Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

i5 Skylake işlemcili Sistem Toplama

Önerilen Mesajlar

İlk defa kendim heveslenip her ne kadar bu konularda tam  bir bilgi sahibi olmasam da bilgisayar kasası toplama işine girmeye niyetlendim çok uzun olmayan bir zamandır internette  araştırma yapıyorum. En sonunda toplamaya karar verdiğim sistemimi aşağıda listeliyorum yorumlar ve aksaklıklar varsa konuya hakim arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Sistem öncelikle Intel işlemci ve Nvidia ekran kartı olacak. 

• Dark Blade ya da Aerocool V2x Black Edition
  • İ5 6600 işlemci
  • Asus B150M-C anakart
  • 8 GB Kington Fury veya 8 GB Corsair Vengeance RAM
  • Asus GTX750 Ti 2 GB GDDR5 OC ya da Asus GT740 O.C ekran kartı
  • WD 1 TB blue 7200 rpm
  • SSD daha sonra düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Teoman Saraç said:

Bu makınaya ssd olmazsa yazık olur. Ram kingstonı yap bence. Birde kasa için cooler master lara bakderim...

ssd daha sonra eklemeyi düşünüyorum, ram da büyük ihtimalle Kingston olacak zaten ?tşk

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Performans karşılaştırmaları için anadtech'i kullanıyorum ben. Ekstra olarak oynamayı planladığım oyunların benchmark'larına ayrı olarak bakıyorum:

İşlemci için Anandtech linki: http://www.anandtech.com/bench/CPU/39

Aynı yerden ekran kartlarına da ulaşabilirsiniz.

Güç kaynağı için johhnyGuru diye bir adam var detaylı test yapan. Onu kullanıyorum ancak burada ekstra dikkat edin isimlendirmeye. Tek harf eksik güç kaynağı almıştım bozuldu, para iadesi yaptılar. Güç kaynağında kaç yıl garanti olduğu da önemli. Corsair ve EVGA'nın 5-10 yıl garantileri var mesela bazı modellerinde. Ama bazıları da saçma pahalı malesef. O kadar para verene kadar ekstra olarak UPS alsak daha mı garanti olur bilemiyorum.

Anakart işi sinir bozucu derecede geniş seçeneklere sahip ama en önemli kısım chipset tabi. Burada farklarının olduğu bir tablo buldum:

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z170-H170-H110-B170-Q150-Q170---What-is-the-Difference-635/#BusinessChipsets(Q170,Q150,B150)

Ram ne kadar fark yaratıyor bir fikrim yok, hepsi ömür boyu garantili, ikinci el bile düşünülebilir ki ikinci elde en hızlı alınan satılan ram büyük ihtimalle çünkü fiziksel olarak sağlamsa pek dert tasa çıkartmıyorlar.

Bu işin sonu olmadığından ne kadar konuşsak da yarısı havada kalıyor. Beklentilerinize göre paraya kıymalı ancak hiç bir zaman en yenisini almamalı çok pahalısına kalmamak için :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bende siparişi geçtim

i5 6500 skylake işlemci

msi h110 pro-vd anakart

8gb kingston fury 2133mhz ram

dark n10 kasa

high power element bronze II 600w güç kaynağı

sandisk ultra II 240gb ssd

ekran kartı şimdilik gtx660 olacak. daha sonra güncelleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 08.02.2016 at 20:43, Ahmet Kara said:

İlk defa kendim heveslenip her ne kadar bu konularda tam  bir bilgi sahibi olmasam da bilgisayar kasası toplama işine girmeye niyetlendim çok uzun olmayan bir zamandır internette  araştırma yapıyorum. En sonunda toplamaya karar verdiğim sistemimi aşağıda listeliyorum yorumlar ve aksaklıklar varsa konuya hakim arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Sistem öncelikle Intel işlemci ve Nvidia ekran kartı olacak. 

• Dark Blade ya da Aerocool V2x Black Edition
  • İ5 6600 işlemci
  • Asus B150M-C anakart
  • 8 GB Kington Fury veya 8 GB Corsair Vengeance RAM
  • Asus GTX750 Ti 2 GB GDDR5 OC ya da Asus GT740 O.C ekran kartı
  • WD 1 TB blue 7200 rpm
  • SSD daha sonra düşünüyorum.

