Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Prins Silverline

Mustafa Karaca

Önerilen Mesajlar

Merhabalar, benzine verdiğim paralar canımı sıkmaya başlayınca önceden de düşündüğüm fakat cesaret edemediğim LPG taktırmaya karar verdim. Forumda okuduğum genelde herkesin memnun kaldığı BRC'ye karar vermiştim. Mocan ve Mavidenizleri aradım fiyat bilgisi aldım 1800tl 9 taksit dediler. Mocandan randevu da aldım. (burda mocan otogazın hakkını vermek lazım telefonla randevu alırken ve iptal ettiriken bile memnun kaldım, gayet kibar anlayışlılar.)  Sonra babam arkadaşının prins taktırdığını memnun olduğunu söyledi. Prins elbette güzel ama fiyat yüksek bir de mocan ve mavi denizler gibi iyi bir ustası olduğunu okumadım burda. Neyse hali hazırda şu anda devam eden kampanya var, Prins taktırana yat ipragazdan 150 tl hediye otogaz diye. Ustayla görüştük 2300tl fiyat verdi 150 tl de gaz hediyesini düşünce Prins silverline fiyatı 2150tlye geldi. 350tl 'lik fark prinse değer dedik ve taktırdık. Aslında taktırır taktırmaz forumda paylaşayım dedim ama taktırdım şu an çok memnunum/değilim demek mantıksız geldi. O yüzden tatil dönüşü yazmaya karar verdim. :)

Yaklaşık 2000 km yol yaptım (taksitin biri bu ay çıkmış oldu :) )  Depoyu ucuza doldurmak ucuza yol gitmek gerçekten keyifli :) Bu açıdan keşke daha önce taktırsaymışım dedim. Malum hediye çek olunca genelde ipragaz aldım. klima sürekli açık (genelde 2.seviye de) bagaj dolu araba 4 kişi 100 km yolda 8 litre gaz tüketti. Bir defa ipragaz denk gelmediği için depoyu BP'de doldurdum o zaman ise 100 km yolda 7 lt gaz yaktı.Yolda genelde 120km hızdan aşağı düşmedim arada hızlandığım oldu ama çok uzun süre gitmedim. Devir saati 3000-3500 aralığındaydı. bazen  4000in üzerine çıktım ama dediğim gibi uzun süreli kullanmadım o devirlerde.Şehir içi test etme fırsatım olmadı şu an için. uzun yolda lt tüketimlerim bu kadar oldu. Belki aygaz,bp,shell vs gibi markalardan alsam gaz tüketimi değişecektir.

Çekiş konusunda ise bence düşüş oldu, babama göre olmadı :) Düşük devirlerde aracın çekişi azaldı bence, yüksek devirlerde ise pek farkı yok gibi. Sonuç olarak tavsiye edermiyim lpg'yi evet ederim.  Çekiş konusunda ise yine aygaz denemek istiyorum belki aygazda aracın çekişi bana göre artacaktır :)

Montaj esnasında fotoğraf çekemedim, montaj ise gayet güzel oldu, enjektörler hariç görünen bir şey yok. Ustanın ECU'yu aküye koyması çok hoşuma gitti şahsen :)  Akünün dışındaki plastik kapağı da usta çok güzel ayarladı ayrıca. Her şey yerli yerinde duruyor. Tank ise simit tank taktırdık. Silindir düşünüyorduk ama usta simit daha kullanışlı daha güvenli dedi. Simit tank için pişman oldum, çünkü hem bagaj yükseldi hemde yedek lastik kaldı ortada öylece. Bagaj yükseldiği için damacana sığmıyor mesela :)  İnşallah sorun çıkarmaz uzun yıllar kazasız belasız bineriz. 

Ekleme: @Kubilay Yıldırımbayazıt arkadaşımıza teşekkür etmeden edemeyeceğim, onun brc my11 lpg dönüşümü paylaşımı sayesinde taktırdım, defalarca montaj fotoğrafına baktığım olmuştur :) foruma üye olan olmayan bir çok insanın o paylaşımdan bir çok şey öğrendiğine eminim. Bencil olmayıp, paylaşımcı olmak tanımadığın insanlara yardımının dokunması gayet güzel bir şeydir.

Fotoğraflar:

mnArILq.jpg

cnvmDWv.jpg

2QNYIvY.jpg

aM0BLDw.jpg

2mMN5He.jpg

2nYW08R.jpg

Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Garantiniz 6 ay içinde sona erecek. Eğer benzinin külfeti ağır geldiyse çok iyi yapmışsınız. Marka tercihini de doğru. Ama otogaz benzin kadar verimliği olmadığından çekişiniz eskisi gibi olamaz bence. Ancak alıştığınız için veya psikolojik olarak düzelir :D Güle güle kullanın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@yakup çağatay  Dns'i halledince konuyu paylaşabildim :)

@kutluhan a  - benzinle 2000km de kaç tl harcarım lpg de 2000km de kaç tl harcarımın hesabını yapınca lpg kaçınılmaz oldu :) benzinde yağ gibi gidiyordu, lpg de ise gaz tepkileri sertleşti sanki. ama lpg bujisini deneyeceğim belki o zaman tepkiler düzelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hayırlı olsun güle güle kullanın yalnız yukarıda Yazdığınız gibi üst devirlerde LPG ile hız yapmayın kitiniz ne olursa olsun üst devirlerde LPG ile uzun Süreli basmayın motorunuzu üzmeyin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet, damacana sığmıyor artık [emoji4] şimdi taktıracak olsam simit değil silindir taktırırdım. hem bagaj yükseldi hemde yedek lastik boşa çıktı.

