Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bir araba ortalama kaç parçadan oluşur :)

Mustafa Karaca

Önerilen Mesajlar

Net bilgi mi yoksa salladınız mı merak ettim [emoji4]

Soruya gelince arabadan arabaya değişeceği aşikar. Sanmıyorum buna net cevap verebilen olsun ama bakalım...

Uydurma tabi ki. Ama sanki yaklaşık 20.000 parça diye duymuştum. Desteksiz atmadım yani [emoji2] [emoji2]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuşkusuz aracın marka, model ve donanım düzeyi ile değişecektir. 
Aynı şekilde parça tanımlaması önemli, söz gelimi motor tek parça da sayılabilir, piston tek olabilir, ya da hepsi ayrı ayrı sayılabilir. CD çalar tek olabilir, ya da içindeki mekanizmanın onlarca parçası ayrı ayrı sayılabilir.
Yani bu sorunun kimse net cevabını vermez bence.

Kaynakçaya bakılırsa Toyota hangi modeli için bilmiyorum ama bir eğitim modülünde aracın hepsi ayrı ayrı sayılırsa 30.000 parçadan oluştuğunu bildirmiş.
Chrysler hareketli parça sayısını 10.000 olarak vermiş.
Değişik kaynaklarda işlevsel üniteler bazında 1.400-1.800 üniteden bahsediliyor.
Kısacası tam bir cevap bulmak zor.
Soru sahibine aracını parçalayıp saymasını ve net cevabı en kısa sürede bize bildirmesini önereceğim.

Seat-Alhambra-1200x800-c4790d1c4c1055df.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lojistik bunun için çalışma yapmıştı (Six Sigma ekibi Kamban'ı çalışırken) ... Türkiye'de imal edilen (fabrika çıkışı) Okul taşıtı için yaklaşık 30,000 kalem iç ve dış satınalma yapılıyormuş, tabi bu rakama montaj hattında kullanılan ara elemanlar (vida - pul - perçin vs.) dahil. Ana kalemler için de (araç aksesuar seviyesine bağlı olarak) 1,700 - 2,000 adet'i verilmişti. (Lastikler : 1 kalem, Kriko : 1 Kalem, Benzin Deposu Kapağı : 1 Kalem gibi)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.