Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sanzıman bilyası ve Motor takozu

İlhan Yalçın

Soru

Merhaba arkadaslar cmax 45 bakimina gittigimde servis elamanina debriyaj dan ses geldigini (bi elektirikli aleti prize takarsiniz bi calisma sesi gelir ya onun gibi bir ses iyice cok sessiz olmadan duyulmuyor)ve basinca kesildigini soylemistim bindik kendisi bakti sikinti olmadigini soyledi. Dun v kayisinin degistirmek icin gittigimde servis danismanina iyice kontro edilmesini soyledim. Dedigim gibi sanziman bilyasından cikti.

1. Bu garantiye girer mi?

2.girmezse yaptirmalimiyim bana sikinti cikarir mi servis 700 800 tutar dedi?

Motor takozuda catlakmis

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
18 saat önce, İlhan Yalçın said:

Arkadaşlar pazartesi günü arabayı debriyajdan gelen sesten dolayı servise bırakmıştım. baskı balata söküldü. baskı balatanın bittiğini söylediler.sok oldum.çünkü vites geçişlerinde arabada hiç bi sıkıntı hissetmemiştim. daha önce bahsettiğim sesten dolayı götürmüştüm. 45 binde baskı balatanın bitmesi normal mi sizce?  servis baskı balata  bilya için 2000 tl fiyat çekti. erol otoyu aradım 535 tl fiyat verdiler servise söyledim. servis şaşırdı. yarın kargo gelecek taktırcam. 

Pek alisildik bir durum degil ama bittimi biter hani. :)

2000TL Yetkili servis icin bile ucuk bir rakam. 1200-1400TL olmasi lazim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadas parca bugun  geldi izmirden takildi. Ben yoktum takildiginda denenmis bu seferde  sanzimanin icinden ses  bi ses gelmis sansiman dislisi dediler tam anlamadim acikcasi garantiden degisecegi soylendi. Bu yuzdende baska balata icin iscilik parasi almadilar. Parca en erken pazartesi gunu gelir dendi . Okullar acildigi icin gorev yaptigimiz yere gidecegimizi soyledim (gülnar mersine 150 km) bebekte oldugunu arabayi birakamayacagimi  Serviste kalacagi icin araba vermelerini istedim arabada verdiler yapilincaya kadar.

Volanta bakmadilar galiba islerim nedeniyle acikcasi tam takip edemedim  disliden ugultu geldigini soylediler  ama  arabadan debriyaj sesi disinda ses  yoktu verdigimde  dislinin uzerinin  siyrilmis oldugunu gosterdiler.  Sasirma olayina gelince  onlara cok ucuz geldi.hatta servistekinler oyle diyince bende acaba yanlislik mi var acaba yanlis parca mi diye cok dusumdum. Baska yerlerdende aldigimiz fiyatlarda genelde 700-1200 tl fiyat verdiler.

Gelen baski balata sachs marka

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 saat önce, İlhan Yalçın said:

Arkadas parca bugun  geldi izmirden takildi. Ben yoktum takildiginda denenmis bu seferde  sanzimanin icinden ses  bi ses gelmis sansiman dislisi dediler tam anlamadim acikcasi garantiden degisecegi soylendi. Bu yuzdende baska balata icin iscilik parasi almadilar. Parca en erken pazartesi gunu gelir dendi . Okullar acildigi icin gorev yaptigimiz yere gidecegimizi soyledim (gülnar mersine 150 km) bebekte oldugunu arabayi birakamayacagimi  Serviste kalacagi icin araba vermelerini istedim arabada verdiler yapilincaya kadar.

Volanta bakmadilar galiba islerim nedeniyle acikcasi tam takip edemedim  disliden ugultu geldigini soylediler  ama  arabadan debriyaj sesi disinda ses  yoktu verdigimde  dislinin uzerinin  siyrilmis oldugunu gosterdiler.  Sasirma olayina gelince  onlara cok ucuz geldi.hatta servistekinler oyle diyince bende acaba yanlislik mi var acaba yanlis parca mi diye cok dusumdum. Baska yerlerdende aldigimiz fiyatlarda genelde 700-1200 tl fiyat verdiler.

