250 krş yakmış 500 yakmış önemli değil onun için :) Malum bizde üniversite öğrencisi halimizle sanayiye giremeyiz :)

Ama biz genciz sonuçta günlük 50-60km yapıyoruz en az.. :)

@YSF

Veriniz çok güzel kıskandıracak şekilde fakat 1.4 araç olması bütün güzelliği alıp götürdü :D

@BARAN

bu toplamda 1130 km yapar ki bu uzun yol olsa bile çok çok süper bi rakam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

1.4 olması biraz önyargı oluşturuyor ama performansı kesinlikle öyle değil. Tabi bi TDCİ performansı beklemek hayalcilik olur ama asla araçta hantallık yok. Kalkış ve ara hızlanmaları gayet iyi. Son hız olarak 190 a fazla zorlanmadan çıktı, zorlasam 200 ü bulurdu ama yol ve şartlar müsade etmedi fazlasına. 1.4 80 hp bi araç için bu son hız kafi bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ön yargımın sebebi yaklaşık 1400 Kg bulan bi aracın 1.4 80bg olması :lol: Ama şu varki 1.3 CDTI astra bile 90 hp iken haddinden fazla performanslı buluyorum , birçok 1.4HDI - 1.6 Benzinli araçlar kadar atik ;)

Önyargılar bazen insanı yanıltabiliyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus'a 1.4 gerçekten garip geliyo,Ama sahibinden.com da bile büssürü ilan var 1.4 Focus :lol:

Motor gücü (HP) :

80 Hp

Motor gücü (kW) :

58 kw

Motor hacmi :

1388 cm³

Maksimum hız :

167 km/sn

0-100 km hızlanma süresi :

13,2 sn

Maksimum tork :

124 Nm

Maksimum güç devir :

5700 d/d

Maksimum tork devir :

3500 d/d

Silindir sayısı :

4

Silindir yerleşimi :

Yakıt tüketimi (şehir içi) :

8,3 lt/100 km

Yakıt tüketimi (şehir dışı) :

5,5 lt/100 km

Yakıt tüketimi (ortalama) :

6,2 lt/100 km

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sürekli şehirler arası uzun yol araç kullanıyorsak aslında 1,4+lpg çok mantıklı bir seçim

hem aracın fiyatı uygun uzun yolda 1,4 oluşunun dezavantajını sollamalar harici hissetmezsiniz diye düşünüyorum hiç kullanmadım gerçi 1,4 focus

90a sabitle tıngır mıngır güle oynaya git miss :lol:

ama şehir içinde özellikle istanbul trafiğinde seri bir araç ihtiyacı hissediyor insan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Ogün

sorunu babama belirttim en kısa zamanda sanayide enjektörleri temizletmeyi düşünüyoruz umarım fiyat olarak fazla olmaz.Çünkü babam yaklaşık haftada 20 km bile zor binen birisi o yüzden gereksiz olarak bile görebiliyor.250 krş yakmış 500 yakmış önemli değil onun için :) Malum bizde üniversite öğrencisi halimizle sanayiye giremeyiz :lol:

Ama biz genciz sonuçta günlük 50-60km yapıyoruz en az.. ;)

Ben sormuştum kendimiçin fiyatını Ustam ben sökerim enjektörlerini gönderirim akşama takarım gelir alırsın aracını 150 ye anlaşırız demişti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sürekli şehirler arası uzun yol araç kullanıyorsak aslında 1,4+lpg çok mantıklı bir seçim

hem aracın fiyatı uygun uzun yolda 1,4 oluşunun dezavantajını sollamalar harici hissetmezsiniz diye düşünüyorum hiç kullanmadım gerçi 1,4 focus

90a sabitle tıngır mıngır güle oynaya git miss ;)

ama şehir içinde özellikle istanbul trafiğinde seri bir araç ihtiyacı hissediyor insan.

Banada tam tersi şehir içinde daha mantıklı geliyor. Tabi Kayseri trafiği için kastediyorum. :lol:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aşırı dur kalk trafikte 1,4 motorun duran ağır kütleyi sürekli kaldırmaktan zorlanacağını düşünüyorum ben performans olarak değil küçük hacimin yük altında ezilişi var buda tüketimi 1,6 lardan daha yüksek seviyeye getirir.

Ama dediğim gibi hiç kullanmadım 1,4 focus

Bide İstanbulda öle anlar geliyor ki İstanbulda yaşayanlar bilirler aracın seri olmasını istiyorsunuz. Eski aracım 1,4 tü uzun yolda gayet keyifliyken İstanbulda trafikte sinir krizi geçiriyordum araçla bi araya dalacam dalamıyorum kapanıyor falan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bana gayet seri geliyor, motor ve ağırlığı gözönüne alınca. Tabi burda şanzıman aralığının etkisi olduğu söyleniyor. Ford motor ve hacime göre uygun şanzıman ve vites aralığını koymuştur diye söylenmişti forumumuzda. Zaten aracın 1.vitesi çok güzel ayarlanmış o yüzden kalkışları umduğumdan iyi. Ama 2.viteste o kadar iyi değil onu belirteyim, 3 ve 4 te ise tepkileri çok yerinde hantallık hissi vermiyor, 5 de ise zaten çok rahat gidiş ve ivmelenmesi var. yakıt olarakda lpg değerim kmde 0,192 krş. oda 100km/9,1 lt tekabül ediyor. 53 liralık LPG ile 275 km. yol yapmışım şehir içinde son depomda. :lol:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kayseriye nadiren yolum düşüyor :rolleyes:

En son Aralık ayında MMP den bitane civic type-r almaya geldik Kayseriye

TDCI performansı beklemek aptallık olur zaten benim kafamda 1,4 motor 1300 kg ağırlığa göre bir performans olşumu var zaten onun üstündeyse başarılı demektir :lol: Benim için önemli olan ara hızlanmalar 0-100 yada top speed değil top speedi verdiğiniz bilgiler doğrultusunda oldukça iyi gibi gözüküyor zaten

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

O zamanlar tanışıyor olsaydık görüşürdük, evim yakın sayılır MMP' ye. Yine yolun düşerse haberim olsun beklerim.

Ara hızlanmları motor/kasa oranına göre gayet iyi bana göre. Tabi ağırlık ben binince 1400 kg yu geçiyor :D:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.