Uu... :) silindiri ben bir dusuneyim o zaman ,istepne sorun degil benim icin ama bagaj zaten alcak ki bagaj agzi da keza ama damacana sigmiyorsa sikinti var ,lpg'sizde bakalim ne kadar gidecek ,uzun yolda bile 35 kurus yakmisim ki basip geldim ,basmadan da olmuyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ince sosis gibi olan silindirler var. sosis yerine kalem diyende var onlar olabilir. ama eğer stepne sorun olmaz diyorsanız simit taktırın. ben stepnesiz gezmem o yüzden :) bagajın yükleme ağzı dar malesef. gözünüzde canlanması açısından şöyle söyleyim size, bagajın en derinine damacana sığmıyor, ama en başlarına sığıyor. yani bagajı açar açmaz hemen önüne koyarsanız kapağa değmediği için damacana sığıyor. 

şunu da söyleyim, lpg taktıralı 4000 km oldu iyiki taktırmışım diyebilirim, bagaj işi can sıksa da :)  bu ay bayram dolayısıyla bi 3000km daha yaparım ztn sanırım bir kaç taksit de ordan çıkartırım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ince sosis gibi olan silindirler var. sosis yerine kalem diyende var onlar olabilir. ama eğer stepne sorun olmaz diyorsanız simit taktırın. ben stepnesiz gezmem o yüzden :) bagajın yükleme ağzı dar malesef. gözünüzde canlanması açısından şöyle söyleyim size, bagajın en derinine damacana sığmıyor, ama en başlarına sığıyor. yani bagajı açar açmaz hemen önüne koyarsanız kapağa değmediği için damacana sığıyor. 

şunu da söyleyim, lpg taktıralı 4000 km oldu iyiki taktırmışım diyebilirim, bagaj işi can sıksa da :)  bu ay bayram dolayısıyla bi 3000km daha yaparım ztn sanırım bir kaç taksit de ordan çıkartırım :)

Bende "iyi ki" diyeceğimden hiç şüphem yok ,daha önceki aracıma da lpg taktırmış ,araçtan çok daha zevk almaya başlamıştım. Hele Focus'umdan ,off :) Gaza bir  kere rahat rahat basmak harika bir his olacak. İnceleyeceğim tankları ,açıkçası bagajda benim için çok önemli.İstepne şöyle düşünüyorum ,çok nadir uzun yol yapıyorum ,memlekette zaten lastik patlasa tamir şişem var ,o deodorant şişesi gibi olanlardan ,yarılsa da Allah a şükür eş dost çok ,ayarlarız :) Uzun yola giderken atarım zaten bagaja ,önceki aracımda da öyle yapıyordum. İşlerimin yoğunluğundan çok şükür ,şuan bakamıyorum ancak mümkün olan en uygun tankı seçmek için danışacağım yeniden sizlere :) Çünkü bagajın yükselmesi de kısalması da işime gelmez:) Eski aracımda da simit tank vardı ancak bagaj yükselmemişti ,bakalım ne olacak nasıl olacak,biraz durumları denkleyelim hele :)

Lpg öncesi ve sonrası lt bazında değer verebilir  misiniz bu arada ? Kullanımınız da değişmiştir diye düşünüyorum ,daha rahat basıyorsunuzdur gaza.Ve tabiki meşhur çekiş konusu...

Saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Şakir Sakızlı  bende almıştım tamir kiti ama teker yarılırsa bi işe yaramayacağından taşıyorum yine de stepneyi. taşımayan vardır ne gerek var diye ama ben yine de yanımda bulunduruyorum. aslında düz mantık bakarsak her şekilde bagaj daralıyor. ama yükselmesi daha kötü gibi geldi bana, silindir tank taktırsam da bagaj kısalacaktı ve birde  görünüşü kötü olacaktı, soba borusu gibi boru gözükecekti :)

çekiş konusunda düşüş oldu tabiki. konuyu açarken ki mesajımda da yazmıştım. ama şunu ekleyeyim oraya, o satırları yazarken aygaz kullanmamıştım. bujilerim normal bujiydi. ilk aygaz aldığımda araba benzine yakın bir performans sergiledi atikleşti. artık aygaz kullanıyorum. (önceden aygaz almama sebebim prins takılınca ipragazdan verilen hediye çekiydi) sonradan da lpg bujisi taktırdım. buji takılınca da alt devirlerde bi canlanma oldu. şuan gayet memnun ve zevk alarak sürüyorum aracımı :) 

yakıt konusunda uzun yol 7-8 lt klima açık şehir içi de 8-9 arasında klima açık ama 9 lt bir defa oldu o da başka yerden lpg almıştım pompa basıncı farkından olabilir. 

kısacası iyi bir usta, iyi bir kit, iyi gaz güzel sonuç ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.