Gelen baski balata sachs marka

Şimdi gördüm konuyu ses nasıl bir sesti acaba debriyaja basınca kesilen gaza bastıkça artan ince derinden gelen bir sürtme sesi şeklinde mi ?

eğer ses böyle ise sağ aks birleşim yerinin sağ tarafında askı bilyası var eğer kasıntılı çalışıyorsa yada bozulmuş ise bu bilyayı değiştirsinler direk ayrıca bu olay bir arkadaşımın aracında başımıza geldi servis şanzıman içindeki bütün bilyaları 8 takım değiştirdi ses halen geçmedi.debriyaj bilyasıda garantiden değişti .En son arızayı ben buldum aracın altına girdim aks kollarını söktürdüm şanzımanın difrensiyel tarafına  geçen aks kanallarında boşluk mu var diye orası normaldi burası ne dedim usta dediki askı bilyası sağ taraf aks kolunu şasiye bağlıyor aks kolunun dengesini sağlıyor burayı sök bakalım dedim bir söktük kasıntılı çalışıyormuş sadece araç garantili olduğu için lira ödemeden şanzıman bakımı yapıldı dışardanda orjinal bir baskı aldık taktılar .oohh mis şimdi hiç bir sorun yok 10000 kmdir.Bu iş için araç 15 gün serviste kaldı neredeyse ikame araç verdiler arkadaşada 8. gün kolay gelsin. Dışarıda servise gitmeden 5 tane ustaya gösterdik 2 ayrı servis teknisyenine dinlettik herkes şanzuman dedi ve şanzuman komple söküldü.

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Serkan bey ben araci servise biraktigimda sadece debriyaja basinca kesilen normal duyulmayan dikkatli dinlenirse duyulabilecek bi ses vardi . Baski balata bitmis denilip baski balata degistirdiler ben o sirada  serviste degildim. Baski balatayi degistirip arabayi kullandiklarinda uguldama sesi geldigini soylediler bu yuzdende sanzimani parcalamislar bana  sesi soylediler bende oyle bi ses olmadigini soyledim. Bana sanzinamin icinde disli mi bilya mi bisey gosterdiler ustu siyrilmis dediler. Olay bu ama ben arabayi verdigimde bi ses yoktu anlayamadigim baski balatayi degistirdikten sonra ortaya cikmasi bi yanlis toplama mi oldu ne oldu ses olmayan arabadan niye ses gelsin? Korkum arabayi saglam verip olmayan  bir ariza sikintinin ortaya cikmasi

Ha birde asil  simdi baski balatayi degistirdik arabayi aldigimda hala ses varsa o zaman olay karisacak cunku bana gore ben arabada baski balatalik hicbirsey hissetmedim cunku ne bir kacirma falan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar araci aldim fakat hala debriyaj daki ses var ustalar normal oldugunu soyluyo bende madem normaldi arabayi niye parcaladik diyorum. Normal diyolar. Sanzimandaki tum bilyalari degistirmisler

Yarin sesi kaydedip yuklucem buraya

Bende sesin normal olup olmadigini ogrenmek icin benzinli c max le karsilastirmak gerektigini dusunuyorum . Forumda benzinli c max varsa sesi tukledikten sonra onlarin yorumlarini alacam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar bu ses benim arabamdada var ince bir ses arabam focus 3 2012 70000 de.ankara sasmazda birkac goturdugum usta dejraj bilyrsinden oldugunu soylediler fakat hicbirsey olmaz baski balata 100000 de degistirirken onunda degisecegini soylesiler bosyere sokturme sese takilma dediler bende o sekilde devam ediyorum☺

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Mesut bey benim baski balata bilyalar hepsi degisti ses hala devam ediyor :)

Ama vites acayip yumsadi baski balata sanziman bilyalari degisince 2015 lineadan sonra vites gecisleri cok yumusak geldi. Linea resmen odun gibiydi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.