İlk olarak düşündüğüm sistem buydu ancak daha sonra araştırmalarım sonucu sistemim;

• Deep Coll Kendomen Titanyum Kasa
  • Akasa 600 watt 80+Bronze güç kaynağı
  • İ5 6500 skylake işlemci
  • Akasa Venom Atto işlemci fanı
  • Asus B150M-C anakart
  • 8 GB Kington Fury ram
  • Asus GTX960 O.C ekran kartı
  • WD 1 TB blue 7200 rpm    olarak güncellendi ve toplandı, birkaç gündür kullanıyorum performans olarak gayet yeterli geldi, tabi orta seviye bir sistem olarak düşündüğümüz zaman.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 04.03.2016 at 15:05, Kemal Yerebakan said:

Bende siparişi geçtim

i5 6500 skylake işlemci

msi h110 pro-vd anakart

8gb kingston fury 2133mhz ram

dark n10 kasa

high power element bronze II 600w güç kaynağı

sandisk ultra II 240gb ssd

ekran kartı şimdilik gtx660 olacak. daha sonra güncelleyeceğim.

Önerim gerekirse ssd yi sonra düşünüp ekran kartınızı biraz daha yüksek bir model almanız yönünde. Tabi bilgisayarı ne olarak kullanacağınıza bağlı. Oyun için düşünüyorsanız önerimin geçerliliği artıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oyun önceliğim yok. i3 alıyodum kesenin ağzını açmışken biraz fazla olsun yakın zamanda işlemci değiştirmiyim diye i5 alıyorum.

ekran kartı arkadaşımın. ödünç olarak kullanıcam şimdi.

bu arada çarpan kilitli işlemci alıyorsunuz. ilk etapta işlemci fanına gerek yok. birde kasayı dark n10 tavsiye ederim. olumsuz yorum görmedim.

güç kaynağıda high power yada aerocool ile değiştirin. birde anakartı da msi h110 pro-vd yapın. gereksiz yere para vermeyin anakarta. msi h110 pro-vd fiyat performans ürünüdür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Yakup Çağatay said:

Hani, görelim kasayı :D 

Sorup sorup kaçanlardan olmuşsunuz, yorum gelmese haberimiz yok :hıh: 

Bugün müsait değilim foto için yarın gereğini yapacağım ??

12 saat önce, Kemal Yerebakan said:

Oyun önceliğim yok. i3 alıyodum kesenin ağzını açmışken biraz fazla olsun yakın zamanda işlemci değiştirmiyim diye i5 alıyorum.

ekran kartı arkadaşımın. ödünç olarak kullanıcam şimdi.

bu arada çarpan kilitli işlemci alıyorsunuz. ilk etapta işlemci fanına gerek yok. birde kasayı dark n10 tavsiye ederim. olumsuz yorum görmedim.

güç kaynağıda high power yada aerocool ile değiştirin. birde anakartı da msi h110 pro-vd yapın. gereksiz yere para vermeyin anakarta. msi h110 pro-vd fiyat performans ürünüdür.

İşlemci fanı sadece ısınma için değil sessizlik sağlamak için de tercih sebebi oldu. Kasa için ise bende N10'u inceledim ama deep cool kendomen daha güvenilir geldi. Anakartı konusunda ise aslında h110 pro listemde vardı ancak biraz daha kaliteli olması açısından b150m-c ile b150m bazooka arasında kaldım Asus'u seçtim. 

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende işlemci için soğutucu düşündüm fakat i5 skylake'ler daha az güç tüketimi nedeniyle daha az ısınıyor ve stock işlemci fanıda daha az devir hızı ile yeterince soğutabiliyormuş. bu sebeple de sessiz olduğunu söylediler. bende gelince bakacağım. ileride değiştirebilirim her bilgisarımda yaptığım gibi.

N10 f/p ürünü şu anda. Dark markasının başka ürünlerindeki memnuniyetsizlikten arınıp alın şeklinde tavsiyede bulunuyorlar. Bende Zalman 3Plus arasında kaldım. Zalman'a dokunabilme şansım oldu ve beğenmedim.

Oyun için kullanılcaksa daha çok aldığınız anakartlar daha verimli olacak tabikide. ben f/p olarak baktığım ve oyun 2. planda olduğu için h100 pro-vd seçtim.

güzel günlerde kullanın. bir windows 10 pro 64bit yakışır sistemlerimize :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.