Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yakıt Tüketiminin Fazla Olduğunu Düşünüyorum.

Ünal Polat

Soru

Merhaba arkadaşlar,

Ben araniza yeni katildim.Sizlerden bana hem madden hemde manen faydali olacak dogru bilgileri alabilecegim icin araniza katildim.Asagida bir kac madde halinde belirttigim konular hakkinda yardimci olmanizi rica ediyorum.Ilk defa arac sahibi oluyorum,bu deneyimide 2011 Ford Focus Collection 1.6 Tdci 90 beygir aracimla yasamaya karar verdim.Arac 73000 de ve gayet temiz bakimli.Araci alali 1,5 ay oluyo.İlk depomu fullemek icin gittigimde deponun 50 Lt oldugunu ogrendim.175.00 TL karsiliginda 48 Lt mazot aldim.2 Litre icinde varmis.Yol bilgisayari 930 Km olarak gosteriyordu.Soguk bir kis yasiyoruz bikiyosunuz,evim ile isimin arasida tam 1 Km ve genellikle aracin isinmasini beklemiyorum cunku mesafe 1 Km.Nadir olarak bazen 10 veya 15 Km yaptigim oluyor.1.5 ayda aldigim bu mazot bitti ve yaptigim Km 560,yol bilgisayarida son 12 Km gosteriyor.Aklima takilan yol bilgisayari 100 Km 5.7 Lt tukettigini gosteriyor buna gore benim 50 Lt ile 877 Km yol yapmam lazim ama ben 570 i goremeyecegim.Simdi yol bilgisayari 100 Km de 5.7 harcadigini ve 50 Lt ile 930 Km menzil gosterirken ben niye 570 Km yapabildim.Yol bilgisayarimi hatali,mazot gostergesimi.Arkadaslar ben ilkdefa arac sahibi oldum eksik,yanlis ve tuhaf sorular olabilir simdiden kusura bakmayin.Yardimlarinizi bekliyorum.

Şimdiden cok tesekkurler.

Daha iyi yardimci olabilmeniz adina isterseniz yol bilgisayarindaki butun goruntuleri paylasabilirm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Otomatik Mesaj

Bu konu, Focus Club Tr > Forum Yardımı kategorisinden Focus II > Ford Garajı > Mk2- Sorular ve Sorunlar kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle yol bilgisayarınız da, göstergeniz de normal. Dizel tüketim konusunda daha detaylı bilgi verecek arkadaşlar olacaktır ama basitçe mantık şöyle.

Menzil hesabı belirli bir km'de yapılan yola göre hesaplandığından bu değerin sık sık değiştiğini göreceksiniz. Olması gereken de bu. Aracın sizin kullanım alışkanlıklarınız, uzun kısa yol yapma durumunuzu bilmesine imkan yok sonuçta. Başınza gelen durum şu, muhtemelen düşük tüketimli bir kullanımdan sonra depoyu doldurmuşsunuz. Haliyle tahmini menzil uzamış. Ancak sizin rutin kullanımınız kısa mesafe ve yüksek tüketim yaratıyor haliyle ilk başta gördüğünüz menzili tutturamayacaksınız.

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba,

Bilgiler icin tesekkur ederim.Peki bu aracta 50 Lt lik mazotla 570 Km yapmak normalmi.Dizel bir arac icin cok az degilmi bu kilometre.Yakit normalmi diyosunuz?

Tekrar hatirlatmak istedim,yol bilgisayari 100 Km de ortalama tuketim 5.7 gosteriyor,normalde 50 Lt mazot ile  yapilmasi gereken yol 877 olmasi gerekmiyormu?Ben ise 570 Km zor yaptim.Bunu cozemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle siz 50 lt mazot kullanığınızı nasıl hesapladınız? Dediğiniz gibi sadece ilk koyma ile olmaz. 2 kere full'lemeniz gerekiyor ki aldığınız yolda ne tükettiniz ona bakın.

Bu şekilde veri sağlıklı olmaz. Ortalama 46 lt tüketmiştir. Bu da ortalama 8.0 lt demek. Nasıl kullanıyorsunuz buradan bilmek zor.

Yetkili servis'e uğrayın :yeah: Uzaktan çözüm bulamazsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence gayet normal.Havalar soğuk arabada ısınmadan ćalısıp stop ediyor.Ancak 10 derece üstü havada uzun yola ćıkın ve yolculuğunuzu 100-110 km/h ile bitirin.Diyinki bu araba 1000 yapmıyor o zaman tamam.

Bence ilk arabanız olduğundan böyle.

