Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2011 C-Max A 205-55-16 Kişlik Lastik Taktim Ve İlk İzlenimlerim

emrullah aslan

Soru

değerli forum üyesi arkadaşlarım,bu sene temmuz ayında almış olduğum 2011 model dizel c-max I titanyum aracıma focusumdan kalan 205-55-16 kışlık lastikleri taktım.Malumunuzdur ki c-maxın orjinal lastik ebatı 205-50-17.o yüzden 16 inclik trenx  jantı aldım ve bu lastikleri taktırdım.

izlenimlerim:

1) aracın süspansüyonu yumuşadı ve konforu arttı.

2) Yakıt aldığım istasyondan depoyu doldurduktan sonra sayacı sıfırladım ve evet geldiğimde 31 km ölçtü.205-50-17 lastikler ile 29 km ölçüyordu. Bu durum arabaya fazladan km yaptırmak anlamına geliyor.

sizlere sorum şu:

aracın yol bilgisayarında lastik ebatını güncelletmeli miyim?

fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

bir diğer husus radar yanılması yaparsa o daha da düşündürücü

hızda aynı oranda fazla gösterir. yalnız hesapta bir yanlışlık var, verdiğiniz ölçüler arasındaki fark %0.78, ancak km arasındaki fark neredeyse %7

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Lastikler le bir ilgisini olduğunu düşünmüyorum ortalama tüketim daha düşük Olmuştur o yüzden daha fazla göstermiştir. .eger sizin dediğiniz gibi olsa depoda 60 km den fazla yol yapar.hic sanmıyorum 205/55/16 ile 205 / 50/17 nin yakıtı o kadar etkileyeceğini .konforda az birsey etkisi olmuştur .ben de aracımda 215/50/17 kullanıyorum 205/55/16 da kullandım 215/55/16 da kullandım yakıtla ilgili pek bir fark göremedim konforda az birsey fark etti..birde sizin 205ler kışlıkmis ona bakarsaniz kışlık lastiklerde yazliga göre daha çok yakit tukettirir .sizin iki lastik arasında ebat olarak cok bir fark yok yakıtı cok az etkiler.

Radarda da ancak 1km fark eder.duyanda 195/65/15 ten 235/40/18e gectiginizi sanacak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Lastikler le bir ilgisini olduğunu düşünmüyorum ortalama tüketim daha düşük Olmuştur o yüzden daha fazla göstermiştir. .eger sizin dediğiniz gibi olsa depoda 60 km den fazla yol yapar.hic sanmıyorum 205/55/16 ile 205 / 50/17 nin yakıtı o kadar etkileyeceğini .konforda az birsey etkisi olmuştur .ben de aracımda 215/50/17 kullanıyorum 205/55/16 da kullandım 215/55/16 da kullandım yakıtla ilgili pek bir fark göremedim konforda az birsey fark etti..birde sizin 205ler kışlıkmis ona bakarsaniz kışlık lastiklerde yazliga göre daha çok yakit tukettirir .sizin iki lastik arasında ebat olarak cok bir fark yok yakıtı cok az etkiler.

Radarda da ancak 1km fark eder.duyanda 195/65/15 ten 235/40/18e gectiginizi sanacak :)

ikimizden biri yanlış anlıyor. benim anladığım benzinciden eve kadar olan mesafe 16" ile 29 km 17" ile 31 km, yani yakıtla ilgili bir durum yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ikimizden biri yanlış anlıyor. benim anladığım benzinciden eve kadar olan mesafe 16" ile 29 km 17" ile 31 km, yani yakıtla ilgili bir durum yok.

senin dediğin gibide olabilir bende yanlış anlamış olabilirim. Ama ikimizin yorumunuda ulaşılabilir yazıyı okuyunca :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, 

Ozan'ın yukarda dediği gibi değişim sadece 0.77 fakat km olarak sizi olumsuz etkiler özetle lastik daha fazla dönecek. Az gideceksiniz ama km olarak çok gitmiş gözükecek; fark dediğim gibi ama çok değil. 

Bazı uyanık taksiciler bu şekilde dönüşümler yaparak bize güzellik!!!! yapıyorlar bu da bir not olarak kalsın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar demek istediğim;205-50-17 ile 29 km ölçerken;205-55-16 ile 31 km ölçtü şeklindeydi.eğer km saatinde bir yanılgıya düşmeyecek olsam hiç kurcalatmak istemiyorum açıkcası...

şu km ölçümünü yazmasanız hiç birşey değişmez diyeceğim ancak km ölçümleri arasında anlamsız bir fark var. ben kullanmadığım için hatırlamıyorum ancak tam km olarakmı yazıyor? yani biri 29.9 biri 31.0 olabilir mi?

Aradaki farkın önemsizliği şöyle açıklanabilir, sıfır lastik 7mm diş derinliği ile gelir ve güvenli sınır 3mm dir yani lastik ömrü boyunca çap olarak bakarsak 8 mm küçülür. Sizin kışlıklar ise orjinale göre 5mm küçük :) yada şöyle diyelim yazlık lastikler yarı ömründeyse, sıfır takılan kışlıklar çapta(km ve hızı başka bişey etkilemez) birşey değişmez.

Uzun lafın kısası, kayda değer bir fark yok, muhtemelen ölçümünüz yanlış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.