Hayırli olsun.Kazasız belasız kullanın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

100 km'de 5,7 lt olarak gösterdiği tüketim uzun süreli bir tüketim hesaplamasının ortalamasıdır muhtemelen.

tüketim ortalamasını sıfırlamalı ve üzerine birkaç depo doldurup kullandıktan sonra tüketim hesabını ve menzili bu süreci dikkate alarak hesaplamalısınız.

benim de iş yerim eve 14km ve bu mesafede araç tam ısınamadığı için gidiş geliş 28km yol yaptığımda yol bilgisayarı 50km civarı düşüyor, ki bu normal. hem fazla yakıt tüketiyorum hem de yol bilgisayarı çok hassas ölçüm yapmaz.

bir de ilk aracınızda hayırlı olsun, güle güle kullanın ve size tavsiyem tüketimi hesaplamak gibi çok önemli olmayan bir merak uğruna 12km menzil kalacak kadar deponuzu boşaltmayın. çeyrek depo altına inmeden depo doldurmanız filtrenin depodan pislik çekmemesi ve büyük masraflarla yüzleşmemeniz adına faydalı olur.

zaten araç referans aralıklardan çok daha fazla tüketiyorsa bunu birkaç depo kullanım sonunda anlarsınız, depoyu tamamen boşaltarak ölçmeye çalışmaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Temenniniz icin tesekkurler Hamza Bey.Allah herkese saglikla kullanmayi nasip etsin.

Yakup Çağatay Bey,sizin ile bu bilgileri depoyu ikincikez doldurduktan sonra paylastim.Hatta ikinci fulllediyimde 175.00 Tl karsiligi tam 50 Lt mazot aldim.Bu sonuca gore 50 Lt mazot ,175.00 Tl karsiliginda 570 Km yol yapabiliyorum.Bunun dogrumu veya aracta yakit tuketiminde bir sorunmu var olup olmadigini danismak istedim.

Semih Bey,ortalama tuketim gostergesini sifirlamadim.Zaten sizden simdi ogreniyorum,hemen yapacagim☺

Tesekkurler Kerem Bey,hepimiz saglikla kullanalim insallah.Ama bu tuketim ve Yakup Cagatay Beyin yorumu beni urkutuyor.Aracimda yakit ile ilgili sorunmu var diye dusunuyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Ünal Polat said:

Temenniniz icin tesekkurler Hamza Bey.Allah herkese saglikla kullanmayi nasip etsin.

Yakup Çağatay Bey,sizin ile bu bilgileri depoyu ikincikez doldurduktan sonra paylastim.Hatta ikinci fulllediyimde 175.00 Tl karsiligi tam 50 Lt mazot aldim.Bu sonuca gore 50 Lt mazot ,175.00 Tl karsiliginda 570 Km yol yapabiliyorum.Bunun dogrumu veya aracta yakit tuketiminde bir sorunmu var olup olmadigini danismak istedim.

Semih Bey,ortalama tuketim gostergesini sifirlamadim.Zaten sizden simdi ogreniyorum,hemen yapacagim☺

Tesekkurler Kerem Bey,hepimiz saglikla kullanalim insallah.Ama bu tuketim ve Yakup Cagatay Beyin yorumu beni urkutuyor.Aracimda yakit ile ilgili sorunmu var diye dusunuyorum. 

yani soğuk havalarda sadece 1 km lik sürüşler yapıyorsanız, (verdiğiniz rakamdan kafadan hesapladığım kadarıyla , tüketiminiz 8,5-9 litre gibi oluyor ki - bana sorarsanız -hele ki biraz da rampa varsa- normal olabilir.

Buna karşın o kullanımla 5,7 göstermesi mantıklı değil. Yani belki onun kalibre edilmesi lazım. 

Bence bir gün uzun yol deneyin. Şöyle şehirlerarası yol üstü veya hemen girişinde bir istasyondan arabayı fulleyin . YB verilerini sıfırlayın. Çevre yolu şehirlerarası gibi bir yol işte neyse ona girin. 2-3 saat 150-200-250  km gibi durmadan makul hızlarda 90-110 arası gibi gezin. Sonra gelin aynı istasyondan gene fulleyin ve aldığınız yakıtı yaptığınız km ye bölün, bu arada sıfırlamış olduğunuz YB ile gerçek hayat değerini karşılaştırın.  Bu şekilde aracın çok yakıp yakmadığını değerlendirebiliriz. Çünkü şehir içi kısa mesafe standardizasyonu bozuyor ne desek yalan olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben soruyu şöyle değiştiriyim 55 lt depo ile uzun yolda 1350 km yapıyorum basmadan ama şehir içi kullanımda 650 -700 km yapıyorum . 

Dizel araç ısınmadan siz arabayı stop ediyorsunuz uzun soluklu kullanımda deneyin depoyu fulleyin boş yolda trafik olmayan bir yolda 90 km ye sabitleyin 100 kmlik kullanım sonunda tekrar deponuzu fulleyin kaç liralık mazot alırsanız tabanca atana kadar 100 e bölün km de kaç kuruş yaktığınızı bulacaksınız . Kaç litre mazot alırsanızda 100 km de ne kadar litre tüketiminiz var onu bulursunuz ...

sonuçları buraya bu testi yaptıktan sonra yazın duruma göre çok yakıyorsa sebeplerini bulmaya çalışırız